Jump to content

Prometni prekršaj i novčana kazna


Jiks

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

 

Dana 03.02.2014. pocinio sam prometni prekrsaj.

Zanima me zašto mi je izdan "Obavezni prekršajni nalog" u kojem je izrecena novčana kazna

od 2000,00 HRK, i mogučnost da platim 2/3 izrečene kazna u roku od 8 dana,

ako je Prekršajnim zakonom je utvrđeno člankom 245 stavkom 2 sljedece:

 

(2) Smatrat će se da je novčana kazna iz stavka 1. ovog članka naplaćena na mjestu počinjenja prekršaja ako počinitelj prekršaja nije u trenutku kada je zatečen na mjestu počinjenja prekršaja u mogućnosti platiti novčanu kaznu, a istu plati u roku od tri dana te dokaz o izvršenoj uplati dostavi tijelu koje je utvrdilo prekršaj. Na isti se način može naplatiti i trošak utvrđenja prekršaja putem tehničkih uređaja.

U stavku 1. istog članka 245 stoji:

(1) Ako zakonom nije određeno drukčije, novčana se kazna može naplatiti na mjestu počinjenja prekršaja u visini polovice propisanog minimuma ili polovice točno određenog iznosa novčane kazne propisane propisom o prekršaju za prekršaj za koji je kao kazna propisana samo novčana kazna do 2.000,00 kuna za fizičku i odgovornu osobu

 

2 sata nakon počinjenja prekršaja sam platio polovinu izrečene novčane kazne tj. 1000 HRK.

Uplatnicu sam pokazao u PU, ali nadležni službenici se nisu mogli složiti da sam istupio ispravno i rekli su mi da moram platiti 2/3 kazne a ne polovinu kazne.

 

Čemu nova izmjena zakona ako je ako se u praksi ne upotrebljava.

Što mi je sada činiti?

 

Na mjestu počinjenja prekršaja, policijski službenik me nije uputio u moja prava da istu kaznu mogu platiti u roku od 3 dana, to sam saznao nakom čitanja Prekršajnog zakona.

 

Molim vas za savijet.

 

Lijep pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uplatnicu sam pokazao u PU, ali nadležni službenici se nisu mogli složiti da sam istupio ispravno i rekli su mi da moram platiti 2/3 kazne a ne polovinu kazne.

 

Što mi je sada činiti?

Po OPN-u nema plaćanja 50% jer nije ni namjenjen tome.Žali se MUP-u direktno jer su oni krivi što djelatnici nisu na vrijeme dobilo sve potrebne nove obrasce po izmjenama Prekršajnog zakona.

 

Nalog se izdaje u slučaju "Tu je važno napomenuti da se ova pogodnost odnosi samo na počinitelje koji nisu u mogućnosti platiti novčanu kaznu jer nema uopće novaca kod sebe ili ga nemaju u dovoljnom iznosu za plaćanje kazne a ne na počinitelje prekršaja koji jasno izraze volju da ne žele platiti kaznu na mjestu počinjenja prekršaja. Njima će se, kao i do sada, kad postoje zakonski uvjeti izdavati obvezni prekršajni nalog u kojem će im biti naloženo plaćanje kazne za počinjeni prekršaj u punom iznosu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bija san u Policijskoj postaji/uredu i tamo su mi rekli da se tu nista nemoze nego da platim.

Napisa sam email MUP ali ne vjerujem ni da ce to pomoci niti da ce se itko gnjaviti odgovoriti mi na upit.

Tako je to u lijepoj našoj nitko za nista ne odgovara osim obicnih građana.

Lakse ce mi biti platiti u cijelosti tih 2/3 nego riskirati neke druge dodatne troskove.

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon postavljenog istog upita na adresi policijske službe i MUP-a, u roku odmah sam bio pozvan na razgovor s načelnikom policije.

Vrlo ugodan razgovor je obavljen i sve nepravde su bile ispravljene.

Bio sam ugodno iznenađen sa činjenicom da se mene kao građana tako lijepo i susretljivo primilo i problem riješio. Ocjena 5.

I načelnik mi je više puta ponovio da su oni tu zbog nas i u slučaju bilo kakvog problema svaki građanin može doći na razgovor i može mu se pružiti pomoć, u bilo kojem smislu i što je u njihovoj moći će napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija