Jump to content

Pisanje laži na Facebook-u


vabor

Preporučene objave

Srdačan pozdrav!

Zanima me jedna informacija u vezi pisanja laži na Facebooku. Naime jedan gosp. piše neistine o mojoj obitelji i nekolicini trenutno vladajućih osoba po Facebooku pa me zanima dali se može prijaviti za kazneno dijelo ili neki prekršaj. Također isti gosp. spominje da se u mjesnom odboru radi nezakonito i da se krši zakon a između ostalog u istom mjesnom odboru sjede ili se nalaze navedene osobe te time i širi laži i obmanjuje javnost odnosno ljude koji to čitaju a s druge strane govori i o kršenju zakona koje se može provjeriti pa me zanima dali se to može odnjeti u DORH ili na policiju da se ti navodi i istraže pa da gosp. iznese svoje dokaze pa ako se dokaže da je to što govori neistina dali se može kako kazniti?

Uglavnom gosp. piše sve te informacije na Facebooku pa me zanima dali to može biti neki dokaz ili se može iskoristiti kao dokaz za nekakvu prijavu?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> ... jedan gosp. piše neistine o mojoj obitelji i nekolicini trenutno vladajućih osoba po Facebooku ...

> ... da se u mjesnom odboru radi nezakonito ...

 

Rijetko ima kršenja zakona - uglavnom se radi o legaliziranoj otimačini i drugim nedjelima.

Ako pripadate ili ste blizu navedenim vladajućim osobama, toplo se nadam da vam nitko neće pomoći u vašim nastojanjima ušutkivanja. Kao da nema dovoljno medijske blokade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju ovog opisa, eventualno bi se radilo o kaznenim djelima protiv ugleda i časti - sramoćenje ili kleveta.

 

Za oba djela valja istaknuti kako se kazneni progon progoni po privatnoj tužbi, drugim riječima nema državnog odvjetništva u postupku, već kao tužitelj mora nastupiti privatni tužitelj, tj. oštećenik, dakle vi i te osobe na koje se odnose neistiniti navodi.

 

Eventualno podnesena kaznena prijava bila bi odbačena od strane DORH-a s istim obrazloženjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> ... jedan gosp. piše neistine o mojoj obitelji i nekolicini trenutno vladajućih osoba po Facebooku ...

> ... da se u mjesnom odboru radi nezakonito ...

 

Rijetko ima kršenja zakona - uglavnom se radi o legaliziranoj otimačini i drugim nedjelima.

Ako pripadate ili ste blizu navedenim vladajućim osobama, toplo se nadam da vam nitko neće pomoći u vašim nastojanjima ušutkivanja. Kao da nema dovoljno medijske blokade.

hvala vam na odgovoru...

inače sam ne zaposlen kao i moja supruga koja je uspjela srušiti do sada vladajuću stranku... ta vladajuća stranka je na vlasti u RH... s druge strane također smo udomili dvije obitelji nastradale u poplavama, dali 10 odojaka koje smo mogli prodati obiteljima teškog imovinskog stanja, 2 janjeta osobama sa poplavljenih područja da imaju što jesti i 500-tinjak kg krumpira...

također nemamo nikakve veze s politikom jer je selo od cca 120 stanovnika koje se godinama kralo... tako da da slažem se s vama treba nas ušutkati zato što ne želimo dozvoliti da nas po faceu blate i sramote lažima i treba dopustiti tim istima da dalje slobodno pišu neistine o nama...

HVALA VAM OD SVEG SRCA NA ODGOVORU!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju ovog opisa, eventualno bi se radilo o kaznenim djelima protiv ugleda i časti - sramoćenje ili kleveta.

 

Za oba djela valja istaknuti kako se kazneni progon progoni po privatnoj tužbi, drugim riječima nema državnog odvjetništva u postupku, već kao tužitelj mora nastupiti privatni tužitelj, tj. oštećenik, dakle vi i te osobe na koje se odnose neistiniti navodi.

 

Eventualno podnesena kaznena prijava bila bi odbačena od strane DORH-a s istim obrazloženjem.

 

Hala vam puno na odgovoru o tome sam i razmišljao iako mi je jedan odvjetnik čak govorio da bi se moglo raditi o čl. 16. Zakona o prekršajimo protiv JRM ili čak čl. 322 Kaznenog zakona, ali sam htio ipak stručno mišljenje... Uglavnom ima svega napisanog i svakim danom je sve gore i gore jednostavno smo primorani tako postupiti jer ne želim da mi djecu optužuju za nešto s čime niti ja niti supruga nemamo veze, pa tako niti politikom... uglavnom hvala vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...iako mi je jedan odvjetnik čak govorio da bi se moglo raditi o čl. 16. Zakona o prekršajimo protiv JRM ili čak čl. 322 Kaznenog zakona...

 

O ovome nema govora.

 

Čl. 16. ZPPJRM-a ističe - "tko izmišlja ili širi lažne vijesti kojima se remeti mir i spokojstvo građana", dakle misli se na veću skupinu građana, a ne dvoje ili troje ljudi (tj. obitelj).

 

S druge strane, kod čl. 322. KZ-a, odvjetnik potpuno gubi iz vida promjenu Kaznenog zakona, jer evidentno cilja na čl. 322. starog KZ-a, tj. kazneno djelo širenja lažnih ili uznemirujućih glasina, koje je djelomično očuvalo pravni kontinuitet u aktualnom KZ-u u čl. 316. tj. kaznenom djelu lažne uzbune. Čl. 322. aktualnog KZ-a odnosi se na kazneno djelo neovlaštenog obavljanja službene radnje.

 

Edukacije radi, kazneno djelo na koje odvjetnik cilja (čak i kada bi teoretski govoreći, došlo u obzir), za posljedicu traži "uznemirenje većeg broja ljudi", što opet nije slučaj kod vas.

 

Nemojte nasjedati na ovako "inventivne" prijedloge pojedinih odvjetnika, a ukoliko želite provjeriti navlače li vas za nos, predložite im naknadu za njihovu uslugu ovisno o uspjehu u sporu. Njihova prvotna reakcija će vam jasno odgovoriti koliko su uvjereni u uspjeh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa da toga sam i ja svjestan... iako se nakon svega toga ljudi po selu počeli buniti i zvati okolo naokolo jedni druge pa čak i nas i napadati ženu za nešto s čime nema veze pošto nije bila na vlasti tj. u mjesnom odboru do sada a nije još niti sada tako da ne može imati veze s time...

za ovaj KZ ne znam iskreno na što je mislio ali čuo sam se s njime pred cca 30 min. i sam mi je predložio da će krenuti s time ili s nekim drugim člankom nisam siguran šta je rekao jer nisam shvatio i da neće imati potraživanja ako izgubi spor a ako dobije 15 % tako da sad ne znamo ni sami... nekako bi najrađe kad bi se to rješilo ovako bez ičega ali eto nisamo pametni...

hvala na savjetima puno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija