Jump to content

Poništenje darovnog ugovora


Božidar123

Preporučene objave

PoštovaniOtac mi je prije više od pet godina darovao stan. Stan je uknjižen na moje ime. Otac redovno prima mirovinu i ima vrijedne nekretnine. Nakon što se razbolio postao je nepokretan i sve češće i sve dulje periode gubi pamćenje. Sve ovo vrijeme od kada se razbolio brinuo sam se o njemu. Mojoj materi, njegovoj ženi koja živi s njim to što ja brinem o njemu ne odgovara jer je kao oporučna nasljednica njegove imovine tu imovinu odlučila ostaviti mojoj braći koji oca nisu pogledali. Nakon niza tjeranja, ponižavanja odlučio sam zbog svog i zdravlja svoje obitelji dignuti ruke od svega. Strah me da moja mater lažima i spletkama ne nagovori oca, koji se sve više gubi, da pobije i darovanje stana. Molim vas da mi konkretno odgovorite na pitanja:

1. je li se darovni ugovor može pobiti ako je u njemu napisana klauzula u kojoj se navodi da se ugovor ne može pobiti iz bilo kojeg razloga ?

2. Je li se darovni ugovor može poništiti ili pobiti obzirom na gore opisanu situaciju?

3. je li bi darovanje navedenog stana mojim kćerkama u potpunosti riješilo moj mogući problem?

Hvala na dgovoru i srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od darovanja je prošlo previše vremena. darovatelj nije osiromašio.

možda može pokušati zbog grube nezahvale (majka ako dobije punomoć)

pokušaj osigurati svjedoke (po mogućnosti nekoga ko nije familija.

ako se majka nebrine za oca traži pomoć od Centra za socijalnu skrb. dobrobit oca bi ti trebala biti važnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. je li se darovni ugovor može pobiti ako je u njemu napisana klauzula u kojoj se navodi da se ugovor ne može pobiti iz bilo kojeg razloga ?

 

Ovakva klauzula je, u najmanju ruku, barem djelomično ništetna, poradi odredbe čl. 494. st. 5. Zakona o obveznim odnosima.

 

2. Je li se darovni ugovor može poništiti
ili pobiti obzirom na gore opisanu situaciju?

Teoretski može, iz opisanog scenarija - zbog grube nezahvalnosti, ali mora biti učinjeno u propisanom obliku i roku.

 

3. je li bi darovanje navedenog stana mojim kćerkama u potpunosti riješilo moj mogući problem?

U slučaju opravdanog opoziva - ne bi.

 

A korisniku "Bovu-u" poručujem da ne potiče na činjenje kaznenih djela na ovom Portalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje sam pročitao da gruba nezahvalnost podrazumijeva izvršenje kaznenog dijela prema darovatelju što je u mom sučaju daleko daleko od istine dapaće svojim intervencijama i vezama u bolnici sam mu dva puta spasio život. Je li to istina i možete li mi podrobnije ojasniti ono u propisanom obliku i roku.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

A korisniku "Bovu-u" poručujem da ne potiče na činjenje kaznenih djela na ovom Portalu.

 

zašto za isto kazneno djelo nije odgovarala i gđa-Budimir kad je neovlašteno snimala vukovarskog gradonačelnika.

Vrhovni sud RH je njenu snimku uvažio kao dokaz počinjenja kaznenog djela.

 

Ažurirano

 

Božidar 123.

nije mi jasno zašto tvoja majka a njegova supruga spriječava brigu o menoćnom ocu ?

osiguraj svjedoke.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje sam pročitao da gruba nezahvalnost podrazumijeva izvršenje kaznenog dijela prema darovatelju što je u mom sučaju daleko daleko od istine dapaće svojim intervencijama i vezama u bolnici sam mu dva puta spasio život. Je li to istina i možete li mi podrobnije ojasniti ono u propisanom obliku i roku.

Hvala

 

Ne mora nužno biti kazneno djelo (iako u praksi jeste). Može primjerice biti i povreda eventualne dužnosti uzdržavanja, što bi iz opisanog scenarija moglo doći u obzir.

 

Opoziv mora biti dan pisanom izjavom, na kojoj mora biti ovjeren potpis od strane JB-a, a rok za opoziv je godina dana od dana saznanja za razlog opoziva.

 

zašto za isto kazneno djelo nije odgovarala i gđa-Budimir kad je neovlašteno snimala vukovarskog gradonačelnika.

Vrhovni sud RH je njenu snimku uvažio kao dokaz počinjenja kaznenog djela.

 

Pročitajte odluku VSRH-a po tom pitanju, pa će vam sve biti jasno. Mogu se složiti da predstavlja svojevrstan presedan, barem u komparaciji sa dosadašnjom praksom, ali se s njome potpuno slažem. No, okolnosti tog slučaja i ovog su potpuno neusporedive.

 

A obzirom vi ne prestajete, dajem vam opomenu. I nemojte nastavljati daljnju raspravu, jer vam to neću dozvoliti, kao što vam neću dozvoliti ni davanje savjeta koji će ljudima osigurati kaznenu osudu.

 

Za osobu koja je tolikim ljudima ovdje pomogla, moram priznati da mi nije jasna takva tvrdoglavost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje

Članak 143.

(1) Tko neovlašteno zvučno snimi nejavno izgovorene riječi drugoga ili tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje nejavno izgovorene riječi drugoga koje mu nisu namijenjene,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko snimljene riječi iz stavka 1. uporabi ili učini dostupnim trećoj osobi ili tko prisluškivane riječi iz stavka 1. doslovce ili u bitnim crtama javno iznese.

(3) Ako kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(4) Nema kaznenog djela ako su radnje iz stavka 1. i 2. ovoga članka učinjene u javnom interesu ili drugom interesu koji je pretežniji od interesa zaštite privatnosti snimane ili prisluškivane osobe.

(5) Kaznena djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka progone se po prijedlogu.

 

zar nije pretežitiji interes djeteta da pomogne nemoćnom roditelju.

ili da dokaže da ne postoje razlog za pobijanje darovnog ugovora ( gruba nezahvala).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija