Jump to content

Čl. 49 Zakona o državnim službenicima


curtis

Preporučene objave

1. Ako sam dobro shvatio, potvrdu o nekažnjavanju mogu dobiti čak i ako sam prije mjesec dana pravomoćno osuđen na uvjetno kaznu u trajanju od 6 mjeseci. (TOČNO ili NETOČNO.)

 

2. Prema čl.49 Zakona o državnim službenicima u državnu službu ne mogu biti primljene osobe protiv kojih se vodi kazneni postupak ili su osuđene za kazneno djelo protiv braka, obitelji i mladeži osim ako je nastupila rehabilitacija prema posebnom zakonu.

 

Moje pitanja su:

1. Znači li to da osoba koja je počinila prekršajno djelo protivno čl. 4 a kažnjivo po čl. 20 st. 2 Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji ne može više nikada dobiti posao u državnoj službi?

 

2. O kojem je to posebnom zakonu riječ?

 

 

Pregledavao sam podforum kazeneno pravo ali nisam našao ništa slično stoga se ispričavam na mogućem ponavljanju ako već postoji odgovor na ova moja pitanja i/ili u koliko ovo ne ulazi u kazneno pravo molim moderatora da ostavi link.

 

Veoma mi je hitno saznati odgovor i unaprijed se zahvaljujem na njemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatio, potvrdu o nekažnjavanju mogu dobiti čak i ako sam prije mjesec dana pravomoćno osuđen na uvjetno kaznu u trajanju od 6 mjeseci. (TOČNO ili NETOČNO.)

 

Uvjerenje o nekažnjavanju biti će "čisto" (osim ukoliko se ne vodi novi kazneni postupak). Izvadak iz kaznene evidencije (popularno zvan "dosje") neće biti "čist".

 

Prema čl.49 Zakona o državnim službenicima u državnu službu ne mogu biti primljene osobe protiv kojih se vodi kazneni postupak ili su osuđene za kazneno djelo protiv braka, obitelji i mladeži osim ako je nastupila rehabilitacija prema posebnom zakonu.

 

Ima malo više Glava posebnog dijela KZ-a koje su u igri (nije samo ova koju spominjete). Iako, uzgred rečeno - Zakon još nije usklađen s novim KZ-om (tzv. hrvatski sindrom).

 

Znači li to da osoba koja je počinila prekršajno djelo protivno čl. 4 a kažnjivo po čl. 20 st. 2 Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji ne može više nikada dobiti posao u državnoj službi?

 

Čl. 49. Zakona o državnim službenicima kao zapreku za prijam u DS spominje kazneni postupak ili osudu za kazneno djelo, ne i prekršajni postupak ili osudu za prekršaj.

 

O kojem je to posebnom zakonu riječ?

 

http://www.zakon.hr/z/554/Zakon-o-pravnim-posljedicama-osude,-kaznenoj-evidenciji-i-rehabilitaciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na brzom odgovoru.

 

Kao što je vidljivo iz mog pisanja nemam gotovo nikakva znanja o toj problematici stoga Vas molim da mi odgovoriti još samo ovo.

Isto tako molim Vas da mi odgovorite sa DA ili NE.

 

Pitanje glasi:

1. Da li je to što sam osuđen uvjetno na temelju čl. 4 a kažnjivo po čl. 20 st. 2 Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji prepreka za konkuriranje u državnoj službi pod uvjetom da ispunjavam sve ostale uvijete natječaja.

 

2. Ima li kakve (i koje) posljedice pri zapošljavanju to što mi dosije neće biti čist?

 

Hvala unaprijed i još jednom se ispričavam na nepoznavanju problematike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da li je to što sam osuđen uvjetno na temelju čl. 4 a kažnjivo po čl. 20 st. 2 Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji prepreka za konkuriranje u državnoj službi pod uvjetom da ispunjavam sve ostale uvijete natječaja.

 

Načelno - ne. Ali opet zavisi o kakvoj se točno službi radi, jer detaljnost provjere kod pojedinih zna biti vrlo visoka. Naravno, to se nigdje neće formalno spomenuti kao razlog.

 

2. Ima li kakve (i koje) posljedice pri zapošljavanju to što mi dosije neće biti čist?

 

Sivko odgovorio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija