Jump to content

OPRUKA..dio ostavine ide državi.... hitno


710MA19

Preporučene objave

Pozdrav,

 

moja mi je teta oporukom ostavila sve što je imala, budući da se i njoj brinem već 10 godina. Teta je imala brata (mog oca) i dvije sestre od koje je jedna u staračkom domu.

 

Zanima me sljedeće:

1. Oporuka je kod mene, dali ju zajedno sa smrtovnicom nosim na Općinski Sud, ako da, kada? (ili tek kada me zovu na Parnički postupak?)

2. Nužni dio koji bi išao teti koja je u staračkom domu, sada ide državi (zar ne?) Dali država ima pravo pobiti oporuku i tražiti taj dio?

3. U kojem slučaju se pokreće pobijanje oporuke? (tek kada to netko (druga teta ili država) pokreće?)

4. Ako se oporuka iz nekog razloga ne gleda, sve se dijeli na 3 (teta, država, tata), dali je moguće neki dogovor sa državom (kuća ostaje jednoj osobi u cijelosti,a zemlja i novac se dijeli..)

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

moja mi je teta oporukom ostavila sve što je imala, budući da se i njoj brinem već 10 godina. Teta je imala brata (mog oca) i dvije sestre od koje je jedna u staračkom domu.

 

Zanima me sljedeće:

1. Oporuka je kod mene, dali ju zajedno sa smrtovnicom nosim na Općinski Sud, ako da, kada? (ili tek kada me zovu na Parnički postupak?)

2. Nužni dio koji bi išao teti koja je u staračkom domu, sada ide državi (zar ne?) Dali država ima pravo pobiti oporuku i tražiti taj dio?

3. U kojem slučaju se pokreće pobijanje oporuke? (tek kada to netko (druga teta ili država) pokreće?)

4. Ako se oporuka iz nekog razloga ne gleda, sve se dijeli na 3 (teta, država, tata), dali je moguće neki dogovor sa državom (kuća ostaje jednoj osobi u cijelosti,a zemlja i novac se dijeli..)

 

Hvala na odgovoru

 

 

Prvo idete u matični ured prijaviti činjenicu smrti. Tamo će Vas matičar, između ostalog, pitati postoji li kakva oporuka. Vi ćete navesti da postoji i da ste vi oporučni nasljednik i to je to u ovoj fazi. Zatim matični ured prosljeđuje smrtovnicu na općinski sud gdje se formira ostavinski spis, koji se zatim prosljeđuje javnom bilježniku.

Ostavina se raspravlja u ostavinskom, a ne u parničnom postupku.

 

Tada ćete dobiti poziv od javnog bilježnika za ostavinsku raspravu, gdje trebate svakako ponijeti oporuku.

 

Ne znam zašto mislite da teta ne može biti nasljednica ako je u staračkom domu. Može.

 

U Vašem slučaju otac i tete nemaju pravo tražiti nužni dio budući da su oni braća i sestre ostavitelja, koji po zakonu nisu nužni nasljednici.

 

Država neće pobijati oporuku. Za takvo što nikad nisam čula.

 

Ne znam što Vam znači "ako se oporuka ne gleda". Ako postoji, uvijek se "gleda".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, hvala na info.

 

Drugo, ona nema ni muža ni djece, samo 3 braće. Moj se tata (mama, ja i sestre) o njoj brinemo već 10 godina. Druga sestra, koja je u domu, oduzeta joj je radna sposobnost, tako da je sve njeno državno. Tako da je bio moj zaključak - sve se dijeli na 3- 1/3 tati, 1/3 teti i 1/3 državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, hvala na info.

 

Drugo, ona nema ni muža ni djece, samo 3 braće. Moj se tata (mama, ja i sestre) o njoj brinemo već 10 godina. Druga sestra, koja je u domu, oduzeta joj je radna sposobnost, tako da je sve njeno državno. Tako da je bio moj zaključak - sve se dijeli na 3- 1/3 tati, 1/3 teti i 1/3 državi.

 

 

Osoba kojoj je oduzeta poslovna sposobnost i dalje može biti nasljednik. Dakle u vašem slučaju NIKAKO država ne može naslijediti.

 

Ali ako je oporuka valjana vi ste nasljednica, braća i sestre ostavitelja NEMAJU pravo na nužni dio.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija