Jump to content

Koji je rok za isplatu naknade štete?


monajazz

Preporučene objave

Dali postoji zakonski rok(ako ga sud nije odobrio)za isplatu stete?Naime,drugostupanjskom predudom je presudjeno u moju korist i Zet mi treba isplatiti odstetu madjutim ne pise u kojem roku.Inace 03.11.2013. su poslane predude sa strane Suda mom odvjetniku i Zet-u.Radi se o tome da sam stradao u Zetovom autobusu prije 5 godina.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijedi rok koji je naveden u prvostupanjskoj presudi koja je sada potvrđena od strane Županijskog suda. U pravilu se radi o roku od 8 ili 15 dana, a računa se od dana primitka pravomoćne presude.

 

Da zato mi i nije jasno jer je datum primitka bio 14.10.2013. a do danas jos nije uplacena odsteta.Sta mi je ciniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate imati u vidu da se rok računa za svaku stranku od trenutka kada je ona primila presudu, ne i druga stranka.

 

Ako je doista datum primitka ove druge stranke 14.10.2013., i rok za dobrovoljno ispunjenje je protekao, pokrenite postupak ovrhe - prisilne naplate. Naravno, uspjeh ovisi o tome imate li se iz čega naplatiti, odnosno ima li ova druga stranka kakvu imovinu iz koje bi se mogli naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u sudu, koji je donio prvostupanjsku presudu, tražiti da se presuda ovjeri žigom pravomoćnosti i ovršnosti .

10-ak dana po nastupanju pravomoćnosti pozvat drugu stranu (pismen,preporučeno i sa povratnicom) da postupi po odluci suda.

ako izostane reakcija ovršenika

sa ovjerenim presudama u finu i podnijet zahtjev za izravnu naplatu.

 

odluka drugostupanjskog suda je pravomoćna kad stranke primi svoju odluku.

provjeri možda je uplata izvršena odvjetniku (ako ima neograničenu punomoć)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u sudu, koji je donio prvostupanjsku presudu, tražiti da se presuda ovjeri žigom pravomoćnosti i ovršnosti .

10-ak dana po nastupanju pravomoćnosti pozvat drugu stranu (pismen,preporučeno i sa povratnicom) da postupi po odluci suda.

ako izostane reakcija ovršenika

sa ovjerenim presudama u finu i podnijet zahtjev za izravnu naplatu.

 

odluka drugostupanjskog suda je pravomoćna kad stranke primi svoju odluku.

provjeri možda je uplata izvršena odvjetniku (ako ima neograničenu punomoć)

 

Tuzenik koji mora isplatiti naknadu je Zagrebacki holding d.O.o.

Nekako mi je nevjerojatno da nemaju racun namjenjen ta isplate.Odvjetniku nije sjelo nista a navodno su u pravnoj sluzbi rekli da ce uplatiti bez da se ide preko ovrhe.

Odvjetnik mi je rekao da je naplacivanje preko ovrhe proces koji traje jos dodatnih 2-3 mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravitelj zgrade u kojoj sam vlasnik stana sklopio je policu osiguranja za zajedničke dijelove zgrade,ali i za naše stanove od opasnosti požara i izljeva vode.Polica se plaća iz pričuve.Međutim,kod štetnog događaja osiguranje se isplaćuje upravitelju zgrade koji zatim uvjetuje sanaciju štete izvođenjem radova svojih kooperanata te nam ne dozvoljava direktnu nagodbu s osiguravajućim društvom.Pravno tumačenje upravitelja jest da će u slučaju totalne štete odšteta za recimo stan koji je u mojem vlasništvu biti isplaćena na zajednički račun pričuve, te u srazmjernom dijelu postati vlasništvo svih stanara.Mene zanima kako je moguće da se za stan u mojem vlasništvu odšteta isplati bilo kome drugom, te da li po istom načelu ja mogu sklopiti osiguranje za tuđu nekretninu i zadržati odštetu, a onda uvjetovati sanaciju tuđe nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam zašto bi ovrha trajala 3-4 mjeseca? Ako je presuda pravomoćna iza 15.10.2012.g. ide se direktno na FINA-u, bez potrebe vođenja ovršnog postupka preko suda.

 

Ako na računu ovršenika ima novaca, oni sjednu brzo.

 

Što se tiče posljedica zbog prekoračenja rokova, a naravno da ih ima - kamate. Što dulje čekaju, veće su kamate.

 

Znači, po dobivanju klauzule ovršnosti i pravomoćnosti odite odmah na FINA-u. Ne znam koliko ima smisla opet se pismeno obraćati ovršeniku i zahtijevati naplatu - imaju presudu, znaju da su dužni i da moraju platiti.

 

Dok Vi njima pošaljete dopis, pa dok ga oni proslijede nadležnim osobama, pa dok ovo-ono, Vi već možete dobiti novce na račun.

 

Inače sam uvijek za pismeno obraćanje dužniku prije utuženja, te za svaku mogućnost mirnog rješenja spora - bez suda. No, nakon dobivanja presude ne vidim smisla upozoravati dužnika da ću ići na prisilnu naplatu ako ne plati u roku tom i tom.

 

Ne znamo o kojem iznosu se radi, ali provjerite da li predmet možda ide na reviziju (zavisno o iznosu, redovnu ili izvanrednu). Istina, revizija ne znači da ne možete u prisilnu naplatu svojeg potraživanja ali ako revizija prođe onda se stvar mijenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija