Jump to content

nasljeđivanje prava iz upravnog rješenja


veselkokotacic

Preporučene objave

kakva je situacija sa nasljeđivanjem prava iz upravnih postupaka?

 

precizno, riječ je o postupku povrata imovine oduzete za vrijeme nacionalizacije (točnije, naknadi štete); pokretač postupka je djed, koji je unuku dao punomoć za zastupanje tijekom vođenja postupka.

 

prvostupanjsko rješenje je doneseno (pozitivno za djeda), fond za naknadu se žalio i nakon godinu i pol, drugostupanjskim rješenjem (pravomoćnim) je prvo rješenje potvrđeno. Postupak je zastao u fazi kad treba dostaviti podatke oštećenoga da bi se mogla izvršiti isplata.

 

problem je što je djed u međuvremenu umro. i to u razdoblju između donošenja prvostupanjskog rješenja i njegova potvrđivanja od strane upravnog suda.

unuk me pitao (a ja ne znam) što sad s tim; spada li djedovo pravo na naknadu štete u ostavinsku masu ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 39. st. 1. Zakona o općem upravnom postupku -

 

"Ako u tijeku postupka stranka umre ili pravna osoba prestane postojati, postupak se može obustaviti ili nastaviti, ovisno o naravi upravne stvari koja je predmet postupka."

 

Čl. 9. Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine -

 

"Prava iz ovog zakona priznaju se fizičkoj osobi - prijašnjem vlasniku, odnosno njegovim zakonskim nasljednicima prvog nasljednog reda.

 

U pogledu prava nasljeđivanja, primjenjuju se odredbe Zakona o nasljeđivanju, ako ovim zakonom nije drukčije propisano."

 

Dakle, ulazi u ostavinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija