Jump to content

Zastara za gradsko stambeno gospodarstvo


Ruzaa

Preporučene objave

Zanima me kada nastupa apsolutna zastara za režije (gradsko stambeno gospodarstvo)? Gradsko stambeno gospodarstvo Velika Gorica d.O.o. početkom ove godine poslalo mi je uplatnice za razdoblje od 1999. i 2000. godinu. Zar to ne bi trebala biti apsolutna zastara?! Postoji li točno određeni zakon koji se odnosi na zastaru režija? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za GSKG prema članku 372. starog ZOO-a (1991.) - zastara iznosi 3 godine računajući od dospijeća svake pojedine tražbine. Prema čl. 391. istog zakona, za prekid zastare nije dovoljno da vjerovnik pozove usmeno ili pismeno (opomena) dužnika da ispuni tražbinu. Ovo za slučaj da bi vam pokušali prodati foru kako su vam slali opomene, pa je to kao prekinulo zastarni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema problema...

 

Najbolje da pošaljete GSKG-u pismeno u kojem ćete istaknuti prigovor zastare - možete se pozvati na ove članke koje sam vam naveo (primarno čl. 372. starog ZOO-a). To pismeno pošaljite poštom preporučeno, i to sa povratnicom, tako da imate dokaz da su ga oni primili (jer ako to uradite usmeno prek telefona, onda se znaju praviti blesavi). Tu bi tada priča trebala završiti. Ukoliko oni ipak stvar odluče odvesti pred sud (ali to je malo vjerojatno), tada ćete tamo također morati istaknuti prigovor zastare (to ćete moći učiniti već u odgovoru na tužbu), jer sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Molim za malu pomoć, dana 08.11.213. dobila sam opomenu pred prisilnu naplatu duga za uređenje voda i komunalna naknada, a dugovi se odnose na stare godine tj. do 31.12.2012. godine, govorim o gradu Osijeku, pa Vas molim da li mogu za godine unazad poslati prigovor za zastaru. Jako mi je hitno jer je dospijeće bilo 07.12.2013. godine za plaćanje opomene. Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Pozdrav!

Obzirom na starost upita gospođe Ruže, ponavljam njen upit... Mene također Gradsko stamebno gospodarstvo Velika Gorica tereti za neki dug pa me zanima jel i dlaje stoje rokovi gore napisani ili se u međuvremenu nešto mijenjalo?
Ono što sam vidio da se promijnio broj članka Zakona o obveznim odnosima jer članak koji se gore spominje, ne spominje zastaru.

 

Pa vas molim za pomoć,

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Borbena7 je napisao:

Da li Vas terete temeljem računa ili spominju pokrenuti ovršni postupak?

Na računu na uplatnici mi stoji: "Dugovanje na dan 31.01.2019. iznosi xx kuna."

Stan u kojem živimo je u vlasništvu ženinih roditelja i taj stan je prije bio u najmu tak oda nagađam da je to neki dug otprije dok su neki od podstanara bili u stanu, jer otkako smo mi u stanu uredno sve plaćamo.
 

Mislio sam ih zvati da provjerim točno o kojem razdoblju je riječ kad je dug nastao, ali ako je riječ o ovome što sam gore napisao, riječ je o razdoblju starijem od pet godina sigurno. Pa me samo zanima onda na koje članke se moram referirati kada ću im pisanim putem slati prigovor i pozvati se na zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, dkusanic je napisao:

Mislio sam ih zvati da provjerim točno o kojem razdoblju je riječ kad je dug nastao, ali ako je riječ o ovome što sam gore napisao, riječ je o razdoblju starijem od pet godina sigurno. Pa me samo zanima onda na koje članke se moram referirati kada ću im pisanim putem slati prigovor i pozvati se na zastaru.

Po zadnjim izmjenama i dopunama je to čl. 226. Zakona o obveznim odnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija