Jump to content

Djelomicno odricanje od nasljedstva ili ?


ZiZub

Preporučene objave

Pozdrav,

Imam slijedecu situaciju - sestra i ja imamo odgovor da ja se odricem svih pokretnina i nekretnina koje bi mi pripale nasljedno (roditelji su jos zivi), u njenu korist IZUZEV 50% jednog zemljista ili novcane vrijednosti tog zemljista koja bi se ostvarila prodajom navedenog zemljista za zivota roditelja ili nakon zivota roditelja.

 

Da li se moze srociti takva izjava i ovjeriti kod javnog biljeznika s obzirom da zakon kaze da je izjava o odricanju nasljedstva neiskljuciva?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bu išlo.

 

Čl. 133. st. 1. Zakona o nasljeđivanju -

 

"Odricanje od nasljedstva ne može biti djelomično ni pod uvjetom."

 

Za ovo što vi želite, jedini način je da, ili pričekate smrt nekog ostavitelja pa to rješavate kroz ostavinu, ili da on napravi ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života. Vidite čl. 105-115. http://www.zakon.hr/z/87/Zakon-o-naslje%C4%91ivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izjava o odricanju je jednostrana izjava volje, a vi zapravo imate sporazum ili ugovor između dvije osobe koje misle da će biti budući nasljednici (i to o nečemu što ne postoji jer nikakve ostavine nema). Takav ugovor je ništav.

 

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Ništavost ugovora o budućem nasljedstvu ili zapisu

 

Članak 103.

 

(1) Ništav je ugovor kojim netko otuđuje nasljedstvo kojemu se nada, kao i svaki ugovor o nasljedstvu treće osobe koja je još živa.

 

(2) Ništav je ugovor o zapisu ili kojoj drugoj koristi kojima se jedan ugovornik nada iz nasljedstva koje još nije otvoreno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija