Jump to content

Nasljeđivanje od bake i djeda


gglumac

Preporučene objave

Poštovani molim vas savjet.

 

Naime jedini sam zakonski nasljednik svoje bake i djeda (njihovo jedino dijete je moj otac koji je preminuo prije nekoliko godina, a ja sam jedino njegovo dijete).

Živio sam s njima cijeli život (do prije mjesec dana kada sam promijenio prebivalište).

 

Kako su oni sada već u godinama zanima nas koji je potez najbolje poduzeti kako bi smanjili mogući porez na nasljedstvo?

Ima li možda moja promjena prebivališta utjecaja na porez?

Također sam čuo da sklapanje ugovora u doživotnom uzdržavanju može pomoći oko porezne stope.

 

Molim vas za neku informaciju.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Nasljedstva_165.pdf

 

 

Iz teksta:

...

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina

bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja,

...

 

Ovo ne znači da nemate posla s poreznicima. Rješenje o nasljeđivanju morate podnijeti na uvid Poreznoj upravi, koja će vas osloboditi plaćanja poreza temeljem odgovarajućih zakonskih odredbi.

 

Budući da su vam baka i djed još živi, i da se nadamo da će još poživjeti, uzmite u obzir da se u međuvremenu zakonske odredbe mogu promijeniti. Ove zakonske odredbe su prilično stabilne tj. dugo vremena se nisu mijenjale niti prilikom donošenja novih zakona, ali tu i tamo se čuje glas o potrebi šireg oporezivanja nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija