Jump to content

Doživotno uzdržavanje


Koktel1988

Preporučene objave

Pozz ...

Ovim putem bih Vas zamolila za pomoć. Naime radi se o ugovoru o doživotnom uzdržavanju koje je sklopio moj otac sa svojim roditeljima. Ono što mene sad zanima je da li djed može rasprodavati imovinu navedenu u ugovoru bez suglasnosti moga oca?

 

Djed ne smije rasprodavati tu imovinu, ne bez suglasnosti vašeg oca.

Vaš otac mora pod hitno u zemljišnim knjigama staviti zabilježbu ugovora. Pretpostavljam da se radi samo o nekretninama, ali ako postoji i druga imovina navedena u ugovoru, i za nju vrijedi zabrana raspolaganja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djed ne smije rasprodavati tu imovinu, ne bez suglasnosti vašeg oca.

Vaš otac mora pod hitno u zemljišnim knjigama staviti zabilježbu ugovora. Pretpostavljam da se radi samo o nekretninama, ali ako postoji i druga imovina navedena u ugovoru, i za nju vrijedi zabrana raspolaganja.

 

Puno Vam hvala na odgovoru!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u zemljišnim knjigama staviti zabilježbu ugovora.

Sentenca;

""Zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju ne spriječava vlasnika da otuđi nekretninu trećoj osobi temeljem ugovora o prodaji, niti je ona na zakonu osnovan razlog, da zemljišnoknjižni sud odbije provedbu tog ugovora""

Županijski sud u Bjelovaru -Gž 419/1999.

Odluka se može vidjeti u Prilozima Hrvatske javnobilježničke komore 3/2012 na stranici 15.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sentenca;

""Zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju ne spriječava vlasnika da otuđi nekretninu trećoj osobi temeljem ugovora o prodaji, niti je ona na zakonu osnovan razlog, da zemljišnoknjižni sud odbije provedbu tog ugovora""

 

Sve pet, samo takav jednostran postupak praktično znači raskid ugovora o uzdržavanju. Pritom davatelj uzdržavanja može blokirati dobivena novčana sredstva i tražiti naknadu za vrijeme trajanja davanja uzdržavanja.

 

Da ne govorimo o tome da danas ne bi našli kupca za nekretninu sa takvom zabilježbom, a i zanimljivo pitanje je što bi kasnije bilo s tom zabilježbom i nekretninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Felix,slažem se sa svakim slovom što ste napisali.

Ova odluka Suda samo govori da zabilježba ugovora neće spriječiti otuđenje nekretnine,no opstojnost takvog otuđenja je upitna,budući da zabilježba ipak proizvodi pravne učinke koji bi mogli skočiti za vrat eventualnom kupcu,nakon smrti primatelja uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani molim za pomoc.Sklopila sam ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s majkim.Ona sada zeli raskinuti taj ugovor na nagovor druge osobe.Moram napomenuti da je vec 2 puta pokusala suicid .Ljecena je bila u psihijatrijskoj ustanovi Prije 2 tijedna pokusala je opet nakon izlaska iz bolnice mora na dalje ljecenje .Uzela je odvjetnika i dala me na sud tako da sad cekam poziv ali moje pitanje glasi radi se o kuci na moru .Usmenim putem mi je zabranila dolazak na more meni i mojoj obitelji.Dali ona ima na to pravo makar ja imam ubiljezbu na tu nekretninu.Ako nema sta mi je ciniti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

evo pročitala sam detaljnije Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koje je moj otac sklopio sa svojim roditeljima. Uglavnom Ugovorom je obuhvaćena katastarska čestica na kojoj su moji roditelji sagradili kuću. Da li raskidom Ugovora moji roditelji gube kuću?

 

moram priznati da nisam stručnjak za ovo područje, ali radi li se o ugovoru o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju? jer ako se radi o dosmrtnom uzdržavanju, onda su vaši roditelji kao davatelji uzdržavanja mogli odmah po potpisu ugovora navedenu katastarsku česticu steći u vlasništvo, dok je kod doživotnog uzdržavanja stjecanje vlasništva odgođeno do smrti primatelja uzdržavanja.

 

Ažurirano

 

Postovani molim za pomoc.Sklopila sam ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s majkim.Ona sada zeli raskinuti taj ugovor na nagovor druge osobe.Moram napomenuti da je vec 2 puta pokusala suicid .Ljecena je bila u psihijatrijskoj ustanovi Prije 2 tijedna pokusala je opet nakon izlaska iz bolnice mora na dalje ljecenje .Uzela je odvjetnika i dala me na sud tako da sad cekam poziv ali moje pitanje glasi radi se o kuci na moru .Usmenim putem mi je zabranila dolazak na more meni i mojoj obitelji.Dali ona ima na to pravo makar ja imam ubiljezbu na tu nekretninu.Ako nema sta mi je ciniti ?

 

je li navedena nekretnina obuhvaćena ugovorom o doživotnom uzdržavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, navedena nekretnina obuhvacena je ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju.

 

S obzirom da je stjecanje vlasništva odgođeno do smrti vaše majke, vi u sadašnjem trenutku niste niti vlasnik niti posjednik. S obzirom da je majka vlasnica i posjednica kuće na moru, po mom mišljenju, ona može upravljati svojom nekretninom po vlastitom nahođenju.

 

Dok god vašoj majci nije u postupku pred sudom oduzeta poslovna sposobnost, ona se pred zakonom smatra ovlaštenom i sposobnom poduzimati sve radnje radi zaštite svojih prava i interesa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je stjecanje vlasništva odgođeno do smrti vaše majke, vi u sadašnjem trenutku niste niti vlasnik niti posjednik. S obzirom da je majka vlasnica i posjednica kuće na moru, po mom mišljenju, ona može upravljati svojom nekretninom po vlastitom nahođenju.

 

Dok god vašoj majci nije u postupku pred sudom oduzeta poslovna sposobnost, ona se pred zakonom smatra ovlaštenom i sposobnom poduzimati sve radnje radi zaštite svojih prava i interesa.

 

Sve mi je jasno .Hvala puno na odgovoru!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija