Jump to content

Nuzni dio


Emm

Preporučene objave

Slucaj je slijedeci:

 

 

U stanu smo zivjeli mama, ja i moja kcerka.

Prije 3 godine mama je putem Darovnog ugovora prepisala stan na mene i otisla u Dom za stare osobe. Stan je do prije 3 godine otplacivala mama, a nakon prepisivanja vlasnistva ja sam nastavila sa placanjem stambenog kredita i stan jos uvijek otplacujem. Ja isto tako nadoplacujem za mamin smjestaj u Dom.

U stanu smo ostale ja i moja kcer.

 

 

Ja imam polubrata s kojim mama i ja nismo u kontaktu.

S obzirom da mama nema nikakve pokretnine ili nekretnine i nema niceg sto bi uslo u ostavinu, da li moj polubrat ima pravo potrazivati 1/4 vrijednosti stana (kao nuzni dio, vracanje darova) cijeg sam vlasnica i u kojem zivimo ja i moja kcer?

I ako ima, na koji nacin bi se ta vrijednost stana, a s time i nuznog dijela racunala, uzimajuci u obzir da stan nije 100% otkupljen vec oko 80%.

 

Isto tako zanima me da li bi bilo sto od navedenog umanjilo iznos nuznog dijela kojeg bi polubrat potrazivao:

 

1. stambeni kredit kojeg sam do sada uplatila

2. troskovi renoviranja stana (novi podovi, nova kuhinja, kupaona...)

3. doplacivanje za mamin smjestaj u dom

4. troskovi sprovoda kojeg cu sama placati

 

Da li bi morala prodavati stan da bi se isplatio nuzni dio?

 

Ako mi netko moze malo pojasniti. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz navedenog teksta se stjece dojam kako vi dajete uzdrzavanje,pa se s razlogom moze zapitati,zbog cega niste umjesto darovanja sklopili drugi vid pravnog posla koji odgovara stvarnoj situaciji,cime bi rijesili i pitanje nuznog dijela.

 

Nisam bila upoznata sa zakonima o nasljedivanju pa tako u trenutku kad je mama odlucila prepisati stan na mene nisam razmisljala o ostavini, nuznom dijelu i slicnim stvarima. Mama je prepisala stan na mene putem Darovnog ugovora jer joj je bilo receno da je tako najbrze i najjednostavnije. Tek sam nedavno saznala da smo mogli to rijesiti na drugaciji nacin, na zalost sada je kasno za bilo kakve promjene stoga me samo zanima kako ce se rijesiti nuzni dio u navedenom slucaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...da li moj polubrat ima pravo potrazivati 1/4 vrijednosti stana (kao nuzni dio, vracanje darova) cijeg sam vlasnica i u kojem zivimo ja i moja kcer?

I ako ima, na koji nacin bi se ta vrijednost stana, a s time i nuznog dijela racunala, uzimajuci u obzir da stan nije 100% otkupljen vec oko 80%.

 

Polubrat ima pravo tražiti nužni dio iz stana, koji bi se računao na tržišnu vrijednost stana umanjenu za njegov udio (analogan visini nužnog dijela) u preostalim ratama kredita + onim ratama koje ste sama otplatila (ukoliko ga interesira isključivo isplata). Troškovi sprovoda ući će u ostavinu. Što se tiče troškova majčina doma i renoviranja stana, bojim se da je to završena priča. Dogovor bi bio najbolja opcija. Ako je moguć, naravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polubrat ima pravo tražiti nužni dio iz stana, koji bi se računao na tržišnu vrijednost stana umanjenu za njegov udio (analogan visini nužnog dijela) u preostalim ratama kredita + onim ratama koje ste sama otplatila (ukoliko ga interesira isključivo isplata). Troškovi sprovoda ući će u ostavinu. Što se tiče troškova majčina doma i renoviranja stana, bojim se da je to završena priča. Dogovor bi bio najbolja opcija. Ako je moguć, naravno.

 

G-man hvala za odgovor. Ukoliko sam dobro shvatila znaci ako je vrijednost stana sada kao renoviranog €70,000, ostatak kredita za isplatiti €3000, a ja sam do sada uplatila za kredit €5000, vrijednost stana (a s time i iznos ostavine) iznosila bi €62,000, minus troskovi sprovoda €2000 = €60,000 od cega bi nuzni dio koji pripada mojem polubratu iznosio 1/4 = €15,000?

 

Na koji se nacin odreduje vrijednost stana (dara) radi izracunavanja nuznog dijela?

 

Clanak 73 me malo zbunjuje:

 

 

Određivanje vrijednosti dara

Članak 73.

Pri procjenjivanju dara uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.

 

 

Dakle vrijednost stana u casu ostaviteljeve smrti, recimo trenutno bi to bilo €70,000, ako nastavim sa renoviranjem stana vrijednost bi se u slijedecih 2-3 mjeseca mogla povecati i do €80,000, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja - tada je stan bio u jako losem stanju i vrijednost bi bila oko €45,000.

Zanima me koja ce se vrijednost na kraju uzimati u obzir?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Ulaganja u stan kojim se povećava vrijednost nekretnine ,trebaju se prijaviti u ostavinskom postupku na početku i tražiti izdvajanje tog dijela u korist investitora .

Pozdrav!

 

 

ude - da li moze link clanka iz Zakona o nasljedivanju gdje se to potvrduje, s obzirom da dobivam konfliktne odgovore (G-man je komentirao da troskovi renoviranja stana nece ulaziti u izracunavaje ostavine odnosno smanjivanja nuznog dijela)

 

I da li netko moze konkretno odgovoriti na postavljena pitanja? Najvise me zanima situacija oko izracunavanja vrijednosti stana s obzirom da se jos uvijek otplacuje stambeni kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Ulaganja u stan kojim se povećava vrijednost nekretnine ,trebaju se prijaviti u ostavinskom postupku na početku i tražiti izdvajanje tog dijela u korist investitora .

Pozdrav!

 

nakon gore navedenog bit ce te upuceni u parnicu,u kojoj ste duzni dokazati svoje tvrdnje,buduci da se takav zahtjev neutvrdjuje u ostavinskom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija