Jump to content

Molim pomoć - veliki dug


Aurel Delić

Preporučene objave

Pozdrav, molim za informaciju,

 

otac je preminuo nedavno, iza sebe ostavlja auto koji ne vrijedi puno, grobno mjesto gdje je i sam pokopan ali u isto vrijeme i ogroman dug prema poreznoj za ugašeni obrt...

Nasljednici smo mama, mlađi brat i ja, koliko sam čitao, prihvaćanjem nasljeđujemo dug.

Ja sam protiv prihvata nasljedstva, ali je mama zapela za grobno mjesto jer je tamo pokopana i njena mama.

Što se dešava s tim grobnim mjestom ako svi odbijemo nasljedstvo? Kome ide i može li se dogovoriti ako se vraća groblju da se koristi i dalje?

Majka je također pokrenula ostavinsku raspravu, makar sam ja htio prije pitati što bi se desilo da ju nikada ne pokrenemo? I može li se sada izbjeći ako ima smisla?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici vračaju dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako ništa ne nasljeđujete niste dužni vračati dug ostavitelja.

grobno mjesti po zakonu nemože biti vlasništvo privatne osobe.

ni grobno mjesto u kom je sahranjen vaš otac nije njegovovlasništvo te ga niko nemože nasljediti.

nasljeđuje se pravo korištenja a osobito plaćanja grobne naknade.

 

ako nema neke značajne imovine, koja po vrijednosti premašuje dug,

ostavinsku nije potrebno pokretati.

ustvari potrebna je zbog obiteljske mirovine i plaćanja održavanja groblja.

 

ako usljede pritisci za vračanje duga nemojte priznati dug.

ako priznate dug dužni ste ga i vračati bez obzira što ništa niste nasljedili.

vjerovnike uputite da u sudskom postupku traže vračanje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na promptnom odgovoru. Ako može followup pitanje...

Zahtjev za ostavinskom je napravljen, da li je bolje da se sada odreknemo onda nasljedstva, s time i duga - što se s njime događa?

I moj pokojni otac je nasljednik dijela kuće zajedno sa sestrama, ta ostavinska nikada nije napravljena, u slučaju da se odreknemo nasljedstva, što će se desiti kada se jednom pokrene ostavinska na toj kući i da li se u igru vraća dug taj porezni s kamatama?

Hvala još jednom, pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod pretpostavkom o prihvatu nasljedstva,bili bi u obvezi vratiti dug ostavitelja u visini vrijednosti vozila,jer je to po onome sto ste napisali jedino od pokretnina/nekretnina.,s druge strane ako se odreknete,nemate obvezu vracanja duga,no netreba zaboraviti da vjerovnik moze pobijati takvu izjavu po opcim pravilima obveznog prava,no sumnjam da bi se upustili u parnicu iz razloga male vrijednosti nasljedstva.

Pomenuti dug nebi trebao imati veze sa ostavinskom iza umrlog roditelja vaseg oca,buduci da bi se u tom slucaju vi smatrali zakonitim nasljednicima umrlog djeda(pravo predstavljanja),zajedno sa sestrama vaseg umrlog oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, kao što sam napisao, pokrenuta je ostavinska, onda je najbolje da se tamo odreknemo nasljedstva i to je to jer je samo auto koji i nije nešto vrijedan u pitanju, ali što se dešava sa tim grobnim mjestom, da li mi dogovaramo tamo daljnje plaćanje održavanje groblja? Mirovine nema...

A ovo priznavanje duga, ako može pojašnjenje? To ga ne priznajemo na ostavinskoj raspravi ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dug ostavitelja se neutvrdjuje u ostavinskom postupku.

Ono sto vam je Bovu pisao,odnosi se npr ukoliko ostaviteljev vjerovnik od vas bude zahtijevao da platite dug,vi ce te se u tom slucaju praviti doslovno "mutavi",znaci nema priznanja duga,niti sto potpisujte u svezi duga,niti platiti i najmanju cifru,jer time priznatete dug,zbog cega bi bili u obvezi isti i vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, jasno mi je, a u slučaju da bi prihvatili nasljedstvo, automatski bi i prihvatili dug koliko sam razumio...

No čemu odricanje nasljedstva onda ako se ne spominje dug?

Hvala na strpljenju :)

 

Postati nečiji nasljednik je pravo, ali ne i obveza. Stoga, jedno od nasljednopravnih prava je i pravo na odricanje od nasljedstva. Može se reći da je pravo na odricanje od nasljedstva sporedno pravo koje nastaje uz nasljedno pravo te tako i pripada onoj osobi kojoj pripada i glavno pravo (jedino je glede svoga prestanka samostalno jer ako ne bude iskorišteno prestat će dok će nasljedno pravo i dalje postojati).

Iz sudske prakse;

<<Dugovi ostavitelja ne smatraju se sastavnim dijelom ostavine, pa se u rješenje onasljeđivanju ne unosi odredba o odgovornosti nasljednika za dugove ostavitelja.>>

”Županijski sud u Dubrovniku, Gž-1436/05, od 11. V. 2006..

<<U ostavinskoj raspravi sud ne ispituje i ne utvrđuje postojanje i visinu dugova ostavitelja,osim kada se radi o izračunavanju nužnog djela, iz kojeg razloga niti nije dužan u rješenju onasljeđivanju utvrđivati dugove ostavitelja, a to zbog toga što je rješenje o nasljeđivanju deklaratorna,a ne kondemnatorna sudska odluka, pa takva odluka ne može sadržavati izreku u kojoj bi se nasljednicima nalagala obveza na činidbu.>>

»Županijski sud u Varaždinu, Gž-220/05-2, od 15. II. 2005..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija