Jump to content

pokretanje ostavinske rasprave radi -korištenje groba ostavljeno oporukom


novazora

Preporučene objave

Djed je unuku oporukom ostavio grob na Miroševcu.

da bi pravo korištenja prešlo na unuka (djed je već u grobu)

unuk mora imati od suda dokument utvrđen ostavinskom raspravom.

To nema.

Mogu li ja, majka unuka na temelju njegove punomoći i za njegov račun pokrenuti ostavinsku raspravu u Zagrebu samo radi rješenja tog prava.

Koga treba pozivati na tu raspravu?

jer postoji ovjerena dedina oporuka da to ostvalja na brigu unuku.

kako postupiti?

Ne živimo ni jedan u Hrvatskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na brzom odgovoru,

 

1.Da li ja moram znati adrese živih nasljednika, i navesti to u zahtjevu?

Mi to neznamo.(Znamo samo da 2 dedina sina žive negde u Srbiji a unuka, kčer 1 pok. sina živi možda u Zagrebu , ali ne znamo ni njenu adresu, samo ime.

 

2.Da li se već u zahtjevu prilaže ovjerena kopija oporuke?

 

3.Da li se zaključci rasprave donesu na temelju oporuke iako se nasljednici ne pojave na raspravi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavinski postupak pokreće se po službenoj dužnosti kada sud primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih.

Sadržaj smrtovnice propisan Zakonom o nasljeđivanju, te osim cjelovitih podataka o ostavitelju, mora sadržavati i podatke o bračnom, izvanbračnom drugu, podacima ostalih srodnika koji bi mogli biti pozvani na nasljedstvo bilo temeljem zakona ili oporuke, mjestu gdje se nalazi imovina koju je ostavio ostavitelj i drugim podacima.

Sud odnosno javni bilježnik, prije provođenja ostavinske rasprave, pozvat ćesve osobe kod kojih se nalaze oporuke (to se odnosi na sve oporuke, bez obzira jesu li valjane ili ne i bez obzira koliko ih ima), da ih predaju sudu. Sve osobe koje posjeduju oporuku dužne su je nakon smrti ostavitelja bez odgode predati najbližem općinskom sudu, a osobe koje imaju ikakvih saznanja o postojanju oporuke dužne su o tome obavijestiti općinski sud koji će, također, zatražiti podatke o eventualnom postojanju oporuke iz Hrvatskoga upisnika oporuka.

Proglašenje oporuke je sudska radnja u okviru ostavinskoga postupka za koju je stvarno nadležan općinski sud, a sastoji se u otvaranju i čitanju oporuke u nazočnosti dvaju punoljetnih građana koji mogu biti i nasljednici, zapisovnici i druge osobe koje imaju za to interesa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i opet na odgovoru, ali sam u medjuvremenu saznala da je bila odluka suda da se ostavinska rasprava obustavlja jer je unuk bio doživotni izdržavatelj i nije bila potrebna nikakva rasprava. Jedino sad neznam kako bi se mogao riješiti prijenos prava korištenja grobnog mjesta za što grobarsko poduzeće zahtjeva sudsku odluku..(unuk ionako ne misli prodavati grob iz poštovanja prema dedi i baki a sve ovo izgleda komplicirano da se provede pravno.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne, to nisam nigdje vidjela. Jedino je o stanu bila riječ, a oporuka za grob postoji posebno lijepo ovjerena.i nitko je nigdje ne spominje.. Jedino neznam šta znači odluka suda da se obustavlja ostavinska rasprava..(izgledalo mi je ..kao ..tu je sve jasno i nema se sta raspravljati.. ???

Ali ima jedan papir ipak gdje jedan sin (on je inače pravnik dr. za međunarodno i kosmičko pravo) izjavljuje da se odriče i nužnog dijela poštujući volju svog oca.

Ali taj grob i oporuka kao da nije bio važan sudu..ili nije prijavljen..

i da li je trebao biti ako nije..??

kako sad nakon odluke suda da ne treba ostavinska rasprava, i sve je gotovo,

povlačiti je zbog tog prava korištenja groba, koje niti je vrijednost neka niti može biti vlasništvo..nego samo pravo korištenja...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je oporuka ovjerena kod javnog bilježnika , zar bilježnik nije bio dužan da je negdje registrira?

Sad sam vidjela na internetu da postoji registar za oporuke, ali izgleda da ljudi sami trebaju tamo prijaviti oporuku..

Moj sin očito nije znao da je to važno prijaviti, možda je smatrao da je to deda jasno izrazio u oporuci kome ostavlja to pravo i nema dileme oko toga, a i bili su to onda teški emotivni trenutci za njega nakon dedine smrti.. i držao je to među ostalim papirima.

Nije mi jasno zašto u pravnoj službi gradskog groblja ne bi uvažili jasnu oporuku i izvršili promjenu korisnika , kad je sve jasno.

Moj sin neće pokretati ponovo raspravu samo radi toga prava korištenja groba..a ni nasljednici sigurno nebi dolazili iz inozemstva na raspravu zbog toga. Mislim da bi svi rado ostavili dedu i baku na miru gde jesu,nitko nebi prodavao grob, a unuk nek plaća grobarinu kad mu je deda tako ostavio, no ja bi rado shvatila ispravni postupak u svemu.

Dakle samim pravom iz doživotnog uzdržavanja nije automatski obuhvaćeno sve nego se mora sve specificirati.

Kako je stan bio velika stvar , na ovo malo (grob) se zaboravilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno zašto u pravnoj službi gradskog groblja ne bi uvažili jasnu oporuku i izvršili promjenu korisnika , kad je sve jasno.

 

Neke Uprave su "fleksibilne", neke ne. No, jedino što vrijedi svugdje jeste pravomoćno rješenje o nasljeđivanju.

 

Moj sin neće pokretati ponovo raspravu samo radi toga prava korištenja groba...

 

Onda to neće moći riješiti na željeni način.

 

a ni nasljednici sigurno nebi dolazili iz inozemstva na raspravu zbog toga.

 

Ni ne moraju, ovjere nasljedničku izjavu kojom se odriču nasljedstva i pošalju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija