Jump to content

Nasljedstvo i porez


onyxo

Preporučene objave

Dobio sam od Porezne uprave zahtjev za poreznom prijavom uslijed stjecanja nekoliko zemljisnih cestica radi kojih je moja pokojna mama bila podigla tuzbu, ali nije dozivjela pravomocnu presudu. Iz njihovog pisma saznajem da je do pravomocne presude doslo 2010.g., sto je bilo godinu dana nakon njene smrti, no ja tu presudu nikada nisam primio, niti sam znao za sam sudski postupak.

 

Kako ta imovina nije bila dio nasljedstva u trenutku njegovog prihvacanja, da li sam duzan platiti porez?

U zahtjevu porezne uprave netocno stoji da ona nije bila prijavila porez unutar zakonskog roka, i usput me traze ranije dokumente nasljedivanja od djeda i ujaka.

 

Dodatno pitanje se odnosi na odvjetnicko drustvo koje je u njeno ime vodilo to parnicu. Ukoliko je postojao dogovor/ugovor o naknadi nakon dobijanja tuzbe, da li oni time imaju osnove za eventualna potrazivanja prema meni kao nasljedniku?

U trenutku prihvacanja nasljedstva nije bilo ikakvih zaostalih potrazivanja s njihove strane.

 

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pismeno od porezne traži da ti dostave kopije presuda.

ako je presuda postala pravomoćna 2010.,godinu dana nakon njene smrti nije ni mogla podnijeti poreznu prijavu.

porezna je 2010. saznala za nastanak porezne obveze.

nakon tri godine nisu dostavili porezno rješenje. nastupila je zastara naplate poreza.

ako kao nasljednik podneseš poreznu prijavu prekidaš zastaru.

ako prekineš zastaru dužan si platiti porez koji ti obračunaju(ovisi kog je nasljedila) ili ako priznaš dug. pazi šta pričaš i pišeš a pogotovo šta potpisuješ.

poreznoj nemoj ništa pisati osim da ti dostave kopiju presude ili ih tražiš u sudu(u kom se vodio spor).

temeljem presude traži upis vlasništva u gruntovnici. podnesi zahtjev za upis vlasništva.priloži presudu (koja treba biti ovjerenada je pravomoćna)

poreznu kaznu zbog neprijavljivanja porezne obveze nisi obvezan platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija