Jump to content

DSI - 15.02.2014. - dojmovi


legalis2014

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

evo bio sam jučer na ispitu i poooooooooooooolooooooooooožiooooooo!!!! :cager:

 

inače sam VŠS, informatika

pismeni iz posebnog dijela su bila pitanja na zaokruživanje (20-ak) osim zadnja 3 gdje je trebalo nešto sitno napisati. Na usmenom dijelu pismeni mi je pregledala, pitala kako je bilo i nakon toga smo pričali o tome što radim, kao da razgovaram s frendom na kavi o svome poslu. Uglavnom jedna izvanredna gospođa i ugodan razgovor. Na pismenom se možete služiti svim mogućim stvarima, do skriti, mobitela, tableta, laptopa.

 

za EU je bio gospodin i mene je pitao 3 pitanja (simboli EU, EU parlament, 4. val proširenja) koja sam znao i to je bilo to za prolaz. Uglavnom ne treba ništa puno pričati, samo da se vidi da znate nešto o materiji (pitanju) koje vam je postavljeno, 2,3 rečenice je dovoljno. Inače cura do mene nije znala jedno pitanje pa ju je pitao još jedno (ukupno 4) to je znala i prošla je. Ako netko ne zna neko pitanje onda pita sljedećeg to isto. Inače je gospodin bio ok.

 

ZUP i ZUS, uredsko je bila gospođa isto ok, korektna. Pitala me par pitanja iz svakog područja, cca. 10 pitanja ukupno. Ništa nije bilo komplicirano i isto tako nije trebalo puno pričati, tek toliko da se vidi da znate o čemu se radi.

 

JLP®S, službenički je bila isto gospođa koja je stvarno izvanredna, jednostavno vam pomaže koliko god može samo da prođete. Ako negdje zapnete pomogne vam maksimalno. Jednog kolegu je srušila ali stvarno ništa nije znao, nešto se ipak morate načiti. Pitala me jedno 10-ak pitanja.

 

ustav, sustav državne uprave je bio gospodin koji nam je krv popio, cijedio nas ali smo prošli (mene osobno nešto manje mučio), 3 nas je bilo unutri. Kad smo ušli prvo nas je pitao koja smo stručna sprema i iz kojeg tijela dolazimo i po tome je postavljao pitanja. Valjda zato što sam informatika me nije previše gnjavio, ali cura do mene je bila iz pravosuđa i nju je cijedio do kraja, jedva je nekak ipak prošla. Mene je pitao 4 pitanja (osobne i političke slobode i prava, vlada RH, pravilnik, zamjenik ministra - poslovi) i na jedno nisam znao cijeli odgovor.

 

uglavnom ispitivači iz svih područja su stvarno bili ok i pomognu vam, osim ustava i sustav državne uprave koji je po meni bio najteži i gospodin je bio dosta strog, tu ih je nekoliko palo. Do prvog usmenog (EU) sam imao tremu ali nakon toga je led probijen. Učio sam se mjesec dana. Uglavnom osim igre živaca i nervoze tih par sati dok ste tamo (ja sam za 4h bio gotov) jedno pozitivno iskustvo i da bi prošli ipak trebate nešto znati. Zadnja 2 tjedna sam se učio po 7-8 sati dnevno.

 

nadam se da sam pomogao onima koji tek trebaju ići na DSI!

SRETNO SVIMA!!! :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav i od mene, ja sam također bio u subotu na državnom i prošao (koje olakšanje :).

 

Bio sam u drugoj grupi u odnosu na kolegu legalis2014.

 

Polagao sam posebni dio iz područja graditeljstvo i to stvarno nije problem jer pismeni dio jednostavno prepište iz materijala tj novih zakona, a usmeni dio isto nije problem jer nas koji smo na stručnom osposobljavanju pitaju samo ono što radimo npr mene legalizaciju i to samo osnove.

 

Opći dio:

 

EU- temeljni ugovori (nabrojati, godine ugovora i malo objasnit dva osnovna)

- izvršna i zakonodavna vlast (nabrojati i jedna rečenica o svakoj)

- put pregovora (koraci)

 

ZUP/ZUS/UREDSKO (po meni najdetaljnije ispitivanje s potpitanjima, dosta stroga gospođa,ali pravedna i pričeka da objasniš ako okolišaš ili se sjetiš)

- postupovna sposobnost

- zapisnik (što ako stranka ne želi potpisati zapisnik)

- glavne i pomoćne knjige

- izvršnost (kad postaje izvršno)

- upravna stvar

- objasnit načelo razmjernosti u zaštiti prava stranke

- objasnit načelo pristupa podacima

- neupravni akt (opis)

- što je to podnesak

- kako se pokreće upravni spor, koliko dana, kome, zašto

- stranke u zus-u

- koji su upravni sudovi i što koji radi

 

USTAV/SUSTAV (ispituje mlađa ženska koja je super pitala je osnovno i dosta pomagala tko nije znao)

- temeljne odredbe

- nacrt zakona objasnit

- dioba vlasti

- sabor (broj zastupnika, imunitet, kako se biraju zastupnici)

- ustavni sud (o čemu sve odlučuje)

- međunarodni ugovori

- promjena ustava

- državni pečat

- poslovi državne uprave

- tko obavlja poslove državne uprave

- koja su tijela državne uprave

- neposredna provedba zakona (objasnit)

- upravni nadzor (tko gdje)

- kako se osiguravaju sredstva rada za državnu upravu i kako

- što rade državne upravne organizacije

- s čime se uređuje unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave

 

SLUŽENIČKI/JLP®S (stariji čovjek s brkovima na prvu izgleda opasno ali pita samo osnovno i ako neznaš kaže krivo i da se ispraviš i zapravo je ok jer ako počneš nabrajat nešto ako vidi da znaš prekida i pita dalje)

- tko obavlja poslove

- prava službenika

- kako se službenici primaju u državnu službu

- ocjenjivanje drž.služb. samo nabrojati ocjene

- kakve povrede imamo ( nitko nije tražio sva nabrajanja, nego makar 5)

- etički kodeks

- zakon o radu(opće odredbe)

- kolektivnu ugovor( tko potpisuje)

- koje su jednice JLP®S

- djelokrug općina i gradova

- statut

- tijela JLP®S

- djelokrug tijela

- proračun, prihodi,

- izbor izvršne vlasti jlprs

 

Isto kao što kolega kaže morate znati da bi prošli, a pošto toga ima dosta također sam učio zadnja dva tjedna i eto isplatilo se.

Sretno svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.ZAKON O GRADNJI

2.ZAKON O PROSTORNOM UREĐENJU

3.PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA

4.PRAVILNIK O VRSTI I SADRŽAJU PROJEKATA ZA JAVNE CESTE

5.PRAVILNIK O OSIGURAVANJU PRISTUPAČNOSTI GRAĐEVINA OSOBAMA S INVALIDITETOM I SMANJENE POKRETLJIVOSTI

6.PRAVILNIK O TEHNIČKOM PREGLEDU GRAĐEVINE

7.ZAKON O POSTUPANJU S NEZAKONITO IZGRAĐENIM ZGRADAMA

 

Što se tiče ovih pravilnika oni vrijede do donošenja novih po novom zakonu o gradnji,tako da to treba pratiti, a to je najlakše pratiti na mgipu.hr ili http://cadial.hidra.hr/.

 

Ako ste na legalizaciji pitaju vas samo legalizaciju, a pismeni možete imati što god želite, a nije loše ponijeti si primjerak kojeg rješenje o izvedenom stanju, građevinsku dozvolu i druga rješenja jer je nekad potrebnom napraviti nacrt rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
1.ZAKON O GRADNJI

2.ZAKON O PROSTORNOM UREĐENJU

3.PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA

4.PRAVILNIK O VRSTI I SADRŽAJU PROJEKATA ZA JAVNE CESTE

5.PRAVILNIK O OSIGURAVANJU PRISTUPAČNOSTI GRAĐEVINA OSOBAMA S INVALIDITETOM I SMANJENE POKRETLJIVOSTI

6.PRAVILNIK O TEHNIČKOM PREGLEDU GRAĐEVINE

7.ZAKON O POSTUPANJU S NEZAKONITO IZGRAĐENIM ZGRADAMA

 

Što se tiče ovih pravilnika oni vrijede do donošenja novih po novom zakonu o gradnji,tako da to treba pratiti, a to je najlakše pratiti na mgipu.hr ili http://cadial.hidra.hr/.

 

Ako ste na legalizaciji pitaju vas samo legalizaciju, a pismeni možete imati što god želite, a nije loše ponijeti si primjerak kojeg rješenje o izvedenom stanju, građevinsku dozvolu i druga rješenja jer je nekad potrebnom napraviti nacrt rješenja.

 

Pozdrav,mozes li mi reci koja su ti pitanja bila na pismenom a koja na usmenom? Hvala. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija