Jump to content

Pitanje


Organic

Preporučene objave

Molim vas za pomoc u slijedecem..

Nakon oceve smrti majka i ja smo nasljedile nekretninu u odnosu 75% mama i 25% ja.

Radi se o kuci na dvije etaze, potpuno odijeljene.

Gornji dio je davno (1981.godine) oporucno ostavljen mom rodjaku, ali kao takav nije proveden u zemljisne knjige jer je jos u procesu postupak legalizacije.

Ostavinska rasprava je zapocela, a mamin odvjetnik zeli da ujedno nasljednickom izjavom majka i ja potvrdimo da se odricemo gornjeg dijela kuce u korist rodjaka, jer jos uvijek sve glasi na mog oca.

Ja zivim u inostranstvu i vrlo mi je komplicirano da to rijesavam odavde, plus odvjetnik trazi punomoc i dosta novaca da to rijesi u moje ime.

Postoji li bolji/jeftiniji/prakticniji po mene nacin da se taj dio kuce da rodjaku?

Darovni ugovor?

Takodje, odvjetnik je naznacio svoj plan o produciranju nasljednicke izjave javnom biljezniku koji vodi ostavinsku raspravu, da li se to moze mijenjati (npr. da posaljem poruku javnom biljezniku da odustajem od nasljednicke izjave i jednostavno zelim da se ostavinska rasprava ne komplicira i zavrsi tako sto cemo majka i ja jednostavno prihvatiti svaka svoj dio)?

Ocito - imam dva pitanja i unaprijed sam zahvalna za legalni savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Jednom dana izjava o odricanju od nasljedstva je neopoziva.Vi možete dostaviti pisano očitovanje ovjereno u konzulatu RH ,da prihvaćate nasljedsto onako kako Vam po zakonu

pripada.. Vi ne morate dolaziti na ostavinsku raspravu i trošiti na odvjetnika.

Trebali bi znati da li postoji kakva oporuka .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Jednom dana izjava o odricanju od nasljedstva je neopoziva.Vi možete dostaviti pisano očitovanje ovjereno u konzulatu RH ,da prihvaćate nasljedsto onako kako Vam po zakonu

pripada.. Vi ne morate dolaziti na ostavinsku raspravu i trošiti na odvjetnika.

Trebali bi znati da li postoji kakva oporuka .

 

Pozdrav!

 

Puno vam hvala na odgovoru.

Oporuka ne postoji i takodje mi je jasno da ne moram dolaziti u RH da prihvatim ono sto mi zakonski pripada.

Moje pitanje je - kad je odvjetnik jednom obecao biljezniku da ce pribaviti punomoc i nasljednicku izjavu od mene do drugog rocista, da li ja mogu samo poslati poruku biljezniku da sam odlucila prihvatiti svoj dio bez ikakvih nasljednickih izjava? Da li ce to prouzrokovati komplikacije kod ostavinske rasprave?

Takodje - s obzirom na moju situaciju (zivim u inostranstvu) koja bi bila najednostavnija opcija da se rodjaku prenese taj gornji dio kuce bez da moram placati punomoci i odvjetnike? Darovni ugovor? Placa li on porez na nekretninu u tom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tek nakon izvršenog etažiranja možete darovati jedan dio nekretnine.

sad možete darovati samo idealni dio. nezna se koji i zbog toga možete imati problema.

ako nema oporuke zašto bi darovali svoj dio nekretnine.

možda odvjetnik i rođak nešto mute, ( nema oporuke ?).

osim ako to nije želja ostavitelja koju je rekao vama nasljednicima.

rođak bi platio porez i da nasljeđuje po oporuci.

plaća porez i kad prima dar ili kupuje.

 

rođaku možete omogućiti korištenje nekretnine. sa ugovorom ili bez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija