Jump to content

nevidjanje-odlazak u inostranstvo-izbjegavanje


matematika2015

Preporučene objave

Postovani,

javljam se zbog situacije u kojoj sam se nasao, pa trazim savjet sto se pravno i po zakonu moze napraviti. Od bivse supruge rastavljan sam 2,5 godine, a iz braka imamo djevojcicu od 9 g.

Dok smo bili u istom gradu vidjao sam kcerku dva puta tjedno po dva sata i svaki drugi vikend. Naravno, uvijek je bilo natezanje okok vidjanja s djetetom, pa dodjem po nju, pa je nema, ili cekam da izadje iz kuce po 1 h, ali nisam nista poduzimao, jer bi je interes bio samo vidjanje i druzenje s djetetom.

Nakon godinu dana ostao sam bez posla u HR, a dobio priliku da odem u inostranstvo, jer u HR nisam mogao placati i iznajmljeni stan+rezije, alimentaciju i troskove zivota, a pogotovo kad sam ostao bez posla. Kad sam dobio posao u inostranstvu obavijestio sam i bivsu suprugu i dijete da moram ici van jer nemam sredstava za zivot u HR. S kcerkom sam , kako je mala, cesto pricao, prije nego sam otisao, da objasnim kako idem vani raditi i da imam ugovor od tri godine, te da cemo se vidjati kad god uhvatim slobodno vrijeme. Znaci obavezno preko zimskih i ljetnih praznika, te ponekad kad posao bude to omogucavao.

Cim sam otisao , poceli su problemi. Zovem na tlf, mail, skype i stalno je zauzeta, pa spava, pa je u skoli, pa na treningu. Inace, njih dvije su ostale zivjeti u stanu, za koji sam ja i nakon sto smo se rastali placao kredit i placam ga i dan danas. Pocelo je ingnoriranje od strane bivse supruge prema kontaktima prema djetetu.

U medjuvremenu, kcerka je imala epilepticni napad, sto je bivsa supruga okrenula da je to zbog oca, sto u razgovoru sa doktorom nije moguce. Cak se i doktor nasmijao. Prosle godine, kad sam isao na ljeto, uz dogovor kad cu doci po kcerku da provede vrijeme sa svojim ocem, sto je i po sudskoj presudi, bivsa supruga je rekla da ne moze dijete nigdje ici i da ne moze spavati kod oca, te da je moguce vidjanje samo kod nje i u blizini nje, jer kao ne smije na sunce, pa terapija, ... i sl razlozi.

Prihvatio sam i takav nacin samo da provodim vrijeme sa svojim djeteteom. KAd sam otisao kod doktora, koji je lijecio kmoju kcerku, covjek se na ove konstatacije bivse supruge nasmijao i rekao da nema nikakvih prepreka da otac i kcerka ne provode vrijeme skupa, da smije ici i na more, naravno uz nadzor. Sto je i normalno, jer tko bi pustio malo dijete bez nadzora.

Kad je prosao godisnji odmor, gdje kad sam i radio vise od 10-12 h dnevno samo da dobijem vise godisnjeg odmora, da provedem sto vise vremena sa kcerkom, ponovno sam dosao u zimskom periodu i jos dva puta preko vikenda. Narvno, kcerka je provela samnom 1-2 h i vracao sam je majki, i tako svaki drugi-treci dan kad sam bio u HR.

Ova godine, u 2. mjescu smo se dogovorili da cu doci po kcerku pocetkom 8. mjeseca i da ce samnom ici na godisnji. Dogovor je bio do prije par dana takav, dok nisam saznao da je bivska supruga uzela dijete i otisla u inostranstvo i da dijete nece sa ocem provesti , sto i po sudskoj presudi, pripada. Nije se konzultirala samnom oko djeteta, nego sam slucajno saznao da su u inostranstvu i da nema namjeru predati dijete na dogovoreno vrijeme s ocem.

Mi imamo zajednicko skrbnistvo nad djetetom.

Nakon ovoga, zelim obavijestiti sve sluzbe, pa me zanima sto je moguce napraviti u ovom slucaju?

 

Unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozete ju prijaviti nadleznom CZSS ili pravobraniteljici za djecu ali oni nece nista poduzeti, sastavit ce neke izvjestaje, vasa bivsa ce izjaviti da vi radite u inozemstvu i da se niste nista dogovorili za to vidjanje u 8 mjesecu, da se vi mjesecima ne javljate pa je ona otisla s djetetom negdje itd.....mozete se posluziti financijskim oruzjem i zaprijetiti joj se tuzbom za bracnu stecevinu u kojoj cete traziti utvrdjivanje iste kao i povrat pola kredita koje ste placali od zavrsetka razvoda i placanje najamnine za vasu polovicu stana koje koristi. Kad shvati i izracuna koliko novaca ce vam morati vratiti brzo ce promijeniti misljenje i omoguciti vam kontakte sa djetetom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako znate da se ona nece do 8-og mjeseca vratiti i dati vam dijete na vidjanje? Da li imate ikakav dokaz da se ne namjerava vratiti? Ako mislite da ce ostati sa djetetom u inozemstvu a vi to niste odobrili i s tim se slozili, niti se s vama konzultirala, imate zakonsku mogucnost da je prijavite za otmicu djeteta. Prvi korak za to vam je da odete u nadlezni CZSS...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako znate da se ona nece do 8-og mjeseca vratiti i dati vam dijete na vidjanje? Da li imate ikakav dokaz da se ne namjerava vratiti? Ako mislite da ce ostati sa djetetom u inozemstvu a vi to niste odobrili i s tim se slozili, niti se s vama konzultirala, imate zakonsku mogucnost da je prijavite za otmicu djeteta. Prvi korak za to vam je da odete u nadlezni CZSS...

 

Napisala mi je u SMS poruci. Jedino tako odgovori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima.

Cini mi se da cu morati angazirati i dobroga advokata po ovome pitanju. Jel imate neke preporuke?

 

Ažurirano

 

Ovaj odlazak je planiran vec dugo, sto nisam znao, jer sam obavijesten tek kad su otisle i da nece doci nazad u dogovoreno vrijeme da preuzmem dijete za godisnji. cak nisam ni obavijeste nego sam saznao onoga trena kad sam pitao gdje ste to vi sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija