Jump to content

Tužba protiv 1000 ljudi


DrAnte

Preporučene objave

Moj djed je kupio kuću prije 50 godina. Prodala su mu dvojica koji su tu kuću dobili presudom protiv trojice, ali nakon te presude se nikad nitko nije uknjižio.

 

Sada su u vlasničkom listu sva petorica, dakle dvojica koji su dobili tužbu i trojica koji su izgubili.

 

Sada bi ja kao trebao tužiti nasljednike te petorice iz vlasničkog lista. Ali to su ljudi koji su pokojni. Da su živi imali bi cca 120-130 godina. Pokojna su njihova djeca i dobar dio unuka. Praunuka ima jaaako puno. Štoviše, jedan od te petorice je umro, umrla je njegova žena i sin jedinac. Znači trebam tužiti prve rođake tog sina jedinca (ima tih rođaka jako puno, a svi pokojni). Znači onda moram tužiti sve nasljednike od te gomile rođaka. Mislim da će se tu nakupiti 1000 ljudi. Dio tih ljudi je u inozemstvu (Srbija, Njemačka, Amerika...)

 

Pitanje je slijedeće:

Da li ja mogu tražiti da se vlasnički list skrati po kratkom postupku, tj. da se iz njega izbaci troje ljudi koji su presudom izgubili kuću? Dvojica su izgubili zbog nepojavljivanja (bili su obaviješteni), a jedan je priznao da se slaže s tužiteljima. Ako je sud presudio protiv njih, onda mi nije logično da ja moram tužiti njihove nasljednike i pitati ih da li se slažu sa presudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj djed je kupio kuću prije 50 godina.

jel ima te ugovor o kupoprodaji

Prodala su mu dvojica koji su tu kuću dobili presudom protiv trojice,

jel posjeduje te navedenu presudu

ali nakon te presude se nikad nitko nije uknjižio.

ovo mi nedjeluje istinito ako se pogleda vash sljedeci citirani tekst

Sada su u vlasničkom listu sva petorica, dakle dvojica koji su dobili tužbu i trojica koji su izgubili.

iz ovog proizilazi da su se tuzitelji upisali temeljem presude,no to bi znacilo i istovremeno brisanje tuzenih

Sada bi ja kao trebao tužiti nasljednike te petorice iz vlasničkog lista

s obzirom na prethodno,nista se jos ovdje nezna,ni koga tuziti i da li upopce tuziti,buduci da postoje i druge mogucnosti

onda mi nije logično

puno je u ovom slucaju nelogicnosti,zbog cega treba te dobro utvrditi tko su trenutno upisane osobe kao vlasnici nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste napisali osnovnu činjenicu - da li ste u posjedu te nekretnine i koliko dugo, a koliko dugo je prije toga bio djed i još netko nakon njega (vaš otac ili majka)?

 

Također niste napisali da li se u rješenju o nasljeđivanju iza djeda ta nekretnina navodi kao vanknjižno vlasništvo koje vi nasljeđujete.

 

Imate mogućnost tužbe radi utvrđenja vlasništva (temeljem pravnog posla ili temeljem dosjelosti) ili pojedinačnog ispravnog postupka, ali svodi se na isto. Strogo formalno poštivanje zakona bi zahtijevalo da doista dostavite podatke o svim nasljednicima.

 

Budući da je to na taj način nerješivo, sudovi su u praksi (bili) fleksibilni i malo slobodnije rješavali takve stvari. Tipično, proglasio bi se tuženik nedostupnim, pa bi mu se postavio privremeni zastupnik itd., a činjenica da bi tuženik mogao imati oko 130 godina se "ne bi vidjela". Pri tome su različiti sudovi jako različito postupali u praksi. Budući da je takav pristup doveo do zloporaba od kojih su neke završile i u medijima, i kaznenim postupcima protiv sudaca, ne znam koliko su sudovi još "fleksibilni".

 

Međutim, za početak bi bilo dobro pažljivo proučiti zemljišne knjige i vidjeti kako je moguće da su dvojica prodavatelja upisana, a da prethodna trojica nisu izbrisana.

 

Ako se radi o pogrešci z.k. odjela koja je jasno vidljiva iz dokumenata koji su u zbirci isprava (npr. da je izvršen upis a nije izvršeno istovremeno brisanje prava vlasništva koje proizlazi iz sudskog rješenja), onda bi se ta pogreška mogla ispraviti i bez posebnog postupka, z.k. ispravkom. To bi smanjilo broj upisanih.

 

Niste napisali da li ste gledali e-izvadak ili papirnati. Prilikom prijenosa z.k. knjiga u e-oblik isto ima grešaka koje je jednostavno ispraviti ako stranka ukaže na njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

Dobro ste me upozorili, krivo sam napisao. U vlasničkom listu se nalaze trojica koji su presudom izgubili kuću + još dvoje ljudi. Tih dvoje ljudi su slijedeće osobe:

 

1. Suprug od gospođe koja je presudom dobila 10/12. On je umro prije nje, a sad je upisan na vlasničkom listu 4/14.

2. Sin od gospodina koji je presudom dobio 2/12. Njegov sin (sada isto pokojni) je upisan na 1/12. Pojma nemam gdje je nestalo preostalih 1/12.

 

Preostali udjeli su na ove 3 osobe koje su presudom izgubile kuću.

 

Moj djed je kupio tu kuću, ali ima grešku u ugovoru. Trebalo je pisati kuća 92/2, a u ugovoru piše 32/2. Drugo je sve ispravno u ugovoru, tj. piše ispravan Z.U. 40 (taj Z.U. 40 stvarno sadrži nekretninu 92/2, a ne 32/2). Piše u ugovoru tko prodaje, piše u ugovoru da su prodavatelji dobili kuću 92/2 presudom br. xxx. Piše i koje udjele su dobili. Samo što nakon toga piše: "Oni prodaju kuću k.č. 32/2 Z.U. 40, bla, bla...". Imam i tu presudu, original. Moj djed je upisan u katastar kao posjednik. Računi za struju su na njegovo ime.

 

Djed je tu kuću kupio prije 50 godina i darovao meni darovnim ugovorom i sad se ja moram snaći kako da to uknjižim.

Nemam ostavinsko rješenje jer je djed živ, ali se nije uknjižio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova greška u ugovoru će vam dodatno zakomplicirati stvar, ali još do te točke niste niti došli.

 

Prvo tražiti kompletan povijesni izvadak i točno vidjeti što se događalo, kakvi su i kada upisi i brisanja vršeni i temeljem kojih dokumenata.

 

Naime, ako su 3 suvlasnika izgubila cijelu kuću presudom, a nisu uopće bili suvlasnici cijele kuće (jer je upisano još dvoje) onda nešto nije u redu s presudom pa možda zato i nije provedena u z.k. ili su vršeni i još neki drugi upisi itd. itd. Možemo nagađati u beskonačnost.

 

Neslaganje suvlasničkih dijelova ukazuje na mogućnosti pogreške pri upisu. Ponovno - gledate li e-izvadak ili službeni izvadak iz z.k. uloška?

 

Usput, ovim čačkanjem po zemljišnim knjigama si smanjujete mogućnost da se upišete temeljem dosjelosti, jer se može dokazati da vam je poznato stanje u zemljišnim knjigama pa to dovodi u pitanje poštenje vašeg posjeda.

 

Naime, prema načinu na koji naši sudovi sude pri stjecanju dosjelošću, pošten ste posjednik ako 50 godina niste bili u z.k. (a ne može vam se dokazati da niste bili upravo zato što znate što tamo piše pa ste namjerno zaobilazili gruntovnicu), a pitanje je da li ste pošteni ako se može dokazati da ste informirani o stanju u z.k. Nije baš normalno, ali stjecanje dosjelošću je kao takvo u praksi prilično škakljiv institut, koji bi trebao biti velika iznimka kao način stjecanja u državi u kojoj već odavno nema "ničije zemlje", a zbog nesređenosti zemljišnih knjiga i nemara vlasnika u vezi s tim je postao dosta čest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Treba vidjeti tko je posjednik 1/1 .Taj posjednik može ustati tužbom za utvrđenje prava vlasništva

Tužitelj treba tužiti sve osobe upisane u vlasničkom listu ako su žive , a ako nisu tada se tuže

nasljednici po principu reprezentacije ,tako da ne morate tužiti njih 1000,već samo jednoga .

Uz tužbu kao dokaz mirnog posjeda kroz duže vrijeme , navesti treba 1-2 svjedoka .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, ako su 3 suvlasnika izgubila cijelu kuću presudom, a nisu uopće bili suvlasnici cijele kuće (jer je upisano još dvoje) onda nešto nije u redu s presudom pa možda zato i nije provedena u z.k. ili su vršeni i još neki drugi upisi itd. itd. Možemo nagađati u beskonačnost.

 

Radi se o tome da su prodavatelji prodali kuću odmah nakon što je donesena presuda pa sam ja računao da se zato nisu ni otišli uknjižiti jer ih nije bilo briga.

 

Ali, o užasa, nije valjda da nakon takve presude uknjižba ide po automatizmu bez da itko preda zahtjev za uknjižbom? Ako je tako, onda ispada da stvarno nešto nije štimalo sa presudom.

 

Vlasnički list sam vidio na netu i tamo sam ga zatražio službenim putem. Sada su na njemu ta trojica koji su izgubili presudu kao i članovi obitelji onih koji su dobili presudu (muž od tužiteljice i sin od tužitelja).

 

Znači moram tražiti od suda povijest uknjižbe za tu kuću da vidim tko se kada uknjižio i na osnovu čega. Hoće li ovo meni dati ili mora zatražiti odvjetnik umjesto mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...

Ali, o užasa, nije valjda da nakon takve presude uknjižba ide po automatizmu bez da itko preda zahtjev za uknjižbom? Ako je tako, onda ispada da stvarno nešto nije štimalo sa presudom.

...

 

Možda jesu predali zahtjev, možda nisu - provjeriti. Očigledno je pitanje kako su se uknjižili osobe koje su, pretpostavljam, nasljednici osoba koje su dobile spor.

 

 

...

 

Vlasnički list sam vidio na netu i tamo sam ga zatražio službenim putem.

...

 

Nisam znao da je to već moguće.

 

...

Znači moram tražiti od suda povijest uknjižbe za tu kuću da vidim tko se kada uknjižio i na osnovu čega. Hoće li ovo meni dati ili mora zatražiti odvjetnik umjesto mene?

 

Ne treba odvjetnik, i nije sigurno da će vam i to pomoći. Ali odnekud morate krenuti, previše je nepoznanica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam zatražio vlasnički list službenim putem na netu, nego sam ga vidio na netu, a osim toga sam bio na sudu i tražio službenim putem isti.

 

Nemam mi druge nego da idem na sud i da ih malo pilam, da vidim kako stvari stoje. Jedino što ovdje sud radi samo određenim danima u tjednu i to vrlo malo broj sati, grrrr!!

 

Kad mi daju papire, javim se. Nadam se da će biti kako-tako povoljno za mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na sudu. Kaže šefica suda da nema smisla ići na tužbu jer će to dugo trajati i biti komplicirano, nego da idem na pojedinačni ispravni postupak. Kaže da to ide puno brže i jednostavnije i da ne treba tražiti nasljednike pokojnih vlasnika. Kaže da se javim sudskom savjetniku za informacije i da mi odvjetnik napiše prijedlog za ispravni postupak ili kako se već to zove.

 

Ako ovo uspije onda ću se tući nogama u guzicu od sreće!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija