Jump to content

Etažiranje - susjed dogradio stan


horr3

Preporučene objave

Vlasnik sam kuće u 3/4 dijelova od 1961. Susjeda koja je vlasnica drugih 1/4 u 2005 je dogradila stan na katu i pokrenula postupak etažiranja. Napravljenje elaborat, izvrđena ovjera u općine te je predmet zaprimeljn u gruntovnici te čeka potpis međuvlasničkog ugovora.

Prema prijedlogu međuvlasničkog ugovora koji mi nudi susjeda ispada da sada ću imati samo 1/2 vlasništva što proiilazi iz novih omjera građevinskih površina pa mam pitanja.

1) da li moram pristati na podjelu vlasničkih udjela prema površinama ili mogu tražiti da se omjer vlasničtva utvrdi u omjeru 3/4 naprama 1/4 kakav je bio prije izgradnja stana od strane susjede?

2) Da li mogu tražiti izmjenu elaborata da se u vlasništvo uključe kućni vrtovi koji trenutno nisu ušli u elaborat (ima i popločanih dijelova) i koji je postupak budući da je ealborat već prošao ovjeru geodete i općine?

3) da li mogu u gruntovnicu tražiti upis pravo građenja na stan na garaži kojeg mi je susjeda dozvolila da gradim kao uvjet njene dogradnje svojeg stana na katu kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemoraš pristati na etažiranje, ako se odvija na tvoju štetu .

nemoraš potpisati međuvlasnički ugovor (kakav odgovara susjedu) ako isti ugovor tebi ne odgovara.

ali o svemu se možete dogovoriti .

svrha etažiranja je ta da bi se znalo čije je šta . vlasništvo jednog suvlasnika je označeno jednom bojom

drugom bojom vlasništvo drugog suvlasnika kuće.

ako ti ne odgovara raspored u elaboratu (ili nije pošteno učinjen)

nemoj ga potpisati. ni ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najviše me mući što u suvlasničkom ugovoru piše da će se zemljište dijeliti prema novim vlasničkim omjerima (50:50). Do sada sam ja koristio 3/4 dvorišta i imamo i sudsko rješenje načina korištenja istog iz 1969. Može li susjeda tražiti novi način korištenja dvorišta na temelju toga što će sada imati veći suvlasnički udio u zgradi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani !

Vi ste vlasnik u idealnom dijelu 3/4 ,to znači 3/4 u dijelu što do sada koristi Vaša susjeda ,a ona ima pravo samo na 1/4 u idealnom dijelu.Mislim da nova podjela 1/2 Vama ne odgovara.

Kod etažiranja , odvajaju se građevinske cjeline ,a vlasništvo može ostati isto.Dok je na snazi sudska odluka Vi i dalje koristite dio dvorišta u skladu sa odlukom suda .Za dograđeni dio vlasnik će biti označen 1/1 u korist investitora.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne prihvatiti i ne potpisati prijedlog međuvlasničkog ugovora.

time ne prihvaćaš ni etažiranje.

 

niko te nemože prisiliti da radiš nešto na svoju štetu.

 

bespravnom dogradnjom stana nemogu se promjeniti vlasnički odnosi u odnosu na zemljište, određeno odlukom suda, osim ako se drugačije dogovorite.

 

svaki suvlasnik može od suda tužbom tražiti podjelu imovine.

imovina se djeli po pravomoćnoj odluci suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija