Jump to content

Nužni dio i osporavanje istoga


nesy13

Preporučene objave

Moja životna priča je ovakva:

Živjela sam s mamom do svoje 18 godine u stanu koji je ona dobila od svoje firme, nakon toga smo se posvađale, ja se udajem i selim iz tog stana, ona ostaje.... Ona prodaje stan i kupuje apartman u staračkom domu koji je sada u najmu od treće osobe... Mi ne komuniciramo više od 20 godina, u međuvremenu se ona udala i otišla živjeti kod tog čovjeka...

Pitanje: nakon njezine smrti, u ostavini, imam li ja pravo na ovu nekretninu ili samo na nužni dio. Ja sam joj jedino dijete. Postoji mogućnost da je ona i prepisala na nekoga (možda na tog čovjeka s kojim živi) tu nekretninu.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako neće biti oporuke, majku ćete naslijediti vi i njezin (novi) suprug. Ako je majka apartman darovala novom suprugu, moći ćete tražiti njegovo uračunavanje radi izračuna vrijednosti nužnog dijela (i to ukoliko ostatak majčine imovine neće biti dovoljan da namiri nužni dio koji vam pripada po zakonu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako neće biti oporuke, majku ćete naslijediti vi i njezin (novi) suprug. Ako je majka apartman darovala novom suprugu, moći ćete tražiti njegovo uračunavanje radi izračuna vrijednosti nužnog dijela (i to ukoliko ostatak majčine imovine neće biti dovoljan da namiri nužni dio koji vam pripada po zakonu).

 

Hvala puno na odgovoru. Znate li možda koliki je minimalni iznos u nužnom dijelu, odnosno, računa li se u postotku ili iznosu, i koliko je to? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. Znate li možda koliki je minimalni iznos u nužnom dijelu, odnosno, računa li se u postotku ili iznosu, i koliko je to? Hvala

 

Vaš nužni dio iznosi 1/2 dijela koji bi vam pripao po zakonu (po zakonu vam pripada 1/2, ako ste u igri samo vi i majčin novi suprug), dakle - vaš nužni dio iznosio bi 1/4 dijela ostavine.

 

Hvala, budući da sam totalni laik, zanima me jer u zemljišnim knjigama moram znati česticu ili jednostavno ukucam njezino ime i prezime i izlista mi se ono što ona posjeduje? Hvala

 

Broj čestice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U z.k. odjelima vode se i pomoćni popisi kao npr. popis osoba, pa se može tražiti nalaženje svih dokumenata (upisa vlasništva, položenih ugovora) i po imenu osobe, ali to ne možete tražiti putem weba.

 

Prije uvođenja elektronskih knjiga ovi popisi nisu u svim sudovima bili ažurni i pouzdani, a kakva je situacija sada, ne znam. S obzirom da ima puno slučajeva da ima (su)vlasnika zemljišnih čestica, naročito poljoprivrednih, stečenih po nekim davnim nasljeđivanjima koje su ponekad zaboravili i sami (su)vlasnici, ova mogućnost može biti korisna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam svima, mnogo ste mi pomogli....

Još samo jedno pitanje, budući da ja s njom nisam u kontaktu, postoji li mogućnost da taj njezin sadašnji suprug meni osporava na bilo koji dio nasljedstva? I ako je ona sve što ima prepisala na njega, imam li i u tom slučaju pravo na nužni dio? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači postoji mogućnost da ne dobijem ni nužni dio?

Pitam ovo i sve pišem iz razloga što su mi susjede njene rekle da nju na kraju neće imati ko pokopati, jel baš ne žive dobro, a ona je stara i ne može otići od njega, pa da imam koliko toliko para da je mogu pristojno pokopati od tog nužnog dijela, bez obzira što više od 20 godine ne komuniciramo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija