Jump to content

Procedura promjene vlasnika na imovinu dobijenu u nasljeđe


Luka Kurilić

Preporučene objave

Molio bih vas za savijet i upute u proceduri upisa u vlasništvo na imovinu (kuća za odmor na moru) koju smo dobili u nasljedstvo brat,sestra i ja.Moja pitanja bi bila sljedeća:

 

1.Dali ima ikakvih smetnji pri upisu u vlasništvo ako su osobe koje trebaju biti upisane strani državljani (BiH,Amerika i Kanada)?

2.Vlasnik imovine tj.naš ujak također nije bio državljanin RH (dali to išta komplikuje proceduru)

3.Saznao sam da porez koji trebamo da platimo iznosi 5% od procjenjene vrijednosti imovine ko vrši procjenu imovine i dali se i koliko to plača?

4.I najbitnije od svega ODAKLE da krenemo?

 

unaprijed se zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali u rješenju o nasljeđivanju piše da se isto rješenje dostavlja nadležnom općinskom sudu, zemljišnoknjižnom odjelu.

ako to ne piše u rješenju tada:

u nadležnom zemljišnoknjižnom odjelu (gruntovnici) podnijet prijedlog za upis vlasništva temeljem rješenja o nasljeđivanju. uz rješenje treba platiti i 200,00kuna sudske pristojbe (što neplaćate ako upis vlasništva ide službenim putem)

 

provjerite rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Dali ima ikakvih smetnji pri upisu u vlasništvo ako su osobe koje trebaju biti upisane strani državljani (BiH,Amerika i Kanada)?

 

Za BiH definitivno ne, jer postoji reciprocitet, a za SAD i Kanadu, koliko je meni poznato također postoji reciprocitet, ali ne za sve savezne države (SAD) odnosno provincije (Kanada). To treba provjeriti.

 

2.Vlasnik imovine tj.naš ujak također nije bio državljanin RH (dali to išta komplikuje proceduru)

 

Ne.

 

3.Saznao sam da porez koji trebamo da platimo iznosi 5% od procjenjene vrijednosti imovine ko vrši procjenu imovine i dali se i koliko to plača?

 

Porezna ima svoje tablice, koje su međutim ponekad smiješne. Najbolje je angažirati vještaka s tog područja. Raspitajte se malo tko je među najboljima.

 

4.I najbitnije od svega ODAKLE da krenemo?

 

Bovu odgovorio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija