Jump to content

Molim za hitnu pomoć - zakon i dopune zakona (22/11) oslobađanju poreza na nekretnine


IvanFR

Preporučene objave

Poštovani,

 

Za Božić sam primio lijepu čestitku od Porezne uprave - ukidanje odluke o oslobađanju poreza na kupnju prve nekretnine.

 

Ovo je situacija:

U 6. mjesecu 2007 sam kupio prvu nekretninu (stančić od 32 m2) na koji sam bio oslobođen plaćanja poreza.

U 3. mjesecu 2012 sam se oženio i promijenio prebivalište na novu adresu (ženin stan, veći obzirom da smo čekali bebu)

 

Prema zakonu o porezu na promet nekretnina NN 69/97, 26/00, 153/02 nisam smio otuđiti nekretninu u roku od 5 godina.

- ja stan nisam niti prodao niti iznajmio nego sam promijenio prebivalište ali nigdje u tom zakonu ne mogu naći da je otuđenje definirano i kao promjena prebivališta.

 

Prema dopuni istog zakona u veljači 2011 godine NN 69/97, 26/00, 153/02, 22/11 rok otuđenja je smanjen na 3 godine te se sada stvarno spominje i promjena prebivališta kao definicija otuđenja.

 

Volio bih saznati dvije stvari:

1.Da li je stvarno moguće da su u zakonu NN 69/97, 26/00, 153/02 (prije izmjene 2011) nigdje ne spominje promjena adrese prebivališta kao definicija otuđenja?

2. Kojem zakonu ja uopće podliježem? Onom prije 2011 (NN 69/97, 26/00, 153/02) ili dopuni zakona u veljači 2011 ( (NN 69/97, 26/00, 153/02, 22/11)?

 

Iskreno zahvaljujem na odgovoru jer ovo će za mene i moju obitelj biti jedan tužan Božić..

 

Lijepi pozdrav

 

Ivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjenice se odredbe zakona koje su bile na snazi u vrijeme kad ste oslobodjeni od placanja poreza na promet nekretnina.
Postovani, zahvaljujem na odgovoru, tu informaciju sam dobio i na poreznoj upravi.Druga tocka je bilo moje pitanje imam li pravne osnove na zalbu ako se u zakonu koji je tada bio na snazi nigdje ne spominje promjena prebivalista već samo otudenje (sto nisam napravio)LpIvan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, zahvaljujem na odgovoru, tu informaciju sam dobio i na poreznoj upravi.Druga tocka je bilo moje pitanje imam li pravne osnove na zalbu ako se u zakonu koji je tada bio na snazi nigdje ne spominje promjena prebivalista već samo otudenje (sto nisam napravio)LpIvan

 

buduci da se"prebivaliste"navodi u dopunama zakona,a vec smo utvrdili koje su odredbe Zakona relevantne za vash slucaj,onda je sasvim jasno da postoji osnov za zalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buduci da se"prebivaliste"navodi u dopunama zakona,a vec smo utvrdili koje su odredbe Zakona relevantne za vash slucaj,onda je sasvim jasno da postoji osnov za zalbu.

 

Puno hvala, žalba je tako i sročena. Samo nažalost ne odgađa naplatu :(

 

Hvala svima na pomoći.

 

Želim vam sretne blagdane..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zalba ne odgadja naplatu,ali sam vjerovanja da nece poduzimati nista u svrhu naplate,do okoncanja zalbenog postupka.

 

Naplata je već napravljena - tj dio iznosa kojim su mi sjeli na čitavu plaću a nisam stvarno znao da se to zakonski smije napraviti.

 

U rješenju piše da žalba ne odgađa naplatu - to mi isto tako nikako nije bilo jasno.

 

Danas na poreznoj su mi rekli da će se o mojoj žalbi odlučivati kroz 6 mjeseci do 2 godine pa neka napišem požurnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija