Jump to content

suspendiran novi Obiteljski zakon


Gringo

Preporučene objave

Novi Obiteljski zakon, prema brojnim mišljenjima, potpuno je u suprotnosti s Međunarodnim konvencijama koje se Republika Hrvatska obavezala poštovati, npr. s Europskom konvencijom o ostvarivanju dječjih prava i s Konvencijom UN o dječjim pravima. Nadalje to je zakon iz kojega je izbačen "najbolji interes djeteta"!

 

 

http://www.vecernji.hr/hrvatska/ustavni-sud-suspendirao-obiteljski-zakon-ministrice-opacic-983753?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_content=983753&utm_campaign=FB+page+statusi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpuno očekivana odluka Ustavnog suda.

 

Doduše, možda ne u smislu da se cijeli zakon "suspendira", ali masa odredaba je vrlo dvojbena, na što su ukazali brojni pravni stručnjaci, koji su eto, iz ponajviše svjetonazorskih razilaženja i nekih osobnih animoziteta, ostali po strani prilikom izrade nacrta prijedloga zakona.

 

A što to donosi samim obiteljima i sustavu koji bi trebao brinuti o njima? Jednom riječju - kaos. Volio bih jednog dana probuditi se u državi u kojoj nijedan ministar/ministrica neće smatrati da ocjena uspješnosti njihova rada ovisi o tome hoće li ili ne, u potpunosti izmijeniti fundamentalni zakon iz svog resora. Jer promjena isključivo radi promjene same, je jedno veliko ništa. A ako su već odlučili ići u tom smjeru, da se to napravi na način da se u rad uključe apsolutno sve grupacije, tako da se dobije doista cjelovita slika, sa svih mogućih kuteva gledanja, a ne samo ona koja odgovara nečijem svjetonazoru ili viđenju stvarnosti. Da ne pričamo o pripremi cijelog sustava za novitete, koje realno nije bilo. Par seminara i predavanja je uvreda za struku. I za zdravi razum.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zna li neko sta ce biti sa sudskim procesima koji su pokrenuti po Novom obiteljskom zakonu koji je sad suspendiran? Da li ce se postupci automatski nastaviti po Starom zakonu ili ce morati biti ponovno pokrenuti?

 

Obustavljaju se jer je moguce da se njime krše viši pravni akti(premda sam mišljenja da je doslo do povrede), postupci ce se voditi po starom Obz, jer je on trenutno pozitivni(vazeci) propis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osobno za mjesec dana imam prvo rociste za tuzbe u kojima me bivsi suprug tuzi za stan u kojem sam ostala zivjeti sa djecom nakon razvoda. Tuzbe su podnesene kad je Novi obiteljski zakon vec bio na snazi. Da li ce sud traziti da se podnesu nove tuzbe po Starom obiteljskom zakonu ili ce samo nastaviti proces......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi je jasno. Nije mi jasno samo to jel ce me bivsi muz morati ponovno tuziti, tj poceti proces ispocetka? Ove tuzbe sam dobila u pisanom obliku te u zakonskom roku od 30 dana na iste odgovorila sudu takodjer u pisanom obliku nakon cega sam dobila poziv za rociste 10.02.2015. Da li se smatra da je sudski proces zapoceo mojim pisanim odgovorom ili prvim rocistem sa navedenim datumom? Da li ce tuzbe biti odbacene ( suspendirane ) i cijeli proces morati krenuti ispocetka ili ce sud prihvatiti tuzbe i samo nastaviti proces po Starom obiteljskom zakonu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi je jasno. Nije mi jasno samo to jel ce me bivsi muz morati ponovno tuziti, tj poceti proces ispocetka? Ove tuzbe sam dobila u pisanom obliku te u zakonskom roku od 30 dana na iste odgovorila sudu takodjer u pisanom obliku nakon cega sam dobila poziv za rociste 10.02.2015. Da li se smatra da je sudski proces zapoceo mojim pisanim odgovorom ili prvim rocistem sa navedenim datumom? Da li ce tuzbe biti odbacene ( suspendirane ) i cijeli proces morati krenuti ispocetka ili ce sud prihvatiti tuzbe i samo nastaviti proces po Starom obiteljskom zakonu?

 

Sudski proces zapocinje od časa kada je tužitelj podnijeo tužbu. Proces se može nastaviti po starom obiteljskom zakonu, jer se pravnom pitanju a ne činjeničnom. A sud nije vezan za pravnu ocjenu tužitelja. Da se radi o činjeničnom pitanju onda bi tužitelj morao samo izmijeniti tužbeni zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija