Jump to content

Prikazati darovni ugovor ili ne???


čudo

Preporučene objave

Poštovani

Ja i moj brat imamo od našeg pokojnog oca sestru, našu tetku, koja je s našim pokojnim ocem sklopila Ugovor o doživotnom uzdržavanju.

U Ugovoru je naznačeno da ukoliko naš otac umre prije naše tetke, sva prava i obveze iz Ugovora u cijelosti prelaze na nasljednike davatelja uzdržavanja, odnosno na mene i mog brata koji smo i jedina djeca.to se na žalost i dogodilo.

Naša majka je također umrla.

Interesira me, pošto je suprug naše tetke također mrtav, a sami nisu imali svoje djece, da li je ovaj osigurač u ugovoru da mi preuzimamo obaveze i prava poslije tetkine smrti dovoljan ako ne bismo prikazali ugovor na ostavinskoj raspravi, koja slijedi poslije smrti našeg oca.

Naime, Ugovor je pravni posao, i na naslijeđene nekrernine iz Ugovora koliko razumijem, trebali bi platiti 5% poreza, a ako smo mi jedini nasljednici, kada ugovor ne bi bio prikazan, poslije smrti tetke u ostavinskoj samo Javnobilježničku pristojbu, ili i u slučaju da su nasljednici van prvog nasljednog reda, isto postoji plaćanje 5% poreza.

Da li sam u pravu, i je li moguć ovakav "pravni manevar", a sve da se izbjegne plaćanje 5% poreza?

Naravno, krunsko je pitanje u stvari, da li smo mi po Zakonu tetkini jedini nasljednici poslije njene smrt, tj, da li nam netko može na ostavinskoj osporiti nasljedstvo.

Naravno, ovo je malo "pokvarena igra", zašto plaćati za nešto što se može izbjeći.

Molim malo pojašnjenje situacije, i zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemate šta mosliti .

ugovo o doživotnom uzdržavanju je sklopljen i vi kao nasljednici nasljeđujete taj ugovor

ali samo ako postoji volja nasljednika i primatelja uzdržavanja .

nastavljate tamo gdjeje otac stao.

ugovor o doživotnom uzdržavanju izsključuje moguče nasljednike.

na ugovor o doživotnom uzdržavanju nije potrebno ukazati javnom bilježniku .

nasljeđujete imovini koju je ostavitelj imao u trenutku smrti .

ugovor nije imovina.

 

nekretnine koje dobiojete ispunjavanjem ugovora nisu nasljeđena imovina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je u redu, odnosi su sa tetkom takvi da se mi već duže vrime u stvari brinemo za nju, to štima i ljudski i moralno. Tu nema problema.

Znači, koliko sam razumio, ugovor , pošto je naš otac umro, ne trebamo nositi na ostavinsku na uvid, već u slučaju tetkine smrti, samo ga priložiti na ostavinsku?

Jesam li dobro razumio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor treba upisati u vlasnički list nekretnine navedene u ugovoru.

nakon smrti primatelj uzdržavanja u gruntovnicu podnijeti prijedlog za upis vlasništva za nekretninu/e iz ugovora. priložiti ugovor i platit sudsku pristojbu.

u roku od 30 dana prijaviti i poreznu obvezu. za svaku godinu života korisnika uzdržavanja nakon skapanja ugovora dobijete poreznu povlasticu od 5%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako,postoji velika mogucnost da je ugovor vec i zabiljezen u zemljisnim knjigama,al nije naodmet provjerit i upisat,nakon cega vas netreba puno interesirati ostavinski postupak po pitanju imovine koju je obuhvatio ugovor,jer ista kao i da nepostoji za raspravljanje.

Trenutkom smrti tetke,na vas prelazi imovina,i vase je da samo to upisete u zemljisne knjige,kako bi u konacnici stekli pravo vlasnistva temeljem pravnog posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, još jedno pitanje.

 

Može li se u slučaju tetkine smrti, ugovor odnijeti na ostavinsku, na ostavinskoj ja i moj brat podjelimo svakom svoju nekretninu, tako se upiše u rješenju, i sa tim na ZK, a sve da bi se izbjegla sudska procedura razvrgnuća suvlasničke zajednice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne.

Imovina obuhvacena ugovorom o doz.izdrzavanju nije ostavinska masa.

Članak 5.ZN

(1)...

(2)...

(3) Ostavina se sastoji od svega što je bilo ostaviteljevo u trenutku njegove smrti, osim onoga što se ne može naslijediti zbog svoje pravne naravi ili po zakonu. No, NIJE OSTAVINA ONO što je tuđi udio u zajedničkoj imovini ili STO NETKO U TRENUTKU OSTAVITELJEVE SMRTI STEKNE NA POSEBNOM PRAVNOM TEMELJU...

U konkretnom slucaju,trenutkom smrti tetke vi stjecete vlasnistvo na posebnom pravnom temelju.

Nadalje,zasto bi sud razvrgavao suvlasnistvo,kad brat i vi to mozete uraditi mirnim razvrgnucem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija