Jump to content

razvod-prava


mariohab

Preporučene objave

ovako, supruga i ja smo se vjenačli prošle godine u osmom mjesecu, prije toga ona je živjela kod mene više od tri godine, u braku i prije braka nije novčano pridonosila, tj. ja sam je uzdržavao, sva imovina je prepisana na mene. želio bih se rastati sporazumno pošto u braku nije bilo djece ali u slučaju da to ona ne želi želio bih znati da li ona ima pravo što tražiti od moje imovine pošto nije pridonosila novčano ni prije braka ni za vrijeme braka. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako, supruga i ja smo se vjenačli prošle godine u osmom mjesecu, prije toga ona je živjela kod mene više od tri godine, u braku i prije braka nije novčano pridonosila, tj. ja sam je uzdržavao, sva imovina je prepisana na mene. želio bih se rastati sporazumno pošto u braku nije bilo djece ali u slučaju da to ona ne želi želio bih znati da li ona ima pravo što tražiti od moje imovine pošto nije pridonosila novčano ni prije braka ni za vrijeme braka. hvala

 

Ima ona pravo tražiti, no hoće li i dobiti to je drugo poitanje na koje će nakon završene sudske presude saznati. Na brakorazvodnim parnicama dokazima i svjedocima potkrijepite svoje tvrdnje a tako i ona svoje, pa će sudac presuditi kome šta i kako.

 

Najbolje bi bilo kada bi se mogli dogovoriti sporazumno oko svega i napraviti sporazumni zahtjev za razvod braka, puno je brži i jeftiniji od tužbe. Nakon tužbe sudski troškovi mogu iznositi i nekoliko tisuća kuna, a nakon sporazumnog razvoda oko par stotina kuna, velika je razlika i u novcu ali i u vremenu. Tužba se može rastegnuti i 1 do 2 godine dok bi sporazumni raskid braka pogotovo ako nema mldb. djece u istom braku trajalo 1-2 mjeseca od predaje zahtjeva sudu.

 

Evo u mom slučaju kod razvoda braka bilo je sve sporazumno i dogovoreno, s time da su u braku bila i 2 mldb . djeteta. Sve skupa je trajalo 9 mjeseci ( sud-socijalna-sud ).

 

U vašem slučaju nema posredovanja socijalne službe i stvar ide puno brže, naravno ako je sporazumno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nema zajedničke djece, stvar bi trebala biti prilično jednostavna: brak se razvodi.

Međutim, kako se navodi gore (nije dovčano doprinosila ali ne znamo razlog) možda postoji mogućnost da bi mogla tražiti uzdržavanje za sebe određeno vrijeme. Oko onog prvog nema baš nekog prostora za odugovlačenja, ali ovo drugo bi moglo rezultirati sa par "produžetaka".

 

Kod razvoda braka ne postoji "ne dam ti razvod" ili "neću ti potpisati razvod", ali je sporazumni znatno brži nego tužbom. Značajna je razlika ako stranke imaju djecu ili je nemaju- jer je najednostavnija stvar utvrditi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni ili da su stranke suglasne da se brak razvede. Ostatak je to što znatno lakše "zapinje".

 

Sasvim druga priča, koja ne spada u postupak razvoda braka je (izvan)bračna stečevna, pri čemu upitopostavljaču po svoj prilici nije u interesu pokretati taj postupak i dokazivati da je postojala izvanbračna zajednica u kojoj je stjecana imovina koja je zajednička u omjerima 50:50 bez obzira tko je od njih osiguravao sredstva uprihođena radom za to vrijeme. Ali, njegova buduća bivša žena bi mogla biti zainteresirana za takav postupak pred sudom. Za to nije nužno da prethodno ili istovremeno postane bivša žena...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija