Jump to content

Osporavanje Oporuke od majke


anttonka

Preporučene objave

Pozdrav..

Pitanje oporučno nasljedstvo.. naime radi se o sljedećem.

Vanbračno sam dijete,kada sam imala tri godine majka se udala i sa drugim čovjekom ima djecu.Oćuh i majka sve do moje udaje su jako loše postupali prema meni uvijek sam im smetala pogotovu kada sam bila malena,Vidjevši ponašanje moje majke i oćuha prema meni moja baka tj.majčina mati dabi me zaštitila kroz život od loše majke i oćuha baka je dogradila dvije sobe uz postojeću kuću i te dvije sobe oporukom ostavila meni.Baka je tada bolovala od raka i prije smrti napravila je oporuku u kojoj je svoju imovinu svoj dio ostavila svom mužu(mom djedu) a da poslije njegove smrti njen dio (te dvije sobe)nasljeđujem ja.

a ostatak kuće moja majka .Baka je napravila oporuku 1975.godine te iste te godine i umrla

Tada sam ja imala 11godina

Djed je umro ratne 1991 godine te iste godine majka je napravila ostavinsku raspravu za koju ja nisam znala bio je rat imala sam malu djecu muž na ratištu i tada nisam razmišljala o tome

Majka na ostavinskoj nije navela da sam i ja nasljednik po oporuci očito prešutila je to i

prepisala je na sebe sve.

Imam djete koje je podstanar i htjela sam joj dati te dvije sobe da stanuje međutim majka mi ne da jer želi ostaviti polubratu cjelu kuću .

Želim navesti da imam izdano i pečatom ovjereno rješenje općinskog suda iz 1975 god.u kojem se navodi sljedeće a glasi ovako :

RJEŠENJE O NASLJEĐIVANJU

NAKON PROVEDENOG OSTAVINSKOG POSTUPKA IZA UMRLE (bake)

Ostaviteljica je umrla ostavivši za sobom oporuku pa su na nasljedstvo pozvani

Oporučeni nasljednici .

Suprug ostaviteljice kći ostaviteljice i unuka ostaviteljice( ja )

Te se u rješenju navodi da baka daje te dvije sobe meni i da se svi slažemo i priznajemo oporuku istinitom i valjanom.

Pa molim nekog stručnog po pitanju ovoga da mi pomogne pravnim savjetom što i kako dalje što napraviti u ovoj situaciji dali ja mogu doći u posjed te dvije sobe koje mi baka ostavila.

Pitala sam majku da mi prepiše te dvije sobe međutim ona to ne želi.Uzela bi odvjetnika ali neznam dali mogu dobiti ovaj spor,nisam u materijalnoj situaciji da rizikujem.

Unaprijed hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...

 

Baka je tada bolovala od raka i prije smrti napravila je oporuku u kojoj je svoju imovinu svoj dio ostavila svom mužu(mom djedu) a da poslije njegove smrti njen dio (te dvije sobe)nasljeđujem ja....

 

Oporučitelj ne može određivati nasljednika svom nasljedniku. Ta odredba oporuke je ništava.

 

Baka je tada bolovala od raka i prije smrti napravila je oporuku u kojoj je svoju imovinu svoj dio ostavila svom mužu(mom djedu) a da poslije njegove smrti njen dio (te dvije sobe)nasljeđujem ja.

a ostatak kuće moja majka ....

 

RJEŠENJE O NASLJEĐIVANJU

....

Te se u rješenju navodi da baka daje te dvije sobe meni i da se svi slažemo i priznajemo oporuku istinitom i valjanom...

 

Ove dvije izjave su proturječne. Ako je baka sve ostavila djedu, onda niste mogli naslijediti vi, i obratno.

 

 

...

RJEŠENJE O NASLJEĐIVANJU

NAKON PROVEDENOG OSTAVINSKOG POSTUPKA IZA UMRLE (bake)

....

Te se u rješenju navodi da baka daje te dvije sobe meni i da se svi slažemo i priznajemo oporuku istinitom i valjanom.

...

Pitala sam majku da mi prepiše te dvije sobe međutim ona to ne želi.Uzela bi odvjetnika ali neznam dali mogu dobiti ovaj spor,nisam u materijalnoj situaciji da rizikujem.

Unaprijed hvala...

 

Zašto bi vam majka prepisivala te dvije sobe, kad ste ih već dobili rješenjem o nasljeđivanju? Na temelju čega se ona uopće upisala u z.k. kao vlasnik tih soba?

 

...

 

Djed je umro ratne 1991 godine te iste godine majka je napravila ostavinsku raspravu za koju ja nisam znala ...

 

Ako djed nije ostavio oporuku u kojoj bi vas spomenuo kao nasljednika i ako se vaša majka nije odrekla nasljeđivanja u svoje ime, niste bili zakonski nasljednik iza djeda pa niste niti trebali biti pozvani, niti znati da se održava ostavinska rasprava, niti biste bili prihvaćeni od suda kao stranka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporučitelj ne može određivati nasljednika svom nasljedniku. Ta odredba oporuke je ništava.

 

 

 

Ove dvije izjave su proturječne. Ako je baka sve ostavila djedu, onda niste mogli naslijediti vi, i obratno.

 

 

 

 

Zašto bi vam majka prepisivala te dvije sobe, kad ste ih već dobili rješenjem o nasljeđivanju? Na temelju čega se ona uopće upisala u z.k. kao vlasnik tih soba?

 

 

 

Ako djed nije ostavio oporuku u kojoj bi vas spomenuo kao nasljednika i ako se vaša majka nije odrekla nasljeđivanja u svoje ime, niste bili zakonski nasljednik iza djeda pa niste niti trebali biti pozvani, niti znati da se održava ostavinska rasprava, niti biste bili prihvaćeni od suda kao

stranka.

 

Zahvaljujem vam na vašem odgovoru,pravnički gledano sam laik pa možda nisam smisleno sve navela kako piše u rješenju o nasljeđivanju.Želim ponoviti dakle baka je prije smrti napravila oporuku u kojoj navodi da svoju polovinu kuće(ne djedovu) daruje meni - Citiram tekst iz rješenja:

 

Ostaviteljica je umrla ostavivši za sobom oporuku pa su na nasljedstvo pozvani oporučni nasljednici i to - suprug ostaviteljice , kći ostaviteljice, te malodobna unuka ostaviteljice(tj.ja).

Svojom oporukom ostaviteljica je svoju imovinu ostavila suprugu,a poslije njegove smrti unuci ostavlja dvije sobe te dio pokretnina a ostalo kćerci.

Dakle baka je očito željela da vlasnik njenog dijela kuće do smrti bude djed tj.njen muž

a da poslije njegove smrti nasljednici smo ja i majka.

Vi navodite da bi ova oporuka bila ništavna

 

- Oporučitelj ne može određivati nasljednika svom nasljedniku

 

I molim vas možete li mi objasniti ovu vašu izjavu :

- Zašto bi vam majka prepisivala te dvije sobe, kad ste ih već dobili rješenjem o nasljeđivanju? Na temelju čega se ona uopće upisala u z.k. kao vlasnik tih soba?

 

Da,ja imam to riješenje o nasljeđivanju ali što da napravim kako da se upišem da sam ja vlasnik te imovine te dvije sobe.I neznam dali se je i kako ona upisala kao vlasnik te imovine.

Ona tvrdi da je to sve njeno i ne da mi pristupiti kući.

U dnu rješenja piše- O tom obavijest:

1.Djed

2.Majka

3.Ja

4 Zavod za Katastar

5 Uprava Prihoda

6 z.k.odjel ovog suda

 

Vaš savjet ili prijedlog što napraviti u ovakvoj situaciji,nadala sam se da je oporuka pravovaljana kao što to u dnu piše u riješenju :Ovo riješenje je pravomoćno 12.05.1975

 

Hvala vam na strpljenju .. pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je tu jasno,oporuka je valjana u pogledu djeda,dok odredba oporuke kojom baka odredjuje zamjenike oporucnom nasljedniku nije proizvela pravne ucinke,na sto upucuje odredba clanka 44 u stavku 2.ZN

"Oporučitelj ne može odrediti nasljednika svome nasljedniku ni zapisovniku."

Iz navedenog je sasvim jzvjesno da se ni majka nije upisala kao vlasnica na temelju rjesenja o nasljedjivanju iza umrle bake,buduci da je njenu imovinu oporucno naslijedio suprug(djed),vec je to ucinila iza smrti istog,kao jedina njegova nasljednica,a nikako po oporuci umrle majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba razlikovati izreku rješenja od obrazloženja te izreke.

 

U izreci rješenja piše što tko nasljeđuje i ništa više. To je odluka koju je sud donio, a počinje sa "riješio je:", ili tome slično. Taj dio ima pravni učinak.

 

U obrazloženju se obrazlaže zašto je odlučeno tako kako je odlučeno, pa je u tom dijelu citirana i oporuka, kako ste taj dio i vi naveli. Ali sam siguran da toga u izreci rješenja nema. Obrazloženje nema pravni učinak čak i da je suprotno izreci, takav nedostatak može samo biti žalbeni razlog.

 

Očigledno je da ostavitelj ne može ostaviti nekome nešto što je prethodno ostavio nekom drugom, jer je taj drugi u trenutku smrti ostavitelja postao vlasnikom te ostavine, pa više nitko osim njega time ne može raspolagati.

 

Dakle, to da nakon smrti djeda vi postanete vlasnikom navedene imovine je više bila moralna obaveza djeda, koji je - da ju zadovolji - sam trebao napisati oporuku u tom smislu.

 

Očito je da niti baka niti djed nisu bili pravno upućeni kako ostvariti to što žele, ali tome nema pravne pomoći. Nažalost, olako i površno raspolaganje čak i imovinom velike vrijednosti koje bitno utječe na nečiji život uopće nije rijetkost, pa se nemojte zbog toga ljutiti na baku i djeda.

 

Vaša majka bi možda trebala osjećati moralnu obavezu da ispuni želju svojih roditelja koja je očito nedvojbena, ali nema u tom smislu nikakvu pravnu obavezu niti ju se na to može prisiliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru sada sam sve razumjela i shvatila smisao oporuke ni sama nisam znala za to da "Oporučitelj ne može odrediti nasljednika svome nasljedniku ni zapisovniku."

U pravu ste baka i djed također nisu bili pravno upućeni pa su sačinili ovakvu oporuku.

Nažalost,majka ako se tako može nazvati nikada nije bila moralna osoba te zbog toga su baka i djed ostavili taj dio meni pošto oćuh i ona su bili jako loši spram mene i zato nikada neće prepisati taj dio na mene već sam ju pitala nedavno i ostaviće sve polubratu. Žalosno ali zakon je zaista ,zaista i nepravedan i čudan.

Vama puno hvala puno ste mi pomogli da ne uzimam pravnika ako nemogu dobiti spor a očito da ne . pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste nužni nasljednik svoje majke, pa imate pravo na nužni dio iza njezine smrti koji iznosi pola zakonskog dijela. To vrijedi ako oporučno nekome ostavi svoju imovinu, ako je daruje nekom od svojih nasljednika (vaša polubraća, suprug) ili ako daruje trećoj osobi manje od godinu dana pred svoju smrt.

 

Ako s nekim potpiše ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdražavanju u odnosu na svu svoju imovinu, ili sve proda nekome pa novac potroši, nećete naslijediti ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači ipak ima bar malo neke nade kako navodite na ''nužni dio'' željela sam samo dio kuće koji mi je darovan - dati kćeri koja ima mladu obitelj te je podstanar da ne plaća stanarinu ali eto u tome me sprečava majka.Nebi me čudilo da je već i sklopila takav ugovor ,na moj upit da mi prepiše te sobe toliko je bila bijesna i vikala

''to je sve moje ti tu nemaš ništa''

A bila je sama u roditelja uvijek je imala sve i nikada nije dijelila sdrugima.mene je krivila za moje rođenje i stim da sam joj upropastila život tj.mladost i od malena je taj animozitet prema meni u odnosu na drugu njenu djecu,da mi je maćeha shvatila bih ovako rođena majka pa mi to radi.Priča za bajku ali je istinita i daleko od bajke.

KroničnaStranko i Matrix76 svega se naslušate odnosno pročitate našim upitima pa vam se izvinjavam na mojim dužim pitanjima i hvala na vašem strpljenju kojeg očito imate

A mi laici navodimo dugačke tekstove sve tražeći slamku spasa u vašim odgovorima

sada vidim i sama istinitost tog navoda

"nocna mora je upasti u paukovu mrezu pravnih zavrzlama"

hvala,pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija