Jump to content

Prijenos udjela u nekretnini


plavetic

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim savjet. Rođak ima udjel u nekretnini koju sam ja stekla nasljedstvom. On bi sada svoj dio ustupio meni u zamjenu za novac. Kojim načinom odnosno ugovorom se to može odraditi kako bi se izbjeglo plaćanje poreza (ako je to uopće moguće)? Da li postoji mogućnost da se on odrekne svog dijela u moju korist iako je od rasporave o nasljeđivanju prošlo 10 godina? Postoji li neki drugi način?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako će biti kupoprodajni ugovor, zaboravite na oslobođenje od poreza. Što se tiče darovanja, prema Zakonu o porezu na promet nekretninama (čl. 13.), oslobođeni su plaćanja poreza - bračni drug, potomci, preci te posvojenici i posvojitelji darovatelja, odnosno bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u vezi s razvodom braka. Vi znate o kakvom se točno rođaku radi, pa znate na čemu ste. Ostavina je već davno prošla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darovanje djela nekretnine od strane rođaka podliježe plaćanju poreza kao i kupoprodajni ugovo. zato bolje je sklopiti kupoprodajni ugovor, kad več plaćate dio nekretnine.

porezna vrši procijenu vrijednosti nekretnine temeljem koje se plaća porez (osim akoje prodajna cijena veča od tržišne)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok,imam slicno ali zavrzlanije pitanje vlasnik sam jedne parcele gradevinske od 1/5 udio ali dvoje su mi darovale samo pismenom izjavom kod biljeznika a druga dva prave probleme jer jednog nit ne poznamo jer on nebi meni prodao vecnekom svom sefu,cudno.a drugi je napravio dug od 10000 kn,putem postanske banke neznam na koji nacin,dali ja sad mogu na te moje tzv.3/5 napravit parcelizaciju i prepis na sebe,tako da oni ostanu sami,ali ta zemlja je velicine otprilike 30*50 (1500m2)znaci svakog sljedi malih 5 metara,hvala na odgovoru puno bi mi znacio!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti računaš dužne metre parcele a treba računati četvorne metre.

1580 dijeljeno 5 je izračun koliko svaka petina nosi.

 

Mislim da će te trebati u razvrgnuće suvlasničke zajednice.

 

Zakon o vlasništvu

 

Članak 36.

 

(1) Ako više osoba ima neku stvar u svome vlasništvu tako da svakoj pripada po dio toga prava vlasništva, računski određen razmjerom prema cijelom pravu vlasništva te stvari, sve su one suvlasnici te stvari, a dijelovi prava vlasništva koji im pripadaju njihovi su suvlasnički dijelovi.

 

(2) U sumnji koliki su suvlasnički dijelovi, smatra se da su jednaki.

 

Idealni dio stvari

 

Članak 37.

 

(1) Kad postoji suvlasništvo neke stvari, uzima se da je ta stvar pravno razdijeljena na sadržajno jednake dijelove (idealne dijelove), kojima je veličina određena veličinom suvlasničkih dijelova.

 

(2) Idealni dio stvari je neodvojiv od suvlasničkoga dijela koji ga određuje.

 

(3) U pravnom se prometu uzima da je idealni dio stvari samostalna stvar; sve što je određeno za stvari vrijedi i za idealne dijelove, ako nije što posebno propisano.

 

(4) Svaki suvlasnik je vlasnik onoga idealnoga dijela stvari koji odgovara njegovu suvlasničkom dijelu, pa glede njega ima sve ovlasti kakve pripadaju vlasniku, ako ih može izvršavati s obzirom na narav idealnoga dijela.

 

(5) Suvlasnik smije samostalno pravno raspolagati svojim idealnim dijelom stvari, odnosno svojim suvlasničkim dijelom po pravilima koja vrijede za vlasnikova pravna raspolaganja stvarima ako time ne dira u tuđa prava. Kad suvlasnik prodaje svoj dio, ostali suvlasnici nemaju pravo prvokupa, osim ako im to pravo pripada na posebnom pravnom temelju.

 

(6) Svaki suvlasnik ima pravo glede svoga idealnoga dijela stavljati svakome, pa i svojim suvlasnicima, sve zahtjeve koji proizlaze iz njegova prava vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ti prav za prav kazem bas ne kuzim malo neskolovan za te clankove,dali mi mozes nekako reci u par rijeci dali mogu ja ta svoja 3 dijela rasparcelirati i biti pravni vlasnik?hvala

 

 

parcelacija "građevinskog" zemljišta može se izvršiti tek na temelju neke "pravomoćne dozvole za građenje". u vašem konkretnom slučaju trebalo bi prvo utvrditi dali se navedeno zemljište uopće nalazi unutar građevinske zone i dali površinom (površinom vašeg idealnog dijela) uopće zadovoljava urbanističke uvjete za buduću gradnju nekakvog objekta, a nakon toga trebalo bi provjeriti i čitav niz drugih detalja propisanim lokalnim urbanističkim planovima.

sve to pod uvjetom da i drugi suvlasnici pristanu ta takvu "diobu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

parcelacija "građevinskog" zemljišta može se izvršiti tek na temelju neke "pravomoćne dozvole za građenje". u vašem konkretnom slučaju trebalo bi prvo utvrditi dali se navedeno zemljište uopće nalazi unutar građevinske zone i dali površinom (površinom vašeg idealnog dijela) uopće zadovoljava urbanističke uvjete za buduću gradnju nekakvog objekta, a nakon toga trebalo bi provjeriti i čitav niz drugih detalja propisanim lokalnim urbanističkim planovima.

sve to pod uvjetom da i drugi suvlasnici pristanu ta takvu "diobu".

ima tamo vec postojeca kuca ucrtana u katastar mala drvena 4*4,ali inace dali smo zahtjev u uredu za graditeljstvo dali se moze gradit,sad sam uspio vec s tri vlasnika dogovorit znaci samo jedan pravi problem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima tamo vec postojeca kuca ucrtana u katastar mala drvena 4*4,ali inace dali smo zahtjev u uredu za graditeljstvo dali se moze gradit,sad sam uspio vec s tri vlasnika dogovorit znaci samo jedan pravi problem!

 

 

informaciju dali se može graditi na toj lokaciji mogli ste i usmeno zatražit u uredu za graditeljstvu, ali i eventualno na web stranicama navedene općine. međutim da biste izvršili parcelaciju jedne veća parcele, i shodno tome u katastru i gruntovnici bili upisani 1/1 na svoju novoformiranu parcelu, mora se ishodovati onoliko dozvola za građenje, koliko se formira novih "individualnih" parcela. sve to ukoliko je moguće poštivajući lokalni urbanistički plan.

bez obzira što se već na toj parceli nalazi drvena "kućica".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

informaciju dali se može graditi na toj lokaciji mogli ste i usmeno zatražit u uredu za graditeljstvu, ali i eventualno na web stranicama navedene općine. međutim da biste izvršili parcelaciju jedne veća parcele, i shodno tome u katastru i gruntovnici bili upisani 1/1 na svoju novoformiranu parcelu, mora se ishodovati onoliko dozvola za građenje, koliko se formira novih "individualnih" parcela. sve to ukoliko je moguće poštivajući lokalni urbanistički plan.

bez obzira što se već na toj parceli nalazi drvena "kućica".

usmeno mi nisu htjeli nista dati,samo daj pare biljege i onda ces znati!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija