Jump to content

nasljedstvo


thunderr

Preporučene objave

Prije par dana sam saznao da mi je umro biološki otac prije 5 godina,,,Otac kojeg nikad nisam upoznao, na rođenju me priznao i nosim njegovo prezime itd..Iza njega je ostala jedna nekretnina i neka zemljišta,koju je prije godinu dana na ostavinskoj raspravi nasljedio njegov brat,,,Nije bilo nikakve oporuke i moj "otac" nije imao druge djece,

Nikad me niko nije pozvao na ostavinsku ,niti sam znao da je nažalost umro,,dali ja sad nakon svega imam kakva prava na tu nekretninu ,zemljišta i dr...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obrati se odvjetniku u mjestu.

stric je nepošten stjecatelj . i nakon 10 godina moguće je osporavati nasljedstvo nepoštene osobe.

provjeri ko je vlasnik nekretnine, od kad, načina stjecanja.

 

ako nije bilo oporuke jedini si nasljednik.

prvi naskljedni red su supružnici i djeca (neovisno bračna ili izvanbračna).

 

probaj razgovarati sa stricem (predpostavljam kojeg nisi upoznao kao ni oca).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 138.ZN

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve,a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

(2) Prema nepoštenu posjedniku ovo pravo zastarijeva za dvadeset godina..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Legalisu imate nekoliko tema u vezi s namjerno ili nenamjerno prešućenim nasljednicima u kojima je dosta detaljno raspravljena ova problematika, pa potražite.

 

Na nekoliko stvari posebno obratite pozornost: rokovi (prema člancima Zakona o nasljeđivanju koje je naveo Matrix76), pribavljanje svih dokumenata (tražiti presliku z.k. uloška s povijesnim dijelom iz kojeg će se vidjeti kada i kojim temeljem je vršen prijenos vlasništva), uvid u spis ostavinskog postupka (paztiti na rok nakon uvida budući da se nakon toga može dokazivati da ste zakasnili), i pitanje poštenja sadašnjeg stjecatelja.

 

Ako možete dokazati (naglasak je na dokazati, dakle nije dovoljno da "se zna da je znao") da je stric znao za vas kao dijete ostavitelja pa vas je zatajio u ostavinskom postupku, onda se protiv njega može podnijeti i kaznena prijava. To vam ne preporučujem kao prvi korak, ali vam može biti dobar argument u pokušaju da se s njim nagodite, što bi svakako bilo najjednostavnije i najjeftinije za obojicu. Ako pak bude tvrdoglavio ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pa evo malo sam ispitao situaciju i stvari su sljedece:postoje 3 terena i na jednom terenu se nalazi nekretnina,,ostavinska je bila krajem 2012 godine,iako je otac preminuo 2008 godine,,,početkom 2013 godine zemljište na kojoj se nalazi nekretnina se prodala,,bio sam kod javnog bilježnika kod kojeg je ovjerena ostavinska(čovjek je definitivno ostao iznenađen),i tamo piše da je "stric" izjavio da umrli nema djece ni bračne ni izvanbračne,,e sad što se tice dokazivanja ja sam ipak došao iz braka i nije problem dokazat da su znali za moje postojanje,,,znaci ako sam dobro sve shvatio ja moram prvo na sud dokazat da sam ja nasljednik,to nebi trebao bit problem, ali šta sa nekretninom koja je prodana?? znaci on je prodao nešto što nije njegovo a i po samoj brzini prodaje da se naslutit nakana da se to što prije riješi,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija