Jump to content

Kako postupiti kada ti poslodavac uskrati pravo na rad?


weebly

Preporučene objave

Lijepo vas molim ako mi tko može savjetovati kako postupiti u situaciji u kojoj sam se našla.

Imam 35 god. radnog staža i prije nekoliko mjeseci poslodavac je doveo drugu osobu na moje radno mjesto, a meni je ponuđen novi, daleko nepovoljniji ugovor koji sam odbila potpisati. Nakon toga direktor mi je usmeno u četiri oka naložio da razdužim računalo i mobitel, te da ne smijem više raditi na svom radnom mjestu. Napisala sam zahtjev za zaštitu prava i sindikat je uputio mail prema direktoru, a ja sam ignorirala naredbu i dalje nastavila raditi koliko sam to mogla. Pozvana sam na razgovor i opet mi je rečeno da se maknem od računala, sjednem i ne radim ništa dok ne vide šta će sa mnom. Kada sam ga pitala da mi to da napismeno, rekao je da neće. Trenutno se čeka mišljenje zaposleničkog vijeća i sindikata o namjeri poslodavaca da mi otkaže ugovor o radu sa ponudom novog ugovora.

Ja dolazim na svoje radno mjesto i osam sati ne radim doslovno ništa.

Šta napraviti, da li da opet pišem zahtjev za zaštitu prava i kome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepo vas molim ako mi tko može savjetovati kako postupiti u situaciji u kojoj sam se našla.

Imam 35 god. radnog staža i prije nekoliko mjeseci poslodavac je doveo drugu osobu na moje radno mjesto, a meni je ponuđen novi, daleko nepovoljniji ugovor koji sam odbila potpisati. Nakon toga direktor mi je usmeno u četiri oka naložio da razdužim računalo i mobitel, te da ne smijem više raditi na svom radnom mjestu. Napisala sam zahtjev za zaštitu prava i sindikat je uputio mail prema direktoru, a ja sam ignorirala naredbu i dalje nastavila raditi koliko sam to mogla. Pozvana sam na razgovor i opet mi je rečeno da se maknem od računala, sjednem i ne radim ništa dok ne vide šta će sa mnom. Kada sam ga pitala da mi to da napismeno, rekao je da neće. Trenutno se čeka mišljenje zaposleničkog vijeća i sindikata o namjeri poslodavaca da mi otkaže ugovor o radu sa ponudom novog ugovora.

Ja dolazim na svoje radno mjesto i osam sati ne radim doslovno ništa.

Šta napraviti, da li da opet pišem zahtjev za zaštitu prava i kome?

weelby,

S obzirom da ste dobro postupili odbivši potpisati anex i poduzeli sve što predviđa Zakon o radu ,vezano za ZZP a kako biste zaštitili svoja prava za koja smatrate da su narušena,u roku od 15 dana poslodavac bi Vam trebao odgovoriti. Ako ne odgovori (a nemora) ili odgovori negativno Vi ćete podnijeti Prijavu Inspektoratu za radne odnose i onda utužit poslodavca i tražiti da Vas vrati na Vaše radno mjesto ( umeđuvremenu Vi uredno dolazite na posao). Siguran sam da će Vam odgovoriti jedinim načino kako to predviđa Zakon o radu a to je : Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvijetima. Naravno on tu mora obrazložiti zašto vas premješta. Očito da to nije iz poslovno uvjetovanih razloga pa ćete se tako i žaliti kada potpišete taj novi ugovor (za razliku od anexa kada nebiste imali to pravo). Kada nebiste potpisali ovakav ugovor sa izmjenjenim uvijetima uslijedio bo rečeni otkaz.

Dakle Vi dolazite na posao i niko Vam USMENO ne može naređivati vezano za rad što nije u opisu Vašeg radnog mjesta iz ugovora o radu, Pravilniku i Kol.ugovoru (nemorate sjediti za svojim računalom-budite na poslu) i čekajte koreke poslodavca koji su Zakonski onakvi kako sam ih opisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

weelby,

S obzirom da ste dobro postupili odbivši potpisati anex i poduzeli sve što predviđa Zakon o radu ,vezano za ZZP a kako biste zaštitili svoja prava za koja smatrate da su narušena,u roku od 15 dana poslodavac bi Vam trebao odgovoriti. Ako ne odgovori (a nemora) ili odgovori negativno Vi ćete podnijeti Prijavu Inspektoratu za radne odnose i onda utužit poslodavca i tražiti da Vas vrati na Vaše radno mjesto ( umeđuvremenu Vi uredno dolazite na posao). Siguran sam da će Vam odgovoriti jedinim načino kako to predviđa Zakon o radu a to je : Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvijetima. Naravno on tu mora obrazložiti zašto vas premješta. Očito da to nije iz poslovno uvjetovanih razloga pa ćete se tako i žaliti kada potpišete taj novi ugovor (za razliku od anexa kada nebiste imali to pravo). Kada nebiste potpisali ovakav ugovor sa izmjenjenim uvijetima uslijedio bo rečeni otkaz.

Dakle Vi dolazite na posao i niko Vam USMENO ne može naređivati vezano za rad što nije u opisu Vašeg radnog mjesta iz ugovora o radu, Pravilniku i Kol.ugovoru (nemorate sjediti za svojim računalom-budite na poslu) i čekajte koreke poslodavca koji su Zakonski onakvi kako sam ih opisao.

I još korisno Za Vas :odmah sada možete uputiti PRITUŽBU povjereniku koji je kod poslodavca zadužen za sprječavanje diskriminacije (čl.134.st(2) i a prema Člancima 7. i 134. Zakona o radu

Članak 7.

(1) Poslodavac je obvezan u radnom odnosu radniku dati posao te mu za obavljeni rad isplatiti plaću, a radnik je obvezan prema uputama koje poslodavac daje u skladu s naravi i vrstom rada, osobno obavljati preuzeti posao.

(2) Poslodavac ima pravo pobliže odrediti mjesto i način obavljanja rada, poštujući pri tome prava i dostojanstvo radnika.

(3) Poslodavac je dužan osigurati radniku uvjete za rad na siguran način i na način koji ne ugrožava zdravlje radnika, u skladu s posebnim zakonom i drugim propisima.

(4) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija na području rada i uvjeta rada, uključujući kriterije za odabir i uvjete pri zapošljavanju, napredovanju, profesionalnom usmjeravanju, stručnom osposobljavanju i usavršavanju te prekvalifikaciji, u skladu s ovim Zakonom i posebnim zakonima.

(5) Poslodavac je dužan zaštititi dostojanstvo radnika za vrijeme obavljanja posla od postupanja nadređenih, suradnika i osoba s kojima radnik redovito dolazi u doticaj u obavljanju svojih poslova, ako je takvo postupanje neželjeno i u suprotnosti s ovim Zakonom i posebnim zakonima.

I nadalje u Odredba članka 134. Zakona o radu govori o zaštiti dostojanstva radnika

(1) Postupak i mjere zaštite dostojanstva radnika od uznemiravanja i spolnog uznemiravanja uređuju se posebnim zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu.

(2) Poslodavac koji zapošljava najmanje dvadeset radnika dužan je imenovati osobu koja je osim njega ovlaštena primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva radnika.

(3) Poslodavac ili osoba iz stavka 2. ovoga članka dužna je, u roku utvrđenom kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu, a najkasnije u roku od osam dana od dostave pritužbe, ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere primjerene pojedinom slučaju radi sprječavanja nastavka uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja, ako utvrdi da ono postoji.

(4) Ako poslodavac u roku iz stavka 3. ovoga članka ne poduzme mjere za sprječavanje uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja ili ako su mjere koje je poduzeo očito neprimjerene, radnik koji je uznemiravan ili spolno uznemiravan ima pravo prekinuti rad dok mu se ne osigura zaštita, pod uvjetom da je u daljnjem roku od osam dana zatražio zaštitu pred nadležnim sudom.

(5) Ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati da će poslodavac zaštititi dostojanstvo radnika, radnik nije dužan dostaviti pritužbu poslodavcu i ima pravo prekinuti rad, pod uvjetom da je zatražio zaštitu pred nadležnim sudom i o tome obavijestio poslodavca u roku od osam dana od dana prekida rada.

(6) Za vrijeme prekida rada iz stavaka 4. i 5. ovoga članka, radnik ima pravo na naknadu plaće u iznosu plaće koju bi ostvario da je radio.

(7) Ako je pravomoćnom sudskom odlukom utvrđeno da nije povrijeđeno dostojanstvo radnika, poslodavac može zahtijevati povrat isplaćene naknade iz stavka 6. ovoga članka.

(8) Svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva radnika su tajni.

(9) Ponašanje radnika koje predstavlja uznemiravanje ili spolno uznemiravanje predstavlja povredu obveze iz radnog odnosa.

(10) Protivljenje radnika postupanju koje predstavlja uznemiravanje ili spolno uznemiravanje ne predstavlja povredu obveze iz radnog odnosa niti smije biti razlog za diskriminaciju.

Dakle, jasno proizlazi da radnik može tražiti sudsku zaštitu ako poslodavac nije poduzeo odgovarajuće mjere (ili je poduzeo očito neprimjerene) pa nastavak rada za radnika nije moguć.

S obzirom da radite kod tog poslodavca 35 godina ja bih na Vašem mjestu odmah postupio na gornji način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hurus,

hvala vam na iscrpnom odgovoru. Jasno mi je da nakon da ću nakon što sindikat i zaposleničko vijeće da svoje mišljenje dobiti otkaz sa ponudom novog ugovora o radu.

Nalazim se u nezavidnoj situaciji jer mi je u potpunosti onemogućen rad, dobila sam naredbu da sjedim u prostoriji koja je izdvojena od moga odjela, dakle u potpunosti sam izolirana i ne mogu raditi apsolutno ništa. Bojim se samo da mi poslije još ne natovare da sam se svojevoljno izdvojila i da nisam htjela raditi (sve je kod njih moguće).

Kada sam direktora pitala da mi da napismeno da ne smijem raditi rekao mi je da mi to stoji u opisu radnog mjesta (....sve ono što vam poslodavac naredi..)

Ima tu još puno toga, ali bojim se da nije dobro ako napišem sve ovako javno.

U svakom slučaju uputit ću i pritužbu kako mi savjetujete.

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja preporuka;

1. odmah prigovor poslodavcu da vam se omogući rad sukladno ugovoru o radu vas i poslodavca, pismeni prigovor kojega kasnije iznosite na sudu, može i email ali onda i svima u tvrtki poslati kopije,

2. ukoliko vam poslodavac u roku 8 dana ne omogući rad sukladno ugovoru o radu, obavijestiti ga da koristite zakonsko pravo na prekid rada,

3. tužba poslodavca radi uznemiravanja

 

Svakako nađite dobrog odvjetnika.

Vaša trenutna situacija nije loša, jer je poslodavac očito budala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam 35 god. radnog staža i prije nekoliko mjeseci poslodavac je doveo drugu osobu na moje radno mjesto, a meni je ponuđen novi, daleko nepovoljniji ugovor koji sam odbila potpisati. Nakon toga direktor mi je usmeno u četiri oka naložio da razdužim računalo i mobitel, te da ne smijem više raditi na svom radnom mjestu.

 

Ali jeste li nam sve rekli?

Vidim, imate 35 godina staža? Koliko godina starosti?

Imate li uvjete za mirovinu? Je li u tome zapravo problem?

 

 

Znate, kada je neki poslodavac zadovoljan radnikom, onda ga baš ne tjera nego nastoji zadržati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali jeste li nam sve rekli?

Vidim, imate 35 godina staaž? Koliko godina starosti?

Imate li uvjete za mirovinu? Je i u tome zapravo problem?

 

 

Znate, kada je neki poslodavac zadovoljan radnikom, onda ga baš ne tjera nego nastoji zadržati...

Ali poštovani felixx,

da pitateljica ima uvjete za mirovinu, umirovili bi je po sili zakona. Činjenica je da je poslodavac prema pitateljici postupio protivno odredbama Zakona o radu i nema dalje.

Ako pitateljica više ne zadovoljava kriterije poslodavca, za to postoje korektani potupci i Zakonska procedura a ne nekoga uvaliti na tuđe radno mjesto a prema piteljici se ponašati kao prema opušku. To je osim svega stvar kulture i odgoja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali poštovani felixx,da pitateljica ima uvjete za mirovinu, umirovili bi je po sili zakona.

 

Poštovani hurus, pitanje je posve razumno. Pitateljica je vrlo vjerojatno zadovoljila uvjete za prijevremenu, a možda i za punu mirovinu. Možda joj fali koja godina.

Meni je jako, jako čudno da bi neki poslodavac jednog primjerenog radnika koji korektno radi micao s radnog mjesta koju godinu prije mirovine. Jednostavno, da u njihovom odnosu imalo 'štima', ne vidim da poslodavac ne bi izdurao još koju godinu. Čini mi se ipak da tu nešto ne štima.

Danas se dobrog radnika moli da ostane, a ne da ga se tjera. Ne znam koliko poznajete poslodavce, ali većina nisu vragovi s rogovima.

 

 

 

Činjenica je da je poslodavac prema pitateljici postupio protivno odredbama Zakona o radu i nema dalje.

 

Činjenica je da je Zakon o radu praktično jednostrani zakon po kojem radnici imaju samo prava, a poslodavci uglavnom obaveze.

Ovaj poslodavac nije nikoga otpustio. Zašto pitateljica misli da ima pravo određivati poslodavcu gdje će ona raditi i kako će raditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani hurus, pitanje je posve razumno. Pitateljica je vrlo vjerojatno zadovoljila uvjete za prijevremenu, a možda i za punu mirovinu. Možda joj fali koja godina.

Meni je jako, jako čudno da bi neki poslodavac jednog primjerenog radnika koji korektno radi micao s radnog mjesta koju godinu prije mirovine. Jednostavno, da u njihovom odnosu imalo 'štima', ne vidim da poslodavac ne bi izdurao još koju godinu. Čini mi se ipak da tu nešto ne štima.

Danas se dobrog radnika moli da ostane, a ne da ga se tjera. Ne znam koliko poznajete poslodavce, ali većina nisu vragovi s rogovima.

 

 

 

 

 

Činjenica je da je Zakon o radu praktično jednostrani zakon po kojem radnici imaju samo prava, a poslodavci uglavnom obaveze.

Ovaj poslodavac nije nikoga otpustio. Zašto pitateljica misli da ima pravo određivati poslodavcu gdje će ona raditi i kako će raditi?

Slažem se felixx prijatelju iz „prošlog života“ i gotovo sam siguran da pitateljica ima uvjete za prijevremenu. No,pa znamo kolike su takove mirovine?! Sramotne i po meni uopće ih nebi trebalo biti.

A što se tiće poslodavaca,dragi felixx, z obzirom da sem ja u svom prošlom životu bio Cigo1,sve znam o poslodafcima. Ovaj je ziher iz neke državne firme pa ide po onoj „mlađe je slađe“ ili onoj drugoj „rodjačkoj“.

I ja sam za pooštrenje Zakona o radu vezano za radnička prava,samo onda kad za to budu stečeni uvjeti. Kad se ukinu „kom........ tvorevine“ poput kolektivnih ugovora, kad se Državne firme privatiziraju i kad se prestane krast e da bi plaće mogle rast.

 

 

A to da može pitateljicu premjestiti,može po zakonskoj proceduri i dok to traje nemre se z njom „loptati“.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev za zaštitu prava sam podnesla još 08.07. ali sam napisala jako sažeto: "podnosim ovaj zahtjev iz razloga što mi se uskraćuje pravo na rad time što sam onemogućena obavljati poslove svog radnog mjesta."

Da li je to dovoljno?

 

Sada je na redu tužba.

Obavezno potražite odvjetnika.

Nije vrijeme za neodlučnost.

postoje rokovi kojih se morate držati ako želite uspjeti u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

hvala vam svima na odgovorima.

Nisam se ovdje dužna opravdavati, nego sam lijepo molila savjet, jer više ljudi više zna i uvijek volim čuti i drugo mišljenje.

Ali, evo pokušat ću vam što kraće opisati situaciju:

- 35 god. radim kod ovog poslodavca (privatna firma), a od toga zadnjih 5 punih godina kao voditelj jednog odjela. To je i svojevrstan rekord, jer je kod nas voditelju rok trajanja 2 god. Pa ako sam tako loše radila svoj posao, onda bi se trebali upitati oni koji su me držali 5 god. na tom radnom mjestu. Posao je i više nego zahtijevan (jer je potrebno dobro poznavanje struke da bi se taj posao uopće radio) a i stresan.

U tih 5 god. nema dana da nisam radila min. 10, pa i 12 sati bez ikakve nadoknade.

- Za ovo radno mjesto imam ugovor na neodređeno.

- prošle god. u 10. mj. navršila sam 35 god. staža i mislim da je to bio okidač

- Odjednom me se na svakom jutarnjem sastanku proziva zbog sitnica (od strane direktora, koji je to naravno dobio u zadatak) i na sve moguće načine me se pokušava omalovažiti i kao stručnjaka, i kao voditelja, i kao čovjeka

- Da ne idem preopširno, na moje radno mjesto dovode čovjeka iz druge firme, koji uopće nije naš djelatnik, a ja sam dobila u zadatak da ga obučavam "koliko god to vremenski bude potrebno"

- Poslodavac provodi sistematizaciju (koja je pravno upitna) i moje radno mjesto na papiru više ne postoji

- Meni se nudi niže rangirano radno mjesto sa puno manjom plaćom, a sa opisom poslova i odgovornosti kao voditelja. Dakle, samo su preimenovali moje radno mjesto.

- Takav ugovor nisam željela potpisati jer je daleko nepovoljniji za mene, a da ne kažem da je glavni razlog mog nepotpisivanja bio neljudski odnos prema meni.

- Nakon toga su tražili mišljenje zaposleničkog i sindikata, koji su se izjasnili da se ne slažu sa namjerom poslodavca.

- Vlasnik me poziva na razgovor, i tu padaju izjave tipa ne želimo vam dati otkaz, pa vi nama trebate... Na moje pitanje neka mi kaže šta nije bilo u redu s moje strane, odgovor je bio u smislu ma sve je u redu, nemamo prigovora na vas, ali od sada ćemo drugačije

- Nakon toga na moje radno mjesto dovode još jednu mladu osobu (preko agencije za zapošljavanje). Dakle sada posao koji sam ja radila sama obavljaju dvije osobe.

- Meni opet nude novi ugovor, isto tako nepovoljan, ali sada za potpuno drugo radno mjesto, gdje bi se morala učiti, koji opet ne potpisujem.

Trenutnu situaciju sam vam opisala gore.

U potpunosti sam svjesna šta je idući korak poslodavca, i samo da napomenem nemam još nikakve uvjete za mirovinu (fale mi godine starosti), ali to ne znači da ću dopustiti da me gaze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

weebly,

Nemojte se radi naše polemike „sjekirati“. Rečene su Vam opcije.

 

  1. Dobro je da ste poslodavcu poslali ZZP. Sa ZZP-om smo Vam objesnili kako terminski to ide.
  2. Ne morate ,ako ne želite iz nekih razloga ići na soluciju PRITUŽBE povjereniku koji je kod poslodavca zadužen za sprječavanje diskriminacije (čl.134.st(2). Ali ako idete, onda onda čete morati vjerojatno ići do kraja-UTUŽITI (dinamika Vam je objašnjena u smislu što i kada mora poslodavac a što i kada Vi).

Dakle sve ovisi o Vašoj procjeni.

Ja bih se na Vašem mjestu svakako savjetovao sa odvjetnikom.

&felixx dragi,evo ti tvojih dobrih poslodafffcih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam se ovdje dužna opravdavati, nego sam lijepo molila savjet, jer više ljudi više zna i uvijek volim čuti i drugo mišljenje.

Ali, evo pokušat ću vam što kraće opisati situaciju:

- 35 god. radim kod ovog poslodavca (privatna firma), a od toga zadnjih 5 punih godina kao voditelj jednog odjela. To je i svojevrstan rekord, jer je kod nas voditelju rok trajanja 2 god. Pa ako sam tako loše radila svoj posao, onda bi se trebali upitati oni koji su me držali 5 god. [/b]na tom radnom mjestu. Posao je i više nego zahtijevan (jer je potrebno dobro poznavanje struke da bi se taj posao uopće radio) a i stresan.

 

Nitko vas ne napada, i nemojte to tako shvaćati.

 

Pogledajte što ste ovdje sama napisala!

Sama kažete da je kod vas 'rok trajanja' voditelju 2 godne, a vi ste to radili 5 godina. Stoga mi je nelogično da se sada čudite i smatrate to nekako teško nepravednim.

Sami kažete i da je to privatna tvrtka u kojoj radite 35 godina.

Iz svega toga bih ipak zaključio da vlasnik tvrtke dobro vodi tvrtku i donosi dobre poslovne odluke.

 

Vi imate pravo biti nezadovoljna , ali iz ovih podataka jednostavno ne vidim da se radi o uobičajenoj praksi u toj tvrtki.

Dakle - ostaje pitanje - zašto bi poslodavac u vašem slučaju trebao postupiti drugačije, - jer se vama to ne sviđa?

Njegova tvrtka, njegove odluke!

 

 

[/b]- prošle god. u 10. mj. navršila sam 35 god. staža i mislim da je to bio okidač

- Odjednom me se na svakom jutarnjem sastanku proziva zbog sitnica (od strane direktora, koji je to naravno dobio u zadatak) i na sve moguće načine me se pokušava omalovažiti i kao stručnjaka, i kao voditelja, i kao čovjeka

- Da ne idem preopširno, na moje radno mjesto dovode čovjeka iz druge firme, koji uopće nije naš djelatnik, a ja sam dobila u zadatak da ga obučavam "koliko god to vremenski bude potrebno"

 

Dakle, u toj tvrtki radite gotovo punih 36 godina. Za pretpostaviti je da za taj zahtjevan posao treba imati više obrazovanje, a to znači da ste po godinama starosti vrlo, vrlo blizu punoj mirovini. Zašto vam je čudno ako se ovaj poslodavac priprema da za vas nađe zamjenu?

Niste li možda ipak sve ovo shvalila previše osobno, pa time izazvala dodatne trzavice sa poslodavcem?

 

 

 

&felixx dragi,evo ti tvojih dobrih poslodafffcih.

 

Pozdrav tebi hurus/Cigo1 !

Nekako mi se i činilo da mi je stil pisanja poznat - zato sam se i čudio kako te ne mogu nigdje smjestiti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko vas ne napada, i nemojte to tako shvaćati.

 

Pogledajte što ste ovdje sama napisala!

Sama kažete da je kod vas 'rok trajanja' voditelju 2 godne, a vi ste to radili 5 godina. Stoga mi je nelogično da se sada čudite i smatrate to nekako teško nepravednim.

Sami kažete i da je to privatna tvrtka u kojoj radite 35 godina.

Iz svega toga bih ipak zaključio da vlasnik tvrtke dobro vodi tvrtku i donosi dobre poslovne odluke.

 

Vi imate pravo biti nezadovoljna , ali iz ovih podataka jednostavno ne vidim da se radi o uobičajenoj praksi u toj tvrtki.

Dakle - ostaje pitanje - zašto bi poslodavac u vašem slučaju trebao postupiti drugačije, - jer se vama to ne sviđa?

Njegova tvrtka, njegove odluke!

 

 

 

 

Dakle, u toj tvrtki radite gotovo punih 36 godina. Za pretpostaviti je da za taj zahtjevan posao treba imati više obrazovanje, a to znači da ste po godinama starosti vrlo, vrlo blizu punoj mirovini. Zašto vam je čudno ako se ovaj poslodavac priprema da za vas nađe zamjenu?

Niste li možda ipak sve ovo shvalila previše osobno, pa time izazvala dodatne trzavice sa poslodavcem?

 

 

 

 

 

Pozdrav tebi hurus/Cigo1 !

Nekako mi se i činilo da mi je stil pisanja poznat - zato sam se i čudio kako te ne mogu nigdje smjestiti!

Bogdaj prijatelju felixx

&webebly

Weebly,

Da, nemojte biti uvrijeđeni spotomm poštovanog felixxa. I ako je točno,kako rekoste....“ i uvijek volim čuti i drugo mišljenje.“, onda nema spornih stvari . Jer, čuli ste ga,to drugo mišljenje,Felixxovo. A njegovo mišljenje,mada sam se ja sa njime sporio „tisuću“ puta,treba čuti i poštovati. Samo što felixx zaboravlja u kakvom smo mi kapitalizmu. Voli on postaviti stvari kao da se sve događa u njemačkoj a ne na „brdovitom balkan“! Inžinjer strojarstva iz Siemensa ,blizu 60 god.star(neki Hans, a kojeg sam upoznao na jednom ljetovanju u Omišlju,prije desetak godina) bio je u sličnoj situaciji kao Vi. Zadesila ga smjena generacija,došli mlađi inžinjeri,govore nekolko jezika,informatički izvrsnici i....zove ga direktor i veli :“ Hans znaš, ide četvrto destljeće kako radiš kod nas , umorio si se ,stagniraš,dolaze nov novi,mlađi ljudi a ti evo možeš ili ostati raditi za neku 30 % manju plaću ili idi u prijevremenu mirivinu (koja je uzgred rečenu u prosjeku 113 E manja nego puna).

I Hans izabere prijevremenu. I Hans dobi 150.000 e otpremnine. Pa je Hans imal Životno osigurenje,pa dobi 100.000E. Pa Hans dobo mjesečnu mirovinu 2500 E. Pa Hans živi ko car.

A naša pitateljica? Felixx kaj onda ti misliš o tom? Ak ode u prijevremenu kaj bu ona dobila 2500 kn,ako! I kaj onda imaš za reć o našem kapitalizmu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jer, čuli ste ga,to drugo mišljenje,Felixxovo. A njegovo mišljenje,mada sam se ja sa njime sporio „tisuću“ puta,treba čuti i poštovati.

 

Ideš?

Hvala na komplimentu!

 

 

Samo što felixx zaboravlja u kakvom smo mi kapitalizmu. Voli on postaviti stvari kao da se sve događa u njemačkoj a ne na „brdovitom balkan“! Inžinjer strojarstva iz Siemensa ,blizu 60 god.star(neki Hans, a kojeg sam upoznao na jednom ljetovanju u Omišlju,prije desetak godina) bio je u sličnoj situaciji kao Vi. Zadesila ga smjena generacija,došli mlađi inžinjeri,govore nekolko jezika,informatički izvrsnici i....zove ga direktor i veli :“ Hans znaš,

......"

 

Ma sve je to lijepo rečeno.

I točno.

 

Ali, neka netko pogleda i drugu stranu medalje.

 

Ako je ovo naše podneblje pakao za radnike, a raj za podmukle kapitalističke izrabljivače (kako to govre sindikati i javnost), kako to da ti pohlepni kapitalisti nikako ne investiraju kod nas, ne sele tvrtke ovamo... nego nas izbjegavaju kao da smo šugavi?

Zašto nismo preplavljeni investicijama, nego - gle čuda - čak i mnogi naši poduzetnici sele tvrtke drugdje u Europu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ideš?

Hvala na komplimentu!

 

 

 

 

Ma sve je to lijepo rečeno.

I točno.

 

Ali, neka netko pogleda i drugu stranu medalje.

 

Ako je ovo naše podneblje pakao za radnike, a raj za podmukle kapitalističke izrabljivače (kako to govre sindikati i javnost), kako to da ti pohlepni kapitalisti nikako ne investiraju kod nas, ne sele tvrtke ovamo... nego nas izbjegavaju kao da smo šugavi?

Zašto nismo preplavljeni investicijama, nego - gle čuda - čak i mnogi naši poduzetnici sele tvrtke drugdje u Europu ?

Felixx,

jasno je kaj ti hoćeš reči. Ali i njemački poduzetnici idu van. Zakaj idu?Iz istog razloga ko i naši. Profit pod svaku cijenu! A ono kaj je bilo sa uništenjem industrijske proizvodnje u nas,za vrijeme i poslije Domovinskog rata? Kaj je z time felixx? Njemci su poslije II radata,imali Amere. Koga smo imali mi? Njemce! I kaj imamo od toga? Klečat moramo! Niko nam ni trebal. Ali... ni bilo pameti. Mi o partizanima i ustašama! Bu na dan „D“ parade il nebu. Svi ovi naši na vlasti i u oporbi hitno„otorincu“. Ti nit vidiju ,nit čujeju da to 75% naroda ne yebe....ali kaj APARAT ...uhljebi, županijski i lokalni šerifi,šefovi sindikata z yebenim plačama...ti drmaju z premjerima,šefovima srtranki na vlasti,v oporbi, sveućilišni profesori...kaj tak bumo o demokraciju živeli...niko se ničeg nebi odrekel...a svi bi da bu dobro. Nemre biti. Od nekud se mora početi! Jemut sam napisal tekst, „da sam ja učiteljica“. Al nisam. A imam penziju dva i pol soma i dal bi pet glavi svaki mesec kad bi videl ljude na vlasti da delaju svoj posel. Kad bi videl da oni kaj su „jamili“ su na Goljaku...al ne vidim toga...i ćini mi se da bum jedan dan moral dati više od pet glavi jel kak mi je za videti ona „dužen ko Grčka“ ide k tome da bu bilO „dužan ko Rrvacka“....No lako je za mene. Kaj z decom? To je yebeno sranje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija