Jump to content

Ugovor na određeno vrijeme koji ističe na porodiljnom


ESTERA_CH

Preporučene objave

Zanima me mišljenje o slijedećem: djelatnica je prvo bila prijavljena na neodređeno vrijeme sa nepunim radnim vremenom i to na 6 mjeseci. Nakon dogovora sa poslodavcem potpisan je novi ugovor na određeno vrijeme sa punim radnim vremenom koji je uredno potpisan. Nakon godinu dana potpisala je novi ugovor i u međuvremenu otišla na komplikacije na porodiljni. Nakon toga se uopće ne javlja i ugovor joj istekne, a ja joj kao poslodavac ne mogu dostaviti novi ugovor (kako ne bi izgubila svoja prava) jer imam pogrešnu adresu za dostaviti, pa tako donosim odluku da joj produžujem ugovor na još godinu dana. Da li sam ispravno postupio.Znači namjeravam je zadržati još do isteka tog zadnjeg ugovora (bilo bi točno 3 godine u radnom odnosu na određeno vrijeme) Sada se javila i nema namjeru potpisati taj ugovor jer je uvjerena da joj je ugovor prešao na neodređeno vrijeme. Da li u slučaju inspekcije rada mogu pokazati svoju odluku i povratnicu sa pošte da joj nisam mogao dostaviti ugovor? Mislim.. ženi zapravo napravim uslugu ne odjavivši je a sada mi pravi probleme.. Što mi savjetujete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema lakog odgovora na ovo pitanje, jer točne zakonske odredbe koja bi govorila o ovakvom problemu nema: životnom logikom gledajući, ugovor nije sklopljen dok ga nisu potpisale obje ugovorne strane. s druge strane, vi ste donijeli jednostranu odluku o produljenju ugovora o radu, što znači da radnicu niste odjavili. pa je ona ili u radnom odnosu kod vas, ili nije, pa ste vi počinili prekršaj time što je niste na vrijeme odjavili. ako se uzima da jednostrana odluka o produljenju ugovora o radu nije važeća, tada je radni odnos radnice prestao danom isteka posljednjeg ugovora na određeno vrijeme.

time što radnica tvrdi da joj je ugovor produljen na neodređeno vrijeme, vama se stvaraju dodatne komplikacije u slučaju otkaza ugovora o radu - obveza na isplatu otpremnine, iskorištavanje godišnjeg odmora i otkazni rok u adekvatnom trajanju. s obzirom da su sudovi skloniji povjerovati radnicima nego poslodavcima, kao i zbog činjenice da radni odnos i dalje traje, treba reći da je do situacije o kojoj govori radnica zapravo već došlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da.. shvatio sam. Zbog ovakvih svojih postupaka ta će me priča koštati otpremnine, 2 mj otkaznog roka u kojem moram zaraditi za plaću nekome tko sjedi doma. No, nema veze sam sam si kriv.Moram li platiti neiskorišeni go iz 2013 (jer je bila na porodiljnom)? Znam da moram platiti za 2014 i 2015. Po novom Zakonu o radu 93/14 i godišnji odmor ulazi u otkazni rok je li tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ESTERA_CH,

 

Vi ste se previše trudili oko svoje zapolenice. Trebali ste je odjaviti sa HZMO i HZZO-a sa datumom prestanka njenog zadnjeg ugovora o radu i stvar bi bila čista ko suza a što se tiće ovoga iz Vašeg posta„....a ja joj kao poslodavac ne mogu dostaviti novi ugovor (kako ne bi izgubila svoja prava)....“, nikakova prava ona nemože izgubiti vezano za porodiljnu naknadu kada joj i ako joj prestane ugovor o radu na određeno vrijeme.

Što se pak tiće radničine tvrdnje da je njezin ugovor prešao na ugovor na neodređeno vrijeme,nejasno je koliki je zbroj trajanja svih ugovora koji ste sa njom potpisali. Koliko sam shvatio to je bilo 6mj+1g+1g i u trajanju tog zadnjeg ugovora radnica je otišla na korištenje prava. Kada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvi ugovor je bio 01.12.2011 do 31.05.2012. taj je bio na neodređno s nepunim radnim vremenom. Onda je sklopljen drugi ugovor na određeno s punim radim vremenom 01.06.2012-01.06.2013. i zadnji kojeg imam potpisanog je od 01.06.2013-01.06.2014. Na porodiljnom je od 01.12.2013. i traje do 15.07.2015.I to je to, zbilja sam si sam kriv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da.. shvatio sam. Zbog ovakvih svojih postupaka ta će me priča koštati otpremnine, 2 mj otkaznog roka u kojem moram zaraditi za plaću nekome tko sjedi doma. No, nema veze sam sam si kriv.Moram li platiti neiskorišeni go iz 2013 (jer je bila na porodiljnom)? Znam da moram platiti za 2014 i 2015. Po novom Zakonu o radu 93/14 i godišnji odmor ulazi u otkazni rok je li tako?

 

Da, godišnji odmor se računa u otkazni rok, a radnica ima pravo iskoristiti i godišnji odmor iz 2013. godine, jer joj korištenje tog godišnjeg odmora nije bilo moguće zbog korištenja porodiljnog dopusta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija