Jump to content

opca mirovina


Martina22

Preporučene objave

molim odgovor ili pomoc ako netko ima kakav savjet...

otac mi je u invaldskoj mirovini, 1.900 kn iznosi. podnio je zahtjev za opcu mirovinu koja bi navodno bila veca za par sto kuna. izvadio je svu potrebnu dokumentaciju, cak bio u zg kod nekog doktora za neki nalaz koji je platio 1.500 kn, na kraju iz mirovinskog su mu vratili papire i rekli da nema pravo jer mu fali nekih 20-ak dana. on ima 80 dana da je bio u civilnoj, vojnoj, seoskoj kako vec sve to nazivaju strazi, a navodno po zakonu treba 100 dana. gdje se to nalazi u zakonu? dali ima pravo na zalbu ili ne?

molim vas pomoc, otac mi je dijabeticar, dozivio infarkt, tako da bi mu dosla dobro koja kuna vise za lijekove.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moze malo vise informacija,od kad je u mirovini,kolko ima godina,ova 1900kn mirovina je vjerojatno po starom zakonu gdje se nije trebalo imat 100dana borbenog sektora,mislim ako bi sada isao na opcu gledao bi se radni staz postotak invalidnosti tu bi ti bila niza mirovina jel zakon je takav nece ga mjenjat sigurno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim od 2004. kad mu je u pocetku mirovina svega bila 350 kn, kasnije je presla na 1900 kn. za par mjeseci ce navrsiti 65 god. ako je u mirovini po starom zakonu zasto onda traze da ima 100 dana borbenog sektora po novom zakonu? pa rekli su mu da ako podnese zahtjev za opcu mirovinu i stvori uvjete da je to samo par stotina kuna vise na ovu vec postojecu mirovinu, jer ako je to nesto drugo nema svrhe prelaziti na nizu mirovinu tj. opcu mirovinu? hvala na prijasnjem odgovoru.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim od 2004. kad mu je u pocetku mirovina svega bila 350 kn, kasnije je presla na 1900 kn. za par mjeseci ce navrsiti 65 god. ako je u mirovini po starom zakonu zasto onda traze da ima 100 dana borbenog sektora po novom zakonu? pa rekli su mu da ako podnese zahtjev za opcu mirovinu i stvori uvjete da je to samo par stotina kuna vise na ovu vec postojecu mirovinu, jer ako je to nesto drugo nema svrhe prelaziti na nizu mirovinu tj. opcu mirovinu? hvala na prijasnjem odgovoru.....

 

Ako će ići na obnovu postupka sada ili na godinu, obnova postupka mirovine će se provoditi po važećem zakonu , ne onom bivšem nego trenutno važećem za ono razdoblje u kojem i ide na obnovu postupka.

 

Ako bi dobio opću nesposobnost za rad, mirovina bi mu mogla biti veća za nekih 25 do 30 % od sadašnje koje prima ( ali i to je upitno jer ako bi išao po na obnovu postupka danas onda obnova ide po novom zakonu...ali dobro recimo da dobije opću nespoobnost za rad)

 

Otiđite do nadležnog vam područnog ureda hzmo-a pa se raspitajte tamo malo kod jednog od njihovih pravnika ( to je besplatno ) ili otiđite do koje braniteljske udruge ( hvala Bogu ima ih , ooohooho...) pa se i tamo kod njihovog pravnika raspitajte ( isto je besplatno ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima nisam dugo sudjelovao na forumu,ali tak je to u životu...moje pitanje je ovo:u profesionalnoj sam invalidskoj mirovini sa braniteljskim dodatkom već 3 godine,imam li pravo na opću mirovinu s obzirom da imam 55 godina ,stalno se lijećim od ptsp-a,imam svu dokumentaciju, a i rekli su mi da sredstva iz 2 stupa mirovinskog osiguranja mogu povući u slućaju opće nesposobnosti..mnogo Vam hvala uz veliki pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako će ići na obnovu postupka sada ili na godinu, obnova postupka mirovine će se provoditi po važećem zakonu , ne onom bivšem nego trenutno važećem za ono razdoblje u kojem i ide na obnovu postupka.

 

Ako bi dobio opću nesposobnost za rad, mirovina bi mu mogla biti veća za nekih 25 do 30 % od sadašnje koje prima ( ali i to je upitno jer ako bi išao po na obnovu postupka danas onda obnova ide po novom zakonu...ali dobro recimo da dobije opću nespoobnost za rad)

 

Otiđite do nadležnog vam područnog ureda hzmo-a pa se raspitajte tamo malo kod jednog od njihovih pravnika ( to je besplatno ) ili otiđite do koje braniteljske udruge ( hvala Bogu ima ih , ooohooho...) pa se i tamo kod njihovog pravnika raspitajte ( isto je besplatno ).

 

 

bio je, ali kao sto sam rekla rekli su mu da valjda ne moze jer je novi zakon pa mu fali tih 20-ak dana borbenog sektora, on ima 80, a pomakli su granicu na 100 dana. valjda ima pravo na neku zalbu.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.moje pitanje je ovo:u profesionalnoj sam invalidskoj mirovini sa braniteljskim dodatkom već 3 godine,imam li pravo na opću mirovinu s obzirom da imam 55 godina ,stalno se lijećim od ptsp-a,imam svu dokumentaciju, a i rekli su mi da sredstva iz 2 stupa mirovinskog osiguranja mogu povući u slućaju opće nesposobnosti..mnogo Vam hvala uz veliki pozdrav!

 

Za dobivanje opće nesposobnosti za rad nisu bitne godine nego bolest. Znači bitna je medicinska dokumentacija i što u istoj piše vezano za bolest zbog koje se nalazite u mirovini ili možda čak i neke druge bolesti.

 

Znači godine nisu bitan faktor , najbitni faktor je medicinska dokumentacija dok godine igraju ulogu ali recimo nekog statista ( imaju važnost oko 10 % ) u odluci vještka je li nastupila opća nesposobnost za rad najbitnija je medicinska dokumentacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bio je, ali kao sto sam rekla rekli su mu da valjda ne moze jer je novi zakon pa mu fali tih 20-ak dana borbenog sektora, on ima 80, a pomakli su granicu na 100 dana. valjda ima pravo na neku zalbu.

hvala

 

Onda se posavjetujte sa nekim pravnikom iz neke od braniteljskih udruga vezano za žalbu.

 

Po mom mišljenju žalba neće imati temelja i biti će odbijena kao neosnovana jer se oni drže zakona, a u zakonu piše da mora biti 100 dana.

To je moje mišljenje . Vi se svakako žalite ako želite , nemate što izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što konkretno znači ako netko zna slijedeće : "" a i rekli su mi da sredstva iz 2 stupa mirovinskog osiguranja mogu povući u slućaju opće nesposobnosti..""

 

Možeš dobiti samo ako si danom pravomoćnosti rješenja kojom odlaziš u mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad , navršio 50 godina života.

P.S. Vjerujem da si to već čuo od djelatnika iz Mirovinskog fonda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslao upit evo i odgovora iz fonda koji je stigao jako brzo ;

Slijedi kraće pojašnjenje obveza i prava osiguranika mirovinskog sustava u Republici Hrvatskoj koja su od 2002.godine

regulirana Zakonom o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima (NN 49/99, 63/00, 103/03).

Navedenim Zakonom obuhvaćeni su svi osiguranici, članovi sva četiri obvezna mirovinska fonda koji svoja

prava i isplatu na temelju individualne kapitalizirane štednje, mogu ostvariti samo u slijedećim slučajevima:

 

Član obveznog fonda povući će ukupna kapitalizirana sredstva sa svoga osobnog računa i prenijeti ih mirovinskom

osiguravajućem društvu kada ostvari pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom

osiguranju (čl. 46. Zakona).

Ako je član obveznog fonda stekao uvjete za starosnu mirovinu, prijevremenu starosnu mirovinu

ili invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad pod uvjetima godina života ili mirovinskog staža (sa stažem

osiguranja s povećanim trajanjem ) povoljnijim od općih uvjeta utvrđenih Zakonom o mirovinskom osiguranju ili mu se

mirovina utvrđuje na povoljniji način - posebni propisi (vojna mirovina) od načina utvrđenog tim Zakonom, do donošenja

posebnog zakona, ukupna kapitalizirana sredstva koja su na osobnom računu člana obveznog fonda, obvezni fond će

putem Središnjeg registra osiguranika prenijeti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji će mu odrediti mirovinu,

kao da je bio osiguran samo u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti (čl. 48.

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, NN 103/03).

Ovakav način određivanja mirovine vrijedit će sve do donošenja posebnog zakona koji bi na drugi način regulirao

ostvarivanje prava na navedene mirovine priznate po posebnim propisima.

 

Na temelju navedenog Regos je dana 12.04.2013. zatvorio Vaš mirovinski račun i proslijedio sredstva u

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje iz kojega primate utvrđenu mirovinu.

 

U prilogu Vam šaljemo ispis Vašeg mirovinskog računa iz kojeg je vidljivo da je račun zatvoren 12.04.2013.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslao upit evo i odgovora iz fonda koji je stigao jako brzo ;

Slijedi kraće pojašnjenje obveza i prava osiguranika mirovinskog sustava u Republici Hrvatskoj koja su od 2002.godine

regulirana Zakonom o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima (NN 49/99, 63/00, 103/03).

Navedenim Zakonom obuhvaćeni su svi osiguranici, članovi sva četiri obvezna mirovinska fonda koji svoja

prava i isplatu na temelju individualne kapitalizirane štednje, mogu ostvariti samo u slijedećim slučajevima:

 

Član obveznog fonda povući će ukupna kapitalizirana sredstva sa svoga osobnog računa i prenijeti ih mirovinskom

osiguravajućem društvu kada ostvari pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom

osiguranju (čl. 46. Zakona).

Ako je član obveznog fonda stekao uvjete za starosnu mirovinu, prijevremenu starosnu mirovinu

ili invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad pod uvjetima godina života ili mirovinskog staža (sa stažem

osiguranja s povećanim trajanjem ) povoljnijim od općih uvjeta utvrđenih Zakonom o mirovinskom osiguranju ili mu se

mirovina utvrđuje na povoljniji način - posebni propisi (vojna mirovina) od načina utvrđenog tim Zakonom, do donošenja

posebnog zakona, ukupna kapitalizirana sredstva koja su na osobnom računu člana obveznog fonda, obvezni fond će

putem Središnjeg registra osiguranika prenijeti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji će mu odrediti mirovinu,

kao da je bio osiguran samo u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti (čl. 48.

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, NN 103/03).

Ovakav način određivanja mirovine vrijedit će sve do donošenja posebnog zakona koji bi na drugi način regulirao

ostvarivanje prava na navedene mirovine priznate po posebnim propisima.

 

Na temelju navedenog Regos je dana 12.04.2013. zatvorio Vaš mirovinski račun i proslijedio sredstva u

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje iz kojega primate utvrđenu mirovinu.

 

U prilogu Vam šaljemo ispis Vašeg mirovinskog računa iz kojeg je vidljivo da je račun zatvoren 12.04.2013.

 

Znaći nema opće nema para...tribaš bit u komi da ti država da ono što si uštedia sa svojim radom..neka idu u 3 P.M.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija