Jump to content

moj stan u razvodu kao dio alimentacije


mikap

Preporučene objave

Dobar dan,

 

Znači razvodimo se, žena odlazi sa drugim, imamo troje djece.

Ja imam stan koji sam dobio na dar od svojeg oca pa smo bivša, nismo još pokrenuli postupak razvoda na sudu, i ja razgovarali o mogućnosti da ona ode sa djecom živjeti u taj moj stan te da se to smatra kao isplatom dijela alimentacije.

Prvo i osnovno zanima me da li je to uopće moguće tako postaviti?

Znam da se moram osigurati pravno, ali kako točno, da li napraviti kakav ugovor ili izjavu o njenoj suglasnosti da se to smatra kao dio isplate alimentacije?

 

Unaprijed hvala i lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan,

 

Znači razvodimo se, žena odlazi sa drugim, imamo troje djece.

Ja imam stan koji sam dobio na dar od svojeg oca pa smo bivša,

 

Znam da se moram osigurati pravno, ali kako točno, da li napraviti kakav ugovor ili izjavu o njenoj suglasnosti da se to smatra kao dio isplate alimentacije?

 

Unaprijed hvala i lp!

 

trebas vidjeti koliku bi taj stan postigao cijenu najma

zatim trebas vidjeti koliki iznosi uzdrzavananja za troje djece i kako se to mijenja ovisno o dobi djece

 

e onda ti treba dobar ugovor o najmu stana s kojim ih mozes odmah delozirati bude li problema i naci nove stanare da placaju stanarinu, koju bi prosljedio za alimentaciju

 

takvim ugovorom izmedu tebe kao stanodavca i njih (majke djece i njenog partnera) mozes se nadati naplati stanaraine ako se ne budu drzali dogovora, jer ce takav efekat na tebe imati presuda razvoda braka

 

nezgodan ti je to polozaj jer nije ti lako svoju djecu izbaciti iz stana, ali mogao bi ih uzeti k sebi ako sto pode neocekivano i propadne dogovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sud odredi da djeca žive sa majkom alimentaciju češ morati plaćati.

prebijanje stanom ili bilo čime nije moguće .

ali ako stan daruješ djeci alimentacija bi mogla biti manja.

 

iznajmi stan. od najamnine plaćaj alimentaciju.

čuvaj uplatnice za alimentaciju ( navedi namjenu). čuvaj potpisane potvrde za alimentaciju. gotovina koju daš djeci ili uplatiš na njihov računa je dar.

 

možeš bivšu i djecu pustiti u stan ( sa ugovorom ) i tražiti na sudu umanjenje alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam donekle sličnu situaciju pa da ne otvaram novu temu...znači, sporazumni razvod braka je u tijeku, imamo dijete od 9 godina koje će ostati sa majkom i dogovorno smo odredili da nakon cijelog niza zamjena i darovanja (stanovi, auti, zajednički kućanski i ostali aparati) moja uskoro bivša supruga ostaje meni dužna određeni iznos gotovine...kako nebi nepotrebno dizala kredit i uvlačila se dodatne financijske dubioze, plaćala kamate i slično na moju inicijatvu smo dogovorili da taj iznos "razbijemo" na rate u točnom iznosu alimentacije odnosno da ja ne plaćam alimentaciju sve dok ne podmirimo iznos duga, približno slijedeće 4.5 godine...e sada, već sam ovdje dobio info kako takav naš dogovor sigurno neće proći kod sutkinje zadužene za razvod koja će "narediti" plaćenje alimentacije pa smo odlučili to ni ne spominjati na ročištu nego interno riješiti stvari...naglašavam da je razvod potpuno sporazuman, da smo ostali zbilja u dobrim donosima i vrlo vjerovatno neće biti nikakvih problema ali mislim da se ipak moramo nekako osigurati od neplaniranih promjena mišljenja i dogovora...ideja je da kod javnog bilježnika potpišemo moju pozajmicu prema njoj u dogovorenom iznosu uz dinamiku povrata u iznosima alimentacije..naravno da vidljivih uplata nebi bilo (niti ja njoj alimentaciju niti ona meni povrat) ali bi ja na taj način ipak bio barem donekle osiguran da bivša neće nakon recimo 3 godine promijeniti dogovor i tužiti me za neplaćanje alimentacije jer u tom slučaju ja mogu "aktivirati" moj ugovor o pozajmici i tužiti nju da mi nije vraćala posuđeni iznos...molim mišljenje o toj ideji i/ili savjet ako mislite da postoji neki drugi način...unaprijed hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali bi ja na taj način ipak bio barem donekle osiguran da bivša neće nakon recimo 3 godine promijeniti dogovor i tužiti me za neplaćanje alimentacije jer u tom slučaju ja mogu "aktivirati" moj ugovor o pozajmici i tužiti nju da mi nije vraćala posuđeni iznos......unaprijed hvala...

 

ispuštaš iz vida zastaru. ugovor podliježe zastari.

za uzdržavanje nema zastare dok ta obveza postoji.

moguče je tražiti isplatu neisplaćenih alimentacija unazad 5 godina sa zakonskim zateznim kamatama.

 

zašto kompliciraš stavri. ostaneš suvlasnik nekretnine i kojoj bi živilo djete sa majkom(ako joj sud dodjeli djete na brigu). možeš nekretninu darovati djetetu zbog čega bi od suda mogao tražiti smanjeno uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ispuštaš iz vida zastaru. ugovor podliježe zastari.

za uzdržavanje nema zastare dok ta obveza postoji.

moguče je tražiti isplatu neisplaćenih alimentacija unazad 5 godina sa zakonskim zateznim kamatama.

 

zašto kompliciraš stavri. ostaneš suvlasnik nekretnine i kojoj bi živilo djete sa majkom(ako joj sud dodjeli djete na brigu). možeš nekretninu darovati djetetu zbog čega bi od suda mogao tražiti smanjeno uzdržavanja.

 

hvala na brzom odgovoru, nije mi to palo na pamet za zastaru...ali, ako se u ugovoru o pozajmici navede iznos koji podijeljen čini npr. 52 mjesečne rate (u točnom iznosu kao što je alimentacija) i jasno piše da je prva rata npr. 01.03.2015 a zadnja 01.07.2019. onda nebi trebalo biti zastare? ponavljam, sve smo kulturno i razumno dogovorili i razdijelili. 99% neće biti nikakvih problema ali sto ljudi sto ćudi i htio bi se na neki način osigurati da se bivša neće tek tako nakon 2-3-4 godine odlučiti tužbom utjerati alimentaciju koju smo do tada prebijali sa tim njenim dugom prema meni koji neće nigdje biti vidjiv osim ako ga na neki način ne stavim na papir...nakon isteka tih 52 mjeseca ja bi naravno dalje nastavio plaćati alimentaciju sve dok zakon tako propisuje...također, zanime me tko i kako provjerava plaćanje alimentacije odnosno može li se dogoditi da sud ili socijalna služba ilil tko već saminicijativno provjerava sjedaju li uplate ili oni reagiraju tek na tužbu primatelja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

alimentaciju plaćaš po odluci suda.

vaš dogpvpr je nešto drugo.

uvjek(dok postoje uvjeti) može pokrenuti spor i tražiti uzdržavanje (alimentaciju ) unazad 5 godina. ponovo bi platili ono što ste platili pod alimentaciju + kamate .

 

bolje tražite drugo rješenje a ne prebijanje sa alimentacijom. na njen račun uplaćujte akontaciju alimentacije i navedite mjesece za koje plaćate.

ako uplate idu na ruke tražit pisanu i potpisanu izjavu o primitku novca na ime akontacije alimentacije.

 

alimentacija je pravo djeteta a ne roditelja.

roditelj sa njom raspolaže do punoljetnosti djeteta .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija