Jump to content

Darovni ugovor, dozivotno ili dosmrtno uzdrzavanje


Sunce11

Preporučene objave

Trebala bih malu pomoc,

 

Muz i ja planiramo sklopiti neki ugovor u kome bi nase dijete i ja jednog dana bili sigurni da necemo zavrsiti na cesti kad se njegova dijeca iz prvog braka jave za nasljedstvo.

 

Ukratko imamo stan koji smo kupili u braku veci dio tog novca je moj bio nesto ustedjeno prije braka nesto u braku.U prethodom braku od bivse zene roditelji su im kupili stan ali se on na rastavi odrekao nuznog dijela. Mi smo kupili stan u braku i on je upisan kao vlasnik 1/1.

 

1) Zanima me bez ikakvog ugovora da li se mi svi jednako dijelimo ili bez obzira sto ja nisam uvedena na 1/2 vlasnistva(bracna stecevina) meni to pripada a onda se njegov dio dalje dijeli na potomke?

 

2) Da li osoba koja ima ptsp moze potpisati bilo koji takav ugovor? Bez da se jednog dana druga strana mora brinuti da ce ugovor biti ponisten radi bolesti. Naravno ta osoba normalno funkcionira, pri sebi je potpuno. Jer da nije pri sebi i da je neuracunljiv takva osoba imala bi dodjeljenog skrbnika sto nema.

 

3) Da li je ugovor o dozivotnom ili dosmrtnom uzdrzavanju moguc izmedju supruznika? I da li supruga koja je kucanica (trenutno nezaposlena i ne zna kad ce poceti raditi) moze se voditi kao da brine o suprugu u zamjenu za nekretninu i ustedjevinu? Da li mozemo i maloljetno dijete ukljuciti u ugovor?

 

4) Da li se sve moze obuhvatiti tim ugovorom i ustedjevina i nekretnina. Da li se mora pisati iznos ustedjevine?

 

5) Da li se oba ugovora o dosmrtnom i dozivotnom mogu potpisati kod javnog biljeznika i da li se placa porez?

 

6) Da li ustedjevina koja stoji na mom racunu ulazi u ostavinsku masu ili oni mogu dobiti neki dio toga ili nista?

 

Za sada je to sto me brine ako se necega sjetim javim ali evo ovih dana idemo rijesavati to pa zelimo znati sta je bolje.

 

Nas samo zanima da nasa nekretnina i ustedjevina ostane moja i djetetova. A sve sto muz nasljedi jednog dana slobodno se moze dijeliti na njegove potomke taj dio me ne interesira ni najmanje samo ono sto sam ja zaradila i dopridonjela u nasem braku.

 

Da li se takav ugovor moze ponistiti ako ispadne da njegova dijeca iz prvog braka nisu dobila dovoljno.

 

Da li netko ima mozda neki drugi savjet sto mi je pametnije uciniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj dio mi nije bas jasan. Da li do tog neceg moze doci u slucaju ugovora o dosmrtnom ili dozivotnom uzdrzavanju?

 

Clanak 12.

Umanjenje dijela bracnog druga

Kad ima djece iz prijašnjih brakova ostaviocevih, a imovina njegovog bracnog druga iznosi

više od dijela koji bi mu pripao pri podjeli ostavine na jednake dijelove, onda svakom

ostaviocevom djetetu, bez obzira iz kojeg je braka, pripada dvaput veci dio nego bracnom

drugu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Citirate odredbe Zakona o nasljedjivanju,no u konkretnom slucaju dozivotno i dosmrtno uzdrzavanje iskljucuje nasljedjivanje.

Vi ste suvlasnica nekretnine i bez upisa u zemljisne knjige(obiteljski zakon),no bilo bi dobro da to pravo doista i upisete,nakon cega bi suprug pravno raspolagao svojom polovinom nekretnine,te tako s vama sklopio ugovor o doz.ili dosm.uzdrzavanju.

Pitanje poreza ovisi od cinjenice ,koji od ova dva ugovora bi sklopili,dok s druge strane je dopusteno iste ugovore sklopiti sa bracnim drugom.,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija