Jump to content

Nakon razvoda


anonimno

Preporučene objave

Postovanje!

Nakon razvoda braka(sjecanj 2004) ja sam napustila kucu koju smo zajedno sagradili moj bivsi muz i ja.Podjela imovine jos nije rjesena niti sam ista do sad poduzimala na tom polju.U kuci je ostao zivjeti moj muz i mlada kcerka.Ali kuca glasi na mog muza i meni za sad ne pripada nista.Kako bi bilo najpamtenije postupati jer bi zeljela da kuca ostane kcerima tako da one budu zakonski vlasnici??Htjela bih sprijeciti da moj bivsi muz u kucu jednog dana dovede neku drugu zenu i koristi je kao svoju.Htjela sam mu predloziti da kucu u cijelosti prepise na obje kceri(i moju i svoju polovicu direktno na njih da se sprijece sudski troskovi) tako da ni jedan od nas nemoze kucu prodati na stetu nase djece.Teoretski moga bi se on jos jednom ozeniti i eventualno imati jos dijete te onda nemam ja ni nasa zajednicka djeca pravo na nista?!?!ili se varam?

molim da mi se neko javi i napise mi pravni savjet.

Pozdrav

V.M.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste zajedno gradili kuću, za trajanja bračne zajednice, 1/2 kuće po zakonu pripada Vama, bez obzira što niste upisani kao suvlasnica u zemljišnim knjigama. Ukoliko to Vaš suprug ne priznaje i ne želi Vam dati valjanu tabularnu ispravu za upis Vaše polovice, možete svoje pravo ostvariti sudskim

putem.

Nema zapreke da se kuća prenese na Vaše kćeri darovnim ugovorom. U tom slučaju Vaše kćeri će biti suvlasnice na jednake dijelove.

Ukoliko se Vašem suprugu rodi dijete, to dijete će imati nasljedno pravo na njegovoj imovini, zajedno s njegovom suprugom (bračnom ili izvanbračnom) te Vašim kćerima (njegovom djecom iz prethodnog braka). Oni će imati pravo svatko na jednak dio imovine, ukoliko Vaš suprug oporukom ne odredi drugačije. Vi nećete imati nasljedno pravo iza Vašeg bivšeg supruga, no preostat će Vam mogućnost da sudskim putem tražite utvrđenje da ste vlasnica jedne polovine kuće, jer je to Vaša bračna stečevina.

wrote:

Postovanje!

Nakon razvoda braka(sjecanj 2004) ja sam napustila kucu koju smo zajedno sagradili moj bivsi muz i ja.Podjela imovine jos nije rjesena niti sam ista do sad poduzimala na tom polju.U kuci je ostao zivjeti moj muz i mlada kcerka.Ali kuca glasi na mog muza i meni za sad ne pripada nista.Kako bi bilo najpamtenije postupati jer bi zeljela da kuca ostane kcerima tako da one budu zakonski vlasnici??Htjela bih sprijeciti da moj bivsi muz u kucu jednog dana dovede neku drugu zenu i koristi je kao svoju.Htjela sam mu predloziti da kucu u cijelosti prepise na obje kceri(i moju i svoju polovicu direktno na njih da se sprijece sudski troskovi) tako da ni jedan od nas nemoze kucu prodati na stetu nase djece.Teoretski moga bi se on jos jednom ozeniti i eventualno imati jos dijete te onda nemam ja ni nasa zajednicka djeca pravo na nista?!?!ili se varam?

molim da mi se neko javi i napise mi pravni savjet.

Pozdrav

V.M.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga kolegice xsara :-D

 

da citiram post na kojeg sam ja postavio pitanje koje vi citirate :

 

"Nema ni govora o tome da bi to išlo lako, ali činjenica je da ZAKON tako kaže. A drugo je pitanje sudskog postupka, njegova trajanja, dokazivanja i sl"

 

E sada osoba koja je to pisala (anonimac) mogla je ljepo navesti naziv zakona, a ne samo apstraktno kazati .. zakon kaže.. stoga, draga kolegice xsara :-D sa opravdanjem sam napisao koji to zakon...

 

A kaj se tiće učenja, drage volje bi nešto novo naučio, pogotovo da me eto, vi nečem novom naučite, naravno iz pravne domene !! :-P

 

a kaj se korektnosi tiće, trebali bi biti svi korektni, a ne samo da me vi draga kolegice xsara :-D poozivate na korektnost, već bi i drugi ako žele sudjelovati u raspravi trebali davati kvalitetne i cjelovite odgovore, a ne smao onako frajerski kazati .. zakon kaže.. !!

 

A i Vi ste kolegice mogli biti korektni pa napisati o kojem se zakonu radi (onaj koji bi zabranio bivšem suprugu da koristi kuću - u nju dovodi novu ženu, koje je on suvlasnik) a ne da meni tu pokušavate držati lekcije !!!!! :-) Pravila o korektnosti se odnose na sve, pa čak i na one koji se na njih pozivaju !

 

Puno iskrenih i srdačnih pozdrava, draga kolegice xsara :-D

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljski zakon. O njemu je riječ, vi to naravno znate. On ne brani bivšem suprugu da koristi kuću - u nju dovodi novu ženu, koje je on suvlasnik-to nitko nije ni tvrdio, nego kaže da su bračni drugovi suvlasnici na imovini stečenoj radom za trajanja braka (ukoliko ne ugovore drugačije). Što će reći, ukoliko bivši suprug ne priznaje gospođi bračnu stečevinu, ona to može tražiti sudskim putem (polazeći od pretpostavke da je kuća stečena za trajanja braka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija