Jump to content

zastara oporuke???


plač

Preporučene objave

Pozdrav!

Djed je preminuo 1995g. Nedugo nakon toga održana je ostavinska rasprava u kojoj se imovina podjelila na dva dijela tj. ½ mome stricu i po ¼ meni i bratu jer je moj otac preminuo prije djeda.

Pošto se ja i brat ne možemo dogovoriti sa stricem oko podjele imovine a naknadno je pronađena oporuka zanima me može li se sada aktivirati ta oporuka tj. postoji li rok do kada se oporuka može ili mora aktivirati ili postoji zastara oporuke i koji je postupak ako je oporuka valjana?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postoji li rok do kada se oporuka može ili mora aktivirati ili postoji zastara oporuke

""Za nasljednika subjektivni rok ograničen je objektivnim rokom koji se ne može produljiti .""

Iz odluke Vrhovnog suda Republike Hrvatske, br. Rev–1058/98 od 13. 3. 2002.

Članak 138.ZN

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

(2)Prema nepoštenu posjedniku ovo pravo zastarijeva za dvadeset godina.…………

……………

Valja naglasiti da sud na rokove iz citiranog članka nepazi ex officio,već isključivo po prigovoru stranke,pa ako su rokovi protekli a tužena strana istakne prigovor zastare,sud će odbiti tužbeni zahtjev kao neutemeljen.

Ono što se može uočiti iz vašeg opisanog činjeničnog stanja,da je nastupila zastara prava zahtijevati ostavinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija