Jump to content

Alimentacija


Ivan Malek

Preporučene objave

Moj poznanik..polupismen covjek nedavno je zavrsio postupak razvoda.brak je okoncan i to je to..iz braka ima 2 malodobne djece ..sud mu je kod odredivanja alimentacije odredio ukupni iznos od 1500 kn naglasavam da isti ima mirovinu od 2980.00 kn i kredit od 980 kn....u obrazlozenju presude sud navodi da njemu ostaje dovoljno sredstava za zivot...i da si moze zaraditi dodatno..pa me zanima..jel ovo neka nebuloza ili...lik boluje od PTSP poremecaja osobnosti.tkoc e nejga zaposliti i zar umirovljenik moze legalno raditi....molim savjet sto mu napisati u zalbi...na sto se pozvati...jer po meni ovo nema veze sa pamecu sto je sud odredio..hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud vodi brigu o potrebama djece koju usklađuje sa mogučnosti roditelja sa kojim djeca ne žive.

iznos određen na ime alimentacije, za 2 malodobna djeteta je minimalan.

zakonski nemože manje.

roditelj su dužni uzdržavati djecu do punoljetnosti ili do 26 godine ako se redovito školuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno mi je da je i otac duzan uzdrzavati djecu i nakon prekida bracne zajednice,medutim ovo sto je doneseno u presudi me zbunjuje...dakle jedno djete kad zbrojite alimentaciju,dio koji majka placa i recimo djeciji prelazi 2000.00 kn na mjesec...a roditelj u ovom slucaju tata na raspolaganju ima tek 500-600 kn.za sve rezije hranu odjecu itd..ne kuzim pravo..ali tu mi nema neke velike logike...i sto ako roditej zaista ne moze zarađivati za svoje uzdrzavanje,,,,,da ga ubijemo ili da se sam ubije...jeli ima tunegdje one cuvene PRAVDE,ne samo prava..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja osobno nisam ni suprug a ni roditelj..ali sad kad vidim ove neke stvari strah me i razmisljati o mogucnosti zasnivanja obitelji i stvaranju novog zivota.ovdje sam zbog covjeka koji je ostavljen od strane i drzave i boga..pokusavam povezati stvari dok nije kasno..i da imam neke ideje kako bi to bilo cim vise ravnopravno bez favoriziranja tate ili mame...samo koliko je zakonodavac spreman saslusati uvaziti i primjeniti sugestije nas obicnih smrtnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja osobno nisam ni suprug a ni roditelj..ali sad kad vidim ove neke stvari strah me i razmisljati o mogucnosti zasnivanja obitelji i stvaranju novog zivota.ovdje sam zbog covjeka koji je ostavljen od strane i drzave i boga..pokusavam povezati stvari dok nije kasno..i da imam neke ideje kako bi to bilo cim vise ravnopravno bez favoriziranja tate ili mame...samo koliko je zakonodavac spreman saslusati uvaziti i primjeniti sugestije nas obicnih smrtnika.

 

i zakonodavac i zakonoprovoditelj su se odmakli od razuma etike i morala

 

na ustav gledaju kao na smetnju pa ce ga i prekrojiti da ne smeta

 

taj covjek se nalazi u nezavidnoj situaciji, treba reagirati brzo i odlucno

 

pretpostavljam da bi se trebao otarasiti sve vrijednije imovine, zadrzati samo mali jeftini stancic, najbolje u najmu a kredit isplatiti

 

ako bude okljevao nagomilati ce mu se dugovi i pocet ce rasti monstruozno

 

u tom slucaju, ako padne u ono sto se zove duznicko ropstvo, trajno stanje iz kojeg nema izlaza onda ce mu ovrhe pljeniti 1/3 place, a za dugove po osnovi alimentacije ce ga staviti u zatvor :(

 

veliki je raskorak izmedu onoga sto nabujaloj birokraciji kojoj ubrzano rastu apetiti je potrebno naplatiti i onog sto postoji

 

u skoroj buducnosti ti procesi ce se sve vise ubrzavati i nece ostati nikoga izvan onih koji su drzavnom proracunu: siromasni ce u duznicko ropstvo a bogati ce postati nedostupni s.linicu i ostalima

 

tada ce stvari postati interesantne, kancerozni organizam ce unistiti sam sebe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustav RH

Članak 63.

Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece.

Roditelji su odgovorni osigurati pravo djetetu na potpun i skladan razvoj njegove osobnosti.

 

djete ima svoje potrebe.dok ne naveši 16 odnosno 18 godina nije sposobno za rad i samostalan život (po zakonu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i

pretpostavljam da bi se trebao otarasiti sve vrijednije imovine, zadrzati samo mali jeftini stancic, najbolje u najmu a kredit isplatiti

 

ako bude okljevao nagomilati ce mu se dugovi i pocet ce rasti monstruozno

 

Super savjet!

 

eto još posla za odvjetnika koji će mu dok kažeš "keks" pobiti to što je on pametan išao imovinu raspoređivati po "rodbini" a time će mu dug dodatno narasti, a problem neće riješiti.

 

A sve to da vlastitom djetetu ne plati uzdržavanje?

 

Ivan Malek, u pravu ste kad kažete da treba dobro razmisliti oko zasnivanja obitelji.

 

Nisu djeca nešto što imaš kraj sebe ako imaš novaca. Dijete traži jesti i pit i kad nemaš ni kune.

 

Neki dan mi jedan "fini gospodin" kuka kako on jednostavno nema novaca za uzdržavanje djeteta, ali je eto, ne znam - silom prilika, morao imati 6 djece sa 3 različite žene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"samo koliko je zakonodavac spreman saslusati uvaziti i primjeniti sugestije nas obicnih smrtnika."

 

Ivan Malek, ako ćete na ovakav način razmišljati, naravno, da vaše primjedbe i sugestije neće uvažiti.

Prije 5 godina kada je nekoliko ljudi sjelo za stol i dogovorilo osnivanje udruge, postojali su oni koji su govorili "ta problematika se stavlja pod tepih", "mediji pisanje o tome izbjegavaju" i sl.

Danas, mogu reći da su samo djelomično bili u pravu jer danas više nemam potrebu zvati medije, oni sami dolaze kod mene. Nadam se da ste shvatili o čemu pričam.

Manje priče, a više djelovanja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super savjet!

 

eto još posla za odvjetnika koji će mu dok kažeš "keks" pobiti to što je on pametan išao imovinu raspoređivati po "rodbini" a time će mu dug dodatno narasti, a problem neće riješiti.

 

A sve to da vlastitom djetetu ne plati uzdržavanje?

 

 

ako mu je situacija zaista ozbiljna i opasna u smislu da ga preopterete dugovi, a upravo zato da bi ubuduce mogao uzdrzavati svoje djete treba imovinu ako je ima prodati dok jos moze slobodno raspolagati s tom imovinom i postici kakvu takvu cijenu

 

fiktivno prebacivanje na rodbinu je rizican potez ne radi sposobnih odvjetnika nego iz mnogih drugih razloga

ne smo zato sto je sudska praksa neujednacena

 

ti novi vlasnici nisu u danasnje vrijeme u tako bezazlenoj situaciji, moze se dogoditi da odgovaraju za tu imovinu, da imaju troskova, a neki bi se mogli i polakomiti

 

razmisljanje da su muskarci zli pa ne zele placati za svoju djecu ne uzima u obzir da su mirovine niske i da je gotovo nemoguce zaraditi novac "sa strane"

s druge strane troskovi zivota su ogromni,

 

ovhe se pokrecu lako i brzo te drasticno povecavaju i male dugove

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako mu je situacija zaista ozbiljna i opasna u smislu da ga preopterete dugovi, a upravo zato da bi ubuduce mogao uzdrzavati svoje djete treba imovinu ako je ima prodati dok jos moze slobodno raspolagati s tom imovinom i postici kakvu takvu cijenu

 

fiktivno prebacivanje na rodbinu je rizican potez ne radi sposobnih odvjetnika nego iz mnogih drugih razloga

ne smo zato sto je sudska praksa neujednacena

 

ti novi vlasnici nisu u danasnje vrijeme u tako bezazlenoj situaciji, moze se dogoditi da odgovaraju za tu imovinu, da imaju troskova, a neki bi se mogli i polakomiti

 

razmisljanje da su muskarci zli pa ne zele placati za svoju djecu ne uzima u obzir da su mirovine niske i da je gotovo nemoguce zaraditi novac "sa strane"

s druge strane troskovi zivota su ogromni,

 

ovhe se pokrecu lako i brzo te drasticno povecavaju i male dugove

 

Govorite bedastoće i dajete savjete koji bi mogli doći, ne glave, nego džepa i to puno dublje no što je sada situacija. I rekli ste otarasiti se imovine u prvom postu.

 

Nisam ni govorila o fiktivnom prebacivanju na rodbinu već o prodaji ili darovanju imovine radi izbjegavanja podmirenja dugovanja, odnosno bilo kakvom raspolaganju imovinom. Prodali ili poklonili - pobijati se može i radi se, jer svi misle da su se prvi dosjetili toga da prodaju imovinu pa se čudom čude kako to nisu smjeli i kad ih se još više lupi do džepu.

 

Nitko ne tvrdi da su muškarci zli, pa ne turajte sada nekakove nepostojeće tvrdnje.

 

Prvenstveno, gospodin nije niti naveo da ima ikakvu vrijednu imovinu pa ne znam odakle ste uopće izvukli taj argument, pogotovo sa savjetom koji ste dali.

 

Uostalom - ako itko ima imovinu, onda ima izgledne mogućnosti da i plaća uzdržavanje. Zašto bi prodavao da bi to izbjegao? A ako i proda onda ima novaca za plaćati uzdržavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidim da postoje neke nedorecenosti u mom postu glede osobe kojoj zelim pomoci...On muskarac od 44 godine ima samo tu vojnu mirovinu.od 2 990 kn..nema nikakve usteđevine nema pokretnina ni nepokretnina,samo tu penziju...zivi u socijalnom stanu..covjek je u par godina izgubio zube od neke bolesti.cujem da jede po kontejnerima ili sto ukrade na trznici..ponekad mi frendovi mu dadnemo koju kunu..donesemo stogod za hranu...ali to nije rijesenje....i sad uza sve nabrojano onakva presuda i ponizenje...za vrijeme svog braka svjedok sam..prodao je braniteljske udjele potrosio otpremninu od vojske sve za obitelj djecu suprugu...nastavio plaćati kredit,dugove...i onda smrtna presuda..zar zaista tako djeluje socijalna drzava,zar taj covjek nema neka svoja ljudska prava a sto je sa ustavom..nista ja vise ne kuzim .bojim se cu jednog dana samo cuti da je digao ruku na sebe....a onda??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivane, presuda je tu, i vaš će je prijatelj morati izvršavati, druge nema, jer u protivnom može doći do još težih posljedica. Probajte mu pomoći koliko možete (vi i ostali prijatelji), savjetujte mu, a glede mogućnosti dodatne zarade, da se obrati braniteljskim udrugama, iznese im problem, i neka ih zamoli za pomoć u pronalaženju posla, odnosno s obzirom da je u mirovini, ugovora o djelu koje će moći sklapati. Iako i među braniteljima ima disonantnih tonova, mislim da će u ovakvim situacijama biti jedinstveni i pomoći svome.

 

Možemo se složiti kako u ovakvim raspravama nitko ne može izaći kao "apsolutni pobjednik". Kakav god stav zauzmete, protivna strana vam može argumentirano kontrirati. S jedne strane, čovjek bi trebao živjeti od 500,00 kuna mjesečno (u ovom slučaju), s druge strane dijete koje ne može samostalno zarađivati za svoje potrebe, a pitanje je u kakvoj je situaciji (financijskoj) majka. Zato i stajalište sudova jeste da se zaštiti dijete, jer je ono nedvojbeno slabiji subjekt u ovoj komparaciji. Samo žalosno što se dobrobit djeteta gleda primarno kroz prizmu materijalnih vrijednosti. Ali ona je u današnjem svijetu neophodna, i što je vrlo bitno za sustav, lako mjerljiva.

 

Pa kada na sve to nadovežete kako mnogi bivši bračni supružnici, ovakve postupke koriste kao sredstvo osvete i razračunavanja glede stvarnih razloga kraha bračnog odnosa, onda zapravo dođete do zaključka kako nijedan od njih ne zaslužuje skrbiti o tom djetetu. Ali alternative nema. Odnosno ima, al je lošija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pokusali smo preko nekih udruga rijesiti donekle njegov problem..osim nekih jednokratnih pomoci u vidu namirnica..drugo mu nisu u stanju pomoci,za te neke zadruge prvi put cujem vrijedi pokusati..Sto se tice majke zajednicke djece znam pouzdano da je zaposlena sluzbeno ima primanja od 3000 kn.a po izjavama i prijavama nekih bivsih uposlenika njene firme na ruke ispod stola se dobije jos bar 2000 kn jer je firma koja dobro posluje..takoder majka ima priljev od poljoprivede mi smo racunali da zaraduje cca 40 000 kn od prodaje poljopriv dobara..svakako je u boljem polozaju od njega...samim tim da zivi u zajednici sa majkom i sestrama...znaci da neki trosak rezije djele na 3 djela sto nije velika stavka njoj samoj...i sadsamo ovo me zanima..sto ce se dogoditi ako on zaista nije u stanju skrbitio sebi.zaradivati dodatno...jel po presudi osuden na propast...ja imam dojam da nisu mu ostavili izbora nego izabrat krajnu opciju..i nasa pomoc je limitirana..a ne smijemo ostaviti covjeka samog....kome se obratiti ne prihvacam ovo kao jedino rijesenje.....negdje mora bit pravde za tog covjeka ....zasluzio je malo razumijevanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Sto se tice majke zajednicke djece znam pouzdano da je zaposlena sluzbeno ima primanja od 3000 kn.a po izjavama i prijavama nekih bivsih uposlenika njene firme na ruke ispod stola se dobije jos bar 2000 kn jer je firma koja dobro posluje..takoder majka ima priljev od poljoprivede mi smo racunali da zaraduje cca 40 000 kn od prodaje poljopriv dobara..svakako je u boljem polozaju od njega...samim tim da zivi u zajednici sa majkom i sestrama...znaci da neki trosak rezije djele na 3 djela sto nije velika stavka njoj samoj...

 

Uzdržavanje se ne određuje ili dodjeljuje majci, već djetetu, stoga financijska situacija drugog roditelja ili njegove obitelji, sudu nije relevantna za donošenje odluke o visini uzdržavanja.

 

...ja imam dojam da nisu mu ostavili izbora nego izabrat krajnu opciju..i nasa pomoc je limitirana..a ne smijemo ostaviti covjeka samog....

 

Nemojte tako, pomognite kolko možete, a prijatelj svakako neka zatraži pomoć braniteljskih udruga za pronalaženje drugih izvora prihoda (npr. putem ugovora o djelu). Ili neka proba popričati sa bivšom suprugom, ako su ostali u dobrim odnosima, pa možda kroz razgovor nađu neko rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nazalost oni supruznici nisu u dobrim odnosima.ne postoji ama bas nikakav kontakt,ista odbija komunikaciju i sanama,njegovim prijateljima...znaci da njihova majka recimo radi u nekoj od renomiranih firmi ima placu od 10 000 kn i ostvaruje jos neke prihode koji su oslobođeni poreza...istim metrom bi se racunalo.kako moze njegovo djete mjesecno imati na rasplaganju 3 4 000 kn a otac 500 kn....ne vidim ja tu ni prava ni pravde..cak mislim da je to kontra ustava i nekih temeljnih nacela...znam da se zakon iscitava kako pase kome i kada...medutim...ja mislim da se ovdje radi o totalnoj diskriminaciji po spolu..kazete da radi ..pa velim vam da je covjek olupina..2 put su ga pronalazili onesvjestenog od nemoci i gladi...on nije u stanju prijeci 100 metara..i bojim se da uza ovu pravnu i socijalnu drzavu...jedini izdatak koji ce drzava imati prema njemu bit ce braniteljski pogreb....sram me sto sam hrvat iskreno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nazalost oni supruznici nisu u dobrim odnosima.ne postoji ama bas nikakav kontakt,ista odbija komunikaciju i sanama,njegovim prijateljima...

 

U tome i jeste najveća tragedija, jer ti ljudi gube iz vida da će vječno biti povezani (svidjelo se to njima ili ne), putem jednog predivnog malog (trenutno) bića, i bar zbog nje(ga), ako ne iz drugih razloga, trebali bi sebičnost ostaviti po strani.

 

Ivane, razumijem kaj želite reći, razumijem i vašeg prijatelja, i u jednu ruku se slažem s vama, jer naš sustav pristupa ovoj problematici kao da je riječ o "crno-bijelome" svijetu, zanemarujući pritom čitav dijapazon šarolikih boja, koje ponekad (ne uvijek), mogu da isplivaju na površinu.

 

Da se ne ponavljam, osim onog što sam vam napisao, pridružujem se inicijativi Gringa, koji vas je pozvao da slučajeve poput ovog iznesete Ministarstvu socijalne politike i mladih putem pisma, sa preciznim podacima o svim okolnostima slučaja, naravno kroz jedan smiren i civiliziran ton. Također, možda da vi pokušate popričati s bivšom suprugom prijatelja (znam da ste napisali kako ne želi čuti ni za vas, al da barem pokušate), opet na jedan ljudski i smiren način pokušate dočarati joj na koji način živi i u kakvim uvjetima se nalazi vaš prijatelj trenutno, obzirom da ona o tome sigurno pojma nema, budući odbija bilo kakav kontakt s njime. Sretno Ivane...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivane, dajte podršku prijatelju, svakako pokušajte urgirati kod supruge i objasnite joj situaciju u kojoj je Vaš prijatelj.

 

Istina jeste da je alimentacija pravo djeteta u ovom slučaju, a ne supruge, ali ako nije nužno u ovom trenutku, ne mora ići na ovrhu, kad već ima sama dovoljno sredstava za financirati dijete.

 

Imam bezbroj primjera lijepog dogovora bivših supružnika, gdje je čak i majka bila nezaposlena, ali je imala pomoć svojih roditelja ili se snalazila honorarno, i nije inzistirala od oca, koji je također nezaposlen, da plaća uzdržavanje. Naravno, kad se situacija s njegove strane promijenila, u skladu sa dobrim odnosom, sam je počeo plaćati i više od onog što je sud naložio.

 

Lijpo je kad dvoje odraslih ljudi može staviti svoj ego sa strane i udružiti se u ljudskosti i ljubavi prema vlastitom djetetu.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, molio bih da mi netko odgovori ako zna. moja pokojna žena i ja imali smo i imamo dvoje djece 16 i 12 g.Ponovo sam se oženio i imam dvoje djece 4,5 i 1g.

U slučaju rastave moram li ja plačati alimentaciju ženi za dvoje djece pošto bi u tom slučaju i ja bio samohrani roditelj sa dvoje djece.Žena pravno nije na papiru skrbnik moje dvoje djece iz prvog braka.Odgovorite mi što hitnije...........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaših dvoje djece je vaših dvoje djece (bilo i jest).

Zajedničkih dvoje nisu samo vaša djeca, ali (i) vaša svakako jesu kao i onih prethodnih dvoje. Imate obvezu uzdržavati i mlađih dvoje, a kojim iznosom je već drugi dio priče...

Vi imate pravo (i dužnost) roditeljske skrbi nad četvero, ona nad dvoje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, molio bih da mi netko odgovori ako zna. moja pokojna žena i ja imali smo i imamo dvoje djece 16 i 12 g.Ponovo sam se oženio i imam dvoje djece 4,5 i 1g.

U slučaju rastave moram li ja plačati alimentaciju ženi za dvoje djece pošto bi u tom slučaju i ja bio samohrani roditelj sa dvoje djece.Žena pravno nije na papiru skrbnik moje dvoje djece iz prvog braka.Odgovorite mi što hitnije...........

 

Kolko sam vas ja uspio shvatiti, vi s ovakvim pitanjem kao da kalkulirate hoćete li u razvod braka sa aktualnom suprugom ili ne. Kolegica Newbie vam je odgovorila na fin način, a ja ću biti malo oštriji, pa zamjerite mi ako hoćete.

 

Ako djeca budu dodijeljena majci, pa naravno da ćete vi biti dužni plaćati uzdržavanje za njih! Koliko, o tom potom, sud će reći. Ali pa nije valjda da ste mislili da ovdje vrijede nogometna pravila - tipa ja imam dvoje iz prvog braka, ona sad dobi ovo dvoje, i imamo remi 2:2. Dajte se malo sredite, jer ostavljate dojam tinejdžerskog oca, a ne oca koji već ima tinejdžera.

 

Iako, neovisno o mogućim odlukama suda po ovim vašim pitanjima, najbitnije je naglasiti da, vi i vaša supruga uvijek možete dogovorom sve riješiti i drugačije. Doslovce sve. Ako bude potrebe. Jasno, ako ćete se razići kao ljudi. Ako ne, onda zaboravite na ovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija