Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


kaataarinaa

Preporučene objave

Nedavno mi je umrla majka i iza sebe ostavila dvije kuće,dvije poljoprivredne površine koje se nalaze u sklopu te dvije kuće, automobil i dionice. Osim mene, ima još pet djece, dakle, ukupno nas je šest. Sa mnom je potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju prije 15 godina, tada smo živjele u prvoj kući. Nakon što smo se preselile u drugu kuću, ona, ja, moj suprug i djeca, napravili smo dopunu tom ugovoru i dodali smo još i drugu kuću i ostalu pokretnu i nepokretnu imovinu jer u to vrijeme još nije imala auto koji je glasio na njeno ime.

Kako je moja majka stvarala svu tu imovinu, dvoje djece je sve više bilo protiv nas, prijetili su nam da kada ona umre da će tražiti nužni dio, da će nas istjerati iz kuće, u koju smo i muž i ja ulagali uz majčine prihode. Brinula sam se o majci, pružila joj sve što joj je bilo potrebno, odgovarajuću skrb, hospitalizaciju kad joj je to bilo potrebno, a oni ništa, nisu joj ni dolazili u posjete. Ostale tri sestre se nalaze u inozemstvu i dvije od njih su na mojoj strani, a ova treća je na strani ovih dvoje iz HR. Je li moguće da oni dobiju svoj nužni dio, i da se onda kuća dijeli na nas šestero pa da je podijeljeno u omjeru 3:3 tj, da ove dvije sestre daju meni svoj dio, a onih troje da skupe isto tako svoj dio i daju ga toj sestri, ima li ona pravo useliti se onda? Ili je sve to nemoguće s obzirom na ugovor? Je li imaju pravo na dionice i automobil jer u ugovoru oni nisu naznačeni poimenično već samo kao pokretna i nepokretna imovina? Hoće li na ostavinskoj raspravi biti govora o tom ugovoru ili će proći bez toga i podijeliti se ostatak imovine kojeg ni nema, jer majka je u ugvoru sve ostavila meni?

 

Znam da ima jako puno pitanja o doživotnom ugovoru, ali morala sam i ja postaviti jednu temu jer zaista ne mogu iščitati odgovor iz ostalih tema. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imaš ugovor o doživotnom uzdržavanju. ako su ispunjene odredbe ugovora polako u sud,Zemljišnoknjižni odjel (gruntovnicu) i podnesite prijedlog za upis vlasništva na nekretninama iz ugovora. uz prijedlog (koji možete dobitio u gruntovnici kao i pomoć) priložite kopiju ugovora + 250,00 kuna sudske pristojbe.

 

ukoliko preminula osoba nema druge imovine (osim one iz ugovora) za naslijediti nije potrebno pokretati ostavinsku raspravu.

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljedstvo pa i nužni dio(za imovinu navedenu u ugovoru).

ukoliko bude osopravanja ugovora tražite povrat ulaganja i plaćanje skrbi za majku (nasljednici su obvezni platiti potraživanja koja možete dokazati, svjedocima ili računima).

 

ako neko pokrene ostavinasku raspravu obvezno se odazvati pozivu za raspravu. priložite ugovor o doživotnom uzdržavanju, uvjerenje o imovnom stanju za ostaviteljicu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Kaataarinaa !

Imao sam sličan slučaj ali različitog ugovora.

Napravili smo ja i moja supruga ugovor o dosmrtnom uzdržavanju njezinih roditelja, ali uz nazočnost supruginog brata i sestre, javnog bilježnika i normalno prisutnih te slabije pokretnih i svjesnih supruginih roditelja. Javni bilježnik je zatražio dva svjedoka koji nisu u srodstvu sa nijednim sudionikom sklapanja ugovora. Javni bilježnik je sa svojom sekretaricom osobno pristupio u naš dom, odnosno prostoriju gdije su živjeli suprugini roditelji, objasnio svima nama razliku između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja i sastavio ugovor.

Pretpostavljam da ste svjesni razlike doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja. No što je tu je.

Osobno kod nas je bilo upitno uzdržavanje supruginih roditelja iz razloga što smo jedino ja i supruga bili da tako kažem " slobodni vremenski " uzdržavati roditelje.

Prije dolaska J. bilježnika svi smo sjeli za stol i međusobno se dogovorili i sklopljenim ugovorom održali navedeno u ugovoru. Smatram da Vam je jasno da je supruga nakon sklapanja ugovora stupila odmah u vlasništvo pokretne i nepokretne imovine navedene ugovorom. Mislim da je prošlo oko 15-20 dana do dostave sudskog Rješenja o vlasništvu.

Javni bilježnik je odradio svoj posao profesionalno i stručno.

Kaataarinaa..... u 15 god. kada ste sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju, kao i dopunu ugovora moglo se svašta dogoditi.

Smatram da ste sve ugovore ovjerili uz svjedoke , javnog bilježnika i suda.

Ne znam što da Vam kažem. Najgore je što su se poljuljali međuljudski odnosi.

Vidjet će te na ostavini...... možda će sve proteći glatko, a možda šok.

Zakon o nasljeđivanju! doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.... pročitajte.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Kaataarinaa !

Imao sam sličan slučaj ali različitog ugovora.

Napravili smo ja i moja supruga ugovor o dosmrtnom uzdržavanju njezinih roditelja, ali uz nazočnost supruginog brata i sestre, javnog bilježnika i normalno prisutnih te slabije pokretnih i svjesnih supruginih roditelja. Javni bilježnik je zatražio dva svjedoka koji nisu u srodstvu sa nijednim sudionikom sklapanja ugovora. Javni bilježnik je sa svojom sekretaricom osobno pristupio u naš dom, odnosno prostoriju gdije su živjeli suprugini roditelji, objasnio svima nama razliku između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja i sastavio ugovor.

Pretpostavljam da ste svjesni razlike doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja. No što je tu je.

Osobno kod nas je bilo upitno uzdržavanje supruginih roditelja iz razloga što smo jedino ja i supruga bili da tako kažem " slobodni vremenski " uzdržavati roditelje.

Prije dolaska J. bilježnika svi smo sjeli za stol i međusobno se dogovorili i sklopljenim ugovorom održali navedeno u ugovoru. Smatram da Vam je jasno da je supruga nakon sklapanja ugovora stupila odmah u vlasništvo pokretne i nepokretne imovine navedene ugovorom. Mislim da je prošlo oko 15-20 dana do dostave sudskog Rješenja o vlasništvu.

Javni bilježnik je odradio svoj posao profesionalno i stručno.

Kaataarinaa..... u 15 god. kada ste sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju, kao i dopunu ugovora moglo se svašta dogoditi.

Smatram da ste sve ugovore ovjerili uz svjedoke , javnog bilježnika i suda.

Ne znam što da Vam kažem. Najgore je što su se poljuljali međuljudski odnosi.

Vidjet će te na ostavini...... možda će sve proteći glatko, a možda šok.

Zakon o nasljeđivanju! doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.... pročitajte.

 

Pozdrav!

 

Nije mi toliko teško zbog poljuljanih odnosa jer nisu ni zaslužili da komuniciram s njima više zbog odnosa prema majci i meni. Oporuku smo ovjerili kod suda uz prisutsvo odvjetnika. Brat i sestre su znali za oporuku, no uvijek mogu reći da nisu bili upoznati s njom.

 

Zbog loših odnosa, vjerujem da će se brat i sestra protiviti toj oporuci i da će je pokušati osporiti. Kolika je mogućnost da se tako nešto i dogodi, tj. da se tužba riješi u njihovu korist?

 

imaš ugovor o doživotnom uzdržavanju. ako su ispunjene odredbe ugovora polako u sud,Zemljišnoknjižni odjel (gruntovnicu) i podnesite prijedlog za upis vlasništva na nekretninama iz ugovora. uz prijedlog (koji možete dobitio u gruntovnici kao i pomoć) priložite kopiju ugovora + 250,00 kuna sudske pristojbe.

 

ukoliko preminula osoba nema druge imovine (osim one iz ugovora) za naslijediti nije potrebno pokretati ostavinsku raspravu.

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljedstvo pa i nužni dio(za imovinu navedenu u ugovoru).

ukoliko bude osopravanja ugovora tražite povrat ulaganja i plaćanje skrbi za majku (nasljednici su obvezni platiti potraživanja koja možete dokazati, svjedocima ili računima).

 

ako neko pokrene ostavinasku raspravu obvezno se odazvati pozivu za raspravu. priložite ugovor o doživotnom uzdržavanju, uvjerenje o imovnom stanju za ostaviteljicu

 

Već sam podnijela prijedlog za uknjižbu vlasništva.

Majka nije imala drugu imovinu, dakle, samo dvije kuće koje su navedene u ugovoru o doživotnom uzdržavanju, i naznačeno je u ugovoru da svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu ostavlja meni. Spadaju li onda u to dionice i automobil?

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija