Jump to content

Zabrana zapošljvanja 6 mjeseci od prestanka radnog odnosa


MauroZG

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Imam sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme ( 6mj ), i imaM članak u ugovoru koji kaže u kraćenom obliku, da 6 mj nakon pretanka Ugovora u radu ne smijem se zaposliti kod pravne il fizičke osobe koja je u tržišnom natjecanju s Poslodavcem, te da se ne obvezuje isplatu naknade plaće za vrijeme ugovorne zabrane natjecanja.

 

Da li je ovo sve legalno, konkretno da mi ne isplaćuje naknadu za tih 6 mj, odnoso da mi neda da se zaposlim i ostavi me 6 mj bez primanja?

 

Drugo, članka 102 stavak 6. kaže "(6) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj."

Kako nemam niti blizu prosjećnu plaču RH, da li je taj Ugovor u radu u startu protuzakonit i ta stavka od 6 mj zabrane protuustavno stavljena? I dali se u slučaju tužbe mogu povazvati na ništetnost ugovora u radu gledajući na članka 102, stavak 6?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme ( 6mj ), i imaM članak u ugovoru koji kaže u kraćenom obliku, da 6 mj nakon pretanka Ugovora u radu ne smijem se zaposliti kod pravne il fizičke osobe koja je u tržišnom natjecanju s Poslodavcem, te da se ne obvezuje isplatu naknade plaće za vrijeme ugovorne zabrane natjecanja.

 

Da li je ovo sve legalno, konkretno da mi ne isplaćuje naknadu za tih 6 mj, odnoso da mi neda da se zaposlim i ostavi me 6 mj bez primanja?

 

Čl. 103. st. 1. Zakona o radu -

 

"Ako ovim Zakonom za određeni slučaj nije drukčije određeno, ugovorna zabrana natjecanja obvezuje radnika samo ako je poslodavac ugovorom preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu."

Drugo, članka 102 stavak 6. kaže "(6) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj."

Kako nemam niti blizu prosjećnu plaču RH, da li je taj Ugovor u radu u startu protuzakonit i ta stavka od 6 mj zabrane protuustavno stavljena? I dali se u slučaju tužbe mogu povazvati na ništetnost ugovora u radu gledajući na članka 102, stavak 6?

 

Ugovor je ništetan.

 

Uglavnom, ugovor ima dvije velike greške, uslijed kojih nije pravno valjan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija