Jump to content

iz državne sl. u odvjetništvo


anonimno

Preporučene objave

dragi kolege

radim u državnoj službi (pogriješila sam kad sam prihvatila posao al ok). Svakako tu sam nezadovoljna jer apsolutno ništa ne učim. Možda nekima ovakav posao odgovara al meni ne - statičan dosadan i bezperspektivan. Al eto, izdržala sam jer sam računala kad sam već tu da skinem bar državni ispit. Nakon državnog koji je uskoro, plan mi je otići raditi u odvjetnika.

Kolike su uopće šanse za to jer (Zagreb) jer neću imati vaučer (ofkors, prokockan je).

Uvjete za pravosudni (ako pređem u odvjetnika)stječem iduću godinu u 10 mjesec, a ako ostanem tu gdje sam sad mogu izaći iduću godinu u 6 mjesec.

To me malo ljulja, dal da izdržim ili...

Koliko uopće odvjetnika zadržava svoje vježbenike nakon pravosudnog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdravljam,

 

Čitajući Vaš naslov pomislila sam kako je ipak riječ o nekom malo iskusnijem, jer naslov je ukazivao na neku drugu temu, ali kad sam već pročitala moram se malo osvrnuti.

 

Državna služba je državna služba, i ima kolega koji vole državnu službu, jer ona znači malo stresa, više mira, i fiksno radno vrijeme(čast iznimkama) i ima onu tezu "od sa do mirovine"(iako ni to više nije baš prava teza, al eto).

 

Moje mišljenje je da imate ambicija, šo je svakako dobro, ali mislim da čovjek na svakome poslu, ali baš ama baš na svakome poslu, može naučiti puno toga. Naime, stav mi je da bi se vježbenička praksa, trebala sadržavati od 3 dijela(3 godine-1 godina sud, 1 godina odvjetnici i 1 godina državna uprava, ne nužno ovim redom) i tada bi se stvarali pravi pravnici, s kvalitetom. I s onim najvažnijim znali bi što im se svidjelo i što bi voljeli raditi.

 

E sad, da se vratim na Vaš upit-ćim radite u državnoj službi znači da imate i donekle ok vezu, pa s tom istom vezom možete probati i kod odvjetnika.

 

Da li odvjetnici zadržavaju svoje vježbenike, e to stvarno ovisi o situaciji. Ima ih koji nikad nisu zadržavali vježbenike, a onda iz niza razloga ostave, a ima onih koji obećavaju brda i doline, pa u trenutku položenog pravosudnog ste im skupi.....Nema garancije u ovome, nije posao toster da bi garantirao.

 

Svakako tko se trudi, tko želi, taj može.

 

Aha, da ne zaboravim, položiti pravosudni s praksom u odvjetnika i s praksom u državnoj upravi velika je razlika.

 

Naime, svaki vježbenik od odvjetnika ima bolji status kod novih poslova nego oni što su radili u državnoj službi, jer više manje se zna koliko odvjetnički vježbenici uče i koliko muke prođu.

 

Mislim, d asvakako odluka je u Vama, ali i u situaciji. Uostalom, nećete dati otkaz dok ne nađete novi posao, a tko Vam brani da malo čirkate okolo koji odvjetnik traži vježbenika.

 

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na dobrim željama

veze međutim nemam (tako i ne razumijem ovu formulaciju da čim radim u drž.službi imam vezu :-? )

u pogledu polaganja pravosudnog iz odvjetništva i iz drž.službe, slažem se da je velika razlika, ali sam isto tako bila svjedok kad odvj.vježbenici pred polaganjem pravosudnog znaju zapanjujuće malo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lajavica je napisao:

 

jer više manje se zna koliko odvjetnički vježbenici uče i koliko muke prođu.

 

 

halooo :-o

pa zar su odvjetnički vježbenici najveći mučenici današnjeg vremena i imaju ekskluzivno pravo na to da im bude teško??

 

nama ostalima nije - sve je savršeno - sjedimo u svojim uredićima, ispijamo kavice, super smo si sa šefovima, obavljamo sam pametne i zanimljive poslove, a za pravosudni se uopće nit ne spremamo-samo nam ministarstvo frkne papir doma...

 

jasno mi je da su na forumu odvj. vježbenici u većini, ali dajte ljudi shvatite da samim time što je netko odvjetnički vježbenik, nije i najveći mučenik, i da eto, ne biste vjerovali ali, postoje i oni "drugog reda" neokićeni titulom odvj. vježbenika, kojima je život uistinu, ali zapravo, čisti med i mlijeko!

:baba:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mislim da su najveći mučenici, al znam da se rad velike većine njih ne može usporediti sa mojim u drž.službi. Oni su u pogonu nekih sati dnevno, po snijegu i bljuzgi obilaze sudove i idu na uredovanja po selima do kojih putuju satima.

Ne kažem da ja ne radim, al sjedim u uredu gdje je toplo i suho, doduše radim iznimno dosadan posao, i u 4 sam slobodna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...

kao prvo, nije istina da je svaki posao u drzavnoj upravi dosadan i da se giba doma vec u 16,00. sto si blize izvrsnoj vlasti, to si vise angaziran. uostalom, angazman ovisi i o samoj osobi - ako si inertan i cekas da ti sef podijeli zadatke, onda bolje da niti ne trazis posao kod odvjetnika koji itekako ocekuje marljiv rad, ponekad i do sitnih sati, a i vikendom, buduci mu je vlastita egzistencija u pitanju.

 

drugo, nije istina da su pravnici u drzavnoj upravi nepismeni, stovise dapace, ovdje se doista nauci kako sastaviti smisleno dopis buduci se isti dotjeruje do savrsenstva. nemali broj puta sam se iznenadila koliko su pojedini podnesci, koji su nam stizali iz odvjetnickih ureda, bili napisani zbrda zdola, no znam da odvjetnici ne tesu toliko po formi i ne gube dragocjeno vrijeme na nju, vec je bitnije iznijeti sadrzaj, sto u drzavnoj upravi nikada ne moze biti slucaj. ovdje se dopisi zaista dovode do savrsenstva,a ne znam iskreno cemu. i onda se cudimo sto je uprava spora.

 

istina je da pravnici u drzavnoj upravi rade malo drugaciji posao, no nije istina da ne nauce nista. npr. vjerojatno je da odvjetnicki vjezbenici ne znaju pisati niti voditi medjunarodne projekte,sto je conditio sine qua non u drzavnoj upravi. necete naci niti jedno ministarstvo niti sredisnji ured niti ured vlade, a da ne vodi barem po tri medjunarodna projekta. radimo mnogo analiza te izradjujemo razne propise, od zakona preko pravilnika do raznih sporazuma, te smo na taj nacin vise teoreticari nego prakticari. ne znam bas da je ijedan odvjetnicki vjezbenik ikad to radio.

 

no, s druge strane, vjerujem da se i oni narade, te da nauce puno stvari s kojima mi nemamo bas puno veze. svaki posao nosi svoje prednosti, ali i nedostatke.osobno bih voljela probati raditi i u odvjetnickom uredu, ali ne znam bas bih li bila spremna toliko vremena zrtvovati za neciji osobni probitak kad znam da me moze platiti i iznad minimuma koji je propisan HOK-om (a neki se prave i da ne znaju da je minimum povisen) sve pod izlikom da sam sretna sto tamo radim jer cu puno nauciti (radeci samo ovrhu) te prije poloziti pravosudni od onih jadnika u drzavnoj upravi (koji imaju kolektivni ugovor pa dalje ne moram duljit).

 

uglavnom , kolokvijalno - ova tema sucks! idi u odvjetnistvo, al nemoj poslije kukati

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

zderonja je napisao:

...jer se nikom ne da radit za 3400kn koliko ja trenutno dobivam!

 

A kolika bi, po Vasem cijenjenom misljenju, trebala iznositi realna placa vjezbenika?:-o

 

Ne govorim o zeljama, govorim o realnim mogucnostima. U zemlji u kojoj iznos place koji si spomenula imaju ljudi sa SSS, s navrsenih cetrdeset godina staza, placa od 3400 kn za vjezbenika ukazuje se, po mom sudu, sasvim realnom...

 

Svi bi htjeli velike place, a ni tinta im se na diplomi jos dobro osusila nije...

 

Ja sam svoj vjezbenicki staz odradila kao sudacki vjezbenik, nakon toga polozila pravosudni i bila sam toliko sretna samom cinjenicom sto sam na sudu i sto radim posao koji volim da mi je placa bila "zadnja rupa na svirali"...Ma, bila bi i volontirala...samo da ostanem sto duze tu.

 

Ne kazem da nije bitno koliko ce se u kunama vrednovati tvoj rad, ali malo "prizemljenja" ne bi skodilo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa smatram da plaća od 3400 kn za vježbenika sa VSS nije baš nešto za pohvalit se s obzirom da na primjer prometnik na željeznici sa bilo kojom srednjom školom nakon nekog tečaja ima plaću od 7000 kn pa još raste.... a takvih primjera ima koliko god hoćeš, isto tako i čistačice u bolje stojećim poduzećima itd....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hale je napisao:

pa smatram da plaća od 3400 kn za vježbenika sa VSS nije baš nešto za pohvalit se s obzirom da na primjer prometnik na željeznici sa bilo kojom srednjom školom nakon nekog tečaja ima plaću od 7000 kn pa još raste.... a takvih primjera ima koliko god hoćeš, isto tako i čistačice u bolje stojećim poduzećima itd....

 

Ne kazem ni ja da je to neka super placa, samo tvrdim da treba biti strpljiv i krenuti od pocetka, step by step...Sve ce doci na svoje pa tako i placa.

 

Naravno, u nas je ogroman raskorak u pogledu placa upravo u smislu u kojem ti govoris. Zar nije apsurd da sudac nekog opcinskog suda (posebno na parnicnom odjelu) ima i po dvije, tri tisuce kuna manju placu nego recimo pravnik u dobrostojecim firmama poput Hrvatskih suma, Hrvatskih voda i sl. A svi znamo da je posao civilnog prvostupanjskog suca ravan poslu u rudniku...Opcenito postoji nerazmjer, primjera za to je bezbroj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joj anonimna, JA SE IDENTIČNO OSJEĆAM! Lako je govoriti da se na svakom radnom mjestu nešto nauči, ali ja sam uz sav moj trud u ova 4 mjeseca naučila malo novoga. Listam i izlistavam zakone, ali tkvo znanje je identično znanju s faksa, treba mi preksa koju dobivam na kapaljku. Na jednoj raspravi, koje imamo rijetko, naučim više nego u 5dana čitanja! I ja planiram riješit državni i tražiti dalje

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ja se nisam htjela uopce bahatiti sa visinom place, ali cinjenice su da...

cistacica sa osn. skolom u firmi u kojoj mi tata radi ima 4000kn!

dipl.iur u mom odjelu sa 20 i kusur godina radnog staza ima 4500,

moja prijateljica u j.bilj. uredu ima pocetnu placu 4000kn, a

vjezbenik u npr. gradskom poglavarstvu ima preko 5000kn!

voljela bih da imam bar 4000kn placu jer meni bi i tih 500kn vise puno znacilo s obzirom da imam obitelj, malo dijete...!

tako da ja samo tvrdim da su u ministarstvima place male , pa malo ljudi i dolazi, a ljkonstantno odlaze i tako ce biti sve dok se nesto po pitanju placa ne promijeni!

ps. kad sam ja bila u svom ministarstvu na testiranju za posao primalo se 2 vjezbenika, a na testiranju se pojavilo slovom i brojkom 6!!!!!!

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija