Jump to content

Obavijest za počinjeni prekršaj ZSPA čl. 43


Qwertz892

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim za savjet. Na skici ispod je prikaz kretanja vozila i mene kao bicikliste. Kretali smo se u istom smjeru približavajući se "T" raskrižju.

 

Oko 15 m prije raskrižja sam se prestrojio i vozio uz središnju liniju namjeravajući skrenuti lijevo na raskrižju. Znao sam da je dalje iza mene vozilo no osim njega na cesti nije bilo saobraćaja. Vozimo se niz 10% nizbrdicu i vozilo se brzo približilo. Ne znam što je htio (vjerojatno me želeći zaobići prije raskrižja!!) prelazi u suprotnu traku, udara te baca zajedno sa biciklom na vjetrobransko staklo, padam te me gura 15-20 m i zaustavljamo se baš pred raskrižje.

 

Nakon sudara je ljut i ne želi zvati hitnu niti policiju. Nailazi taksist te zbog toga što mi curi krv sa tjemena odvozi me 1 km do doma (a ovaj nas u dogovoru prati iza u svome vozilu). Kada sam došao doma zvali smo policiju, a oni hitnu. Na spomen policije krivac bježi, a policija ga kasnije hvata i izmjereno mu je 2,1 promila (u izvještaju piše 1,91 promila - kažu umanjeno za 10%), ja sam negativan. Njemu je oštećeno staklo, hauba i branik, meni samo zadnji kotač i sic uz lto.

 

Jučer sam u PP išao po Zapisnik o očevidu te imam neke zamjerke

- ne piše 2,1 promil već 1,91 promil

- ne piše da je bježao već samo da se mjesto događaja razlikuje u tome što je on maknuo vozilo sa mjesta nesreće

- alkotest mu je mjeren u nazočnosti samo jednog policajca

- oduzeta mu je vozačka na 8 dana

 

Danas ( 2 tjedna nakon nesrece) sam primio obavijest od policajca da se protiv mene podiže postupak o prekršaju po članku 43. 1. ZSPC-a.

 

 

Nije mi jasno kako mogu dijeliti krivnju s alkoholiziranom osobom koja je preticala prije raskrižja i koja je pobjegla nakon poziva policiji.

 

Trebam savjet:

-trebam li pisati prigovor na Zapisnik vezano za gornje zamjerke

-trebam li pisati prigovor na Obavijest o prekršaju

-mene je policajac ispitivala što sam radio u suprotnoj traci, jer je on izjavio da sam skrenuo u suprotnu traku (problem je i što se ja i sam ne znam što se desilo kada me je on udario, gdje sam udario glavu, tek nekoliko sekunda prije sam primjetio da će me udariti, da ide brzo na mene)

-je li dozvoljeno biciklistima se prestrojiti uz središnju liniju 15-20 m prije raskrižja (nije bilo saobračaja i on je prije prestrojavanja bio sigurno 20 m dalje od mene)

-je li me on smio preticati 15-20 m od raskrižja

 

 

 

Pomozite mi jer zaista nije fer da još plaćam kaznu od 500 kuna i 3000 kn za popravak njegovog auta.

 

fotografija.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira da li je obavijest na obrascu MUP RH R 130 ili na nekom drugom (postoje 2 obavijesti) na njih nema žalbe ni prigovora.Ako je obrazac R 130 u njemu stoji da će se protiv vas podignut optužni prijedlog te će vas pozvati na sud gdje će te dat izjavu o nezgodi.

"- ne piše 2,1 promil već 1,91 promil

- ne piše da je bježao već samo da se mjesto događaja razlikuje u tome što je on maknuo vozilo sa mjesta nesreće

- alkotest mu je mjeren u nazočnosti samo jednog policajca

- oduzeta mu je vozačka na 8 dana" nije previše bitno 1 i 2 a 3 i 4 su u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira da li je obavijest na obrascu MUP RH R 130 ili na nekom drugom (postoje 2 obavijesti) na njih nema žalbe ni prigovora.Ako je obrazac R 130 u njemu stoji da će se protiv vas podignut optužni prijedlog te će vas pozvati na sud gdje će te dat izjavu o nezgodi.

"- ne piše 2,1 promil već 1,91 promil

- ne piše da je bježao već samo da se mjesto događaja razlikuje u tome što je on maknuo vozilo sa mjesta nesreće

- alkotest mu je mjeren u nazočnosti samo jednog policajca

- oduzeta mu je vozačka na 8 dana" nije previše bitno 1 i 2 a 3 i 4 su u redu.

 

 

Hvala. Ipak ću napisati prigovor zbog bježanja.

Molim još ostale da me savjetuju vezano za:

-prestrojavanje prije skretanja (je li prerano 15 m prije raskrižja, nisam nigdje našao pravilo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoji prigovor.Na sudu možete zahtjevat suočenje s policijskim službenikom da objasni zapisnik.To što je kasnije pobjegao nema veze sa prometnom nezgodom nego će bit posebno kažnjen po ZSPC-u.Lice mjesta je izmjenjeno jer je vozilo za početak išlo kod vas a kao dokaz su bitni su tragovi kočenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija