Jump to content

Prokurist - mirovina- ugovor o djelu


Dudek

Preporučene objave

Direktor sam i vlasnik svojeg poduzeća u radnom odnosu. Imam invalidsku mirovinu zbog nesposobnosti za rad koju sam ostvario prije 10 tak godina. Međutim kada sam osnovao tvrtku zamrznuo sam mirovinu i prijavio se u normalan radni odnos redovito plaćao doprinose do sada. Sada bih aktivirao mirovinu i napustio mjesto direktora, prepustio drugoj osobi. Zanima me da li ja mogu radit i dalje u svojoj firmi neke druge poslove (npr. na ugovor o djelu - koji su poslovi dozvoljeni?) te da li za svoju tvrtku mogu biti prokurist kao umirovljenik? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Po mojim saznanjima mirovinu ne obustavljaju slijedeća primanja:

 

a) od djelatnosti za čije se obavljanje ne traži izdavanje odobrenja ili registracije i oporezuju se porezom na dohodak;

b) od domaće radinosti i sporednih zanimanja;

c) od poljoprivredne djelatnosti upisane u upisnik OPG-a;

d) od iznajmljivanja nekretnina i pokretnina;

e) od drugog dohotka (honorari i sl. – povremena samostalna djelatnost);

f) po osnovi prokure u trgovačkom društvu.

 

Prema Zakonu o trgovačkim društvima umirovljenici mogu obavljati upravne poslove u društvu kao prokuristi. Prokurist može sklapati sve ugovore i poduzimati sve pravne radnje u ime i za račun poduzeća i zastupati ga u postupcima pred upravnim i drugim državnim tijelima, ustanovama i sudovima.

 

U slučaju kada je umirovljenik prokurist, isplata mirovine se ne obustavlja, umirovljenik ne plaća doprinose, a u slučaju isplate naknade za prokuru, ista se obračunava kao drugi dohodak bez obračunavanja obveznih doprinosa. Dakle, plaćaju se samo porez na dohodak po određenoj stopi.

 

Ostatak imate na ovome linku: http://ekonos.hr/porezi/obracun-naknada-clanovima-uprave-i-prokuristima/

 

Naravno ukoliko ima netko od pravnika ili još bolje upućenijih neka ostavi svoj komentar.

Pomozimo jedni drugima jer samo tako možemo dalje.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija