Jump to content

Naknada za bolovanje zbog trudnoće i istek ugovora o radu


maverick25

Preporučene objave

Pozdrav,

 

da li netko zna koliko bi iznosila naknada u slučaju da supruga ostane trudna? Naime, načula je da u firmi ne produžuju ugovore na određeno u slučaju trudnoće pa me zanima koliku bi naknadu dobivala....

 

Npr. njoj ugovor traje do kraja 6. mjeseca i ona sad ode na održavanje. Dok je zaposlena, znam da ima pravo na prosjek plaće. No, što se događa od 1.7. pa do rođenja djeteta s naknadom? Što je s naknadom prvih 6 mjeseci nakon rođenja?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Naknada ide i nakon prestanka Ugovora o radu, jer se isplačuje na teret HZZO-a po posebnom Zakonu.

 

Lijep pozdrav, možete li mi reći po kojem Zakonu?

Ja imam ugovor na određeno do 30.6. i doktorica me šalje na komplikacije. Meni su u Hzzo-u rekli da ću imati naknadu od njih do 28 dana pred porod i nakon poroda da će mi se isplaćivati nakanada od 1660 kn od biroa.

I da, još jedno pitanje, radim u školi i budući da neću moći koristiti GO, (prošle godine sam dobila isplatu) hoću li i ove godine dobiti isplaćeno?

Znate li po kojem to zakonu ide jer moram sve predočiti.

Zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (na stranici HZZO-a je sve prilično detaljno objašnjeno).

 

Vjerojatno ćete dobiti isplatu za neiskorišteni GO (to regulira Zakon o radu)

 

Hvala na brzom odgovoru, ali meni baš i ne ide iščitavanje zakona.

Našla sam tu stavku u članku 24 ali ne vidim nigdje da se to odnosi i na osobe koje imaju ugovor na određeno.

 

Podsjećam da sam trenutno na komplikacijama u trudnoći, imam ugovor do 30.6. a termin poroda mi je 19.10.

 

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru, ali meni baš i ne ide iščitavanje zakona.

Našla sam tu stavku u članku 24 ali ne vidim nigdje da se to odnosi i na osobe koje imaju ugovor na određeno.

 

Podsjećam da sam trenutno na komplikacijama u trudnoći, imam ugovor do 30.6. a termin poroda mi je 19.10.

 

Hvala na pomoći

 

I zanima me kolika će biti naknada nakon poroda. Ostaje li 80% plaće ili pada na 1663 kn kao nezaposlenoj osobi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moram priznati da sam i sama u dilemi oko toga (nisam se raspitivala na HZZO jer ja imam drugačiju situaciju, moj ugovor traje do kraja rodiljnog dopusta, ali najtočniju informaciju ćete dobiti na HZZO).

 

Treba razlikovati tri faze u ovom:

- bolovanje (komplikacije u trudnoći) - traju od otvaranja bolovanja pa sve do 45. dana prije termina poroda - dobivate 100% od osnovice za naknadu (osnovica je visina plaće, s time da može iznositi max. 4.257,28 kn)

- rodiljni dopust - od 45. dana prije poroda pa do 6 mjeseci nakon poroda, tj. do 6 mjeseci djetetova života - 100% plaće bez limita

- roditeljski dopust - može se iskoristiti do djetetove 8. godine, a traje 6 mjeseci za jedno dijete, odnosno 30 mjeseci za blizance - max. 2.660,00 kn, min. 1.663,00 kn (ovisi o plaći)

 

http://www.hzzo.hr/obvezno-osiguranje/pravo-na-bolovanje/

 

http://www.hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija