Jump to content

Bračna stečevina


Pika Točkica

Preporučene objave

Ja se odmah ispričavam ako sam postavila pitanje na krivoj temi. Evo moj slučaj: otac mi je kupio automobil 1997.g. koji je odmah bio registriran na moje ime. Otac umire 2006. Jučer me majka obavjestila da želi taj automobil jer je kupljen sa bračnom stečevinom tj. novcem kojeg su otac i ona stekli u braku. Zaprijetila je sudom. Je li ima ona pravo na taj auto ili ne???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cime ce dokazati da je vozilo kupljeno ocevim novcem,buduci da ste u kupoprodajnom ugovoru upravo vi nastupili kao kupac,izuzev ako priznate da ste novac dobili kao poklon.

Prijeti da ima očevu štednu knjižicu pa će valjda s tim dokazivat , a auto je kupljen na povlasticu jer sam 100% invalid. Ja nemam namjeru priznavat taj novac kao poklon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze,ali pod uvjetom da u prethodnom pitanju utvrdi kako se doista radi o bracnoj stecevini

 

A koji su načini da sud utvrdi bračnu stečevinu? Da li se gledaju i njezini prihodi ili samo očevi u tom trenutku kada je kupljen auto??? Moram napomenuti da je taj auto otac koristio za svoje potrebe odlaska na posao i sl., tako da se ne radi o nikakvom poklonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A koji su načini da sud utvrdi bračnu stečevinu? Da li se gledaju i njezini prihodi ili samo očevi u tom trenutku kada je kupljen auto??? Moram napomenuti da je taj auto otac koristio za svoje potrebe odlaska na posao i sl., tako da se ne radi o nikakvom poklonu.

 

buduci da navodite kako je konkretna pokretnina stecena 1997.godine,vrijedila bi primjena odredbi Zakona o braku i porodičnim odnosima koji se primjenjuje na imovinske odnose bračnih drugova sve do 01. srpnja 1999. godine., kada je počeo važiti novi Obiteljski zakon. Prema odredbama tog zakona određeno je da je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe od te imovine, njihova zajednička imovina, u kojoj se suvlasnički udio svakog bračnog druga određuje prema njegovom DOPRINOSU u stjecanju te imovine,a tek od 01. srpnja 1999. g. bračna stečevina se određuje tako da su bračni drugovi u jednakim dijelovima suvlasnici u braku stečene imovine bez obzira koliko je koji bracni drug doprinosio u stjecanju.

Ukoliko dodje do tuzbe,teret dokazivanja je na majci,sto znaci da pred sud mora podastrti valjane dokaze kojim ce potkrijepiti cinjenice na kojima temelji tuzbeni zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buduci da navodite kako je konkretna pokretnina stecena 1997.godine,vrijedila bi primjena odredbi Zakona o braku i porodičnim odnosima koji se primjenjuje na imovinske odnose bračnih drugova sve do 01. srpnja 1999. godine., kada je počeo važiti novi Obiteljski zakon. Prema odredbama tog zakona određeno je da je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe od te imovine, njihova zajednička imovina, u kojoj se suvlasnički udio svakog bračnog druga određuje prema njegovom DOPRINOSU u stjecanju te imovine,a tek od 01. srpnja 1999. g. bračna stečevina se određuje tako da su bračni drugovi u jednakim dijelovima suvlasnici u braku stečene imovine bez obzira koliko je koji bracni drug doprinosio u stjecanju.

Ukoliko dodje do tuzbe,teret dokazivanja je na majci,sto znaci da pred sud mora podastrti valjane dokaze kojim ce potkrijepiti cinjenice na kojima temelji tuzbeni zahtjev.

 

Hvala puno od srca na odgovoru. Majka je obrtnica kojoj sam ja vodila poslovne knjige pa tako znam da po svojim prihodima nije mogla sudjelovati u stjecanju te pokretnine. Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija