Jump to content

Šta napraviti? - neisplata naknade definirane ugovorom o zakupu krova


gabi1

Preporučene objave

Poštovanje

 

Imam pitanje vezano za Ugovor o zakupu krova za integriranu sunčanu elektranu koji smo sklopili sa jednom firmom 2013.godine.

Naime,iznajmili smo krov obiteljske kuće jednoj firmi da na njega postavi sunčanu elektranu i ugovor je sklopljen u 6.mj 2013.godine. Sve potrebne dozvole i dokumentacija s naše strane je uredno i na vrijeme pribavljena kako bi firma u skladu sa uvijetima u ugovoru postavila elektranu.

Problem je u tome što do dana današnjeg nismo dobili ni lipe naknade za iznajmljivanje krova koja je navedena u ugovoru :

.." Zakupoprimac će Zakupodavcu na ime naknade za korištenje krova plaćati fiksnu zakupninu koja iznosi 450,00 kn po kilovatu instalirane snage fotonaponske elektrane godišnje u mjesečnim anuitetima s valutom od 30 dana ili jednokratnom isplatom u iznosu 60% vrijednosti sveukupnog zakupa pri puštanju u rad foto-naponske elektrane."....

elektrana je u pogonu minimalno godinu dana.

Više puta smo ih kontaktirali,bilo pozivom,porukom ili mailom i sve ostane na obećanju "slijedeći tjedan",pa me s toga zanima koje su mi mogućnosti? Da li zbog njihovog neplaćanja ugovorene naknade ja mogu raskinuti ugovor bez posljedica? Zabrinjava me članak o raskidu ugovora u kojem piše:

" Kad Zakupodavac želi otkazati ovaj ugovor prije isteka roka,dužan je nadoknaditi svu nastalu štetu i propuštenu dobit koju je Zakupoprimac pretrpio kao i ugovornu kaznu tako što se ugovara ugovorna kazna u korist zakupoprimca u iznosu 50.000,00 kn koju je zakupodavac dužan isplatiti u jednokratnom iznosu u roku 15 dana. U tom slučaju zakupoprimac ima pravo raskinuti ovaj ugovor bez ostavljanja otkaznog roka i deinstalirati sunčanu elektranu."

 

Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li u ugovoru što o vašim pravima u slučaju nepoštivanja istog od strane zakupoprimca?

Čak i da nema, ovaj čl o naknadi vam dosta znaći.

 

Ako vam je dosta "ljudskog" (pozivi, poruke, mailovi) odnosa, i odgovora "slijedeći tjedan", pošaljte im preporučeno s povraticom dopis u kojem tražite da se izjasne imaju li namjeru poštivati ugovor prema vama, ili će te poduzeti pravne korake po Zakonu o obveznim odnosima za raskid istog i naplatu dosadašnjih potraživanja s zakonskim kamatama.

 

I samo još jedna napomena, tražbina zakupnine ili najamnine prema čl. 229 ZOO zastarjeva u roku isteka 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost nema ništa o mojim pravima :(

Iako sam prije potpisivanja ugovor pročitala više puta i sve nejasno zatražila da mi pojasne nije mi palo na pamet pitati ih o svojim pravima,u razgovoru su bili tako susretljivi i prijazni,te su ostavili dojam poštenih i odgovornih ljudi .

Tu sam izgleda pogriješila.

Hvala Vam na odgovoru,a posebno na ovoj zadnjoj informaciji o zastari tražbine zakupnine ili najamnine,jer to doista nisam znala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost nema ništa o mojim pravima :(

Iako sam prije potpisivanja ugovor pročitala više puta i sve nejasno zatražila da mi pojasne nije mi palo na pamet pitati ih o svojim pravima,u razgovoru su bili tako susretljivi i prijazni,te su ostavili dojam poštenih i odgovornih ljudi .

Tu sam izgleda pogriješila.

Hvala Vam na odgovoru,a posebno na ovoj zadnjoj informaciji o zastari tražbine zakupnine ili najamnine,jer to doista nisam znala

 

trebalo bi vidjeti ugovor, ali pretpostavljam da nema zapreke da vi utužite dužnu i dospjelu najamninu do trenutka podnošenja tužbe, a da istovremeno ne raskidate ugovor da se ne biste izložili plaćanju ugovorne kazne. ali postoji opasnost da onda druga strana u slučaju vašeg utuženja jednostrano raskine ugovor i traži ugovornu kaznu i stavi je u prijeboj s dužnim najamninama. savjetujem oprez i predlažem da angažirate stručnu pomoć kojoj ćete pokazati ugovor i svu komunikaciju koju ste imali sa suprotnom stranom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija