Jump to content

stan, naknada za korištenje, sudsko razvrgnuće - hipotetsko pitanje


team

Preporučene objave

Dobar dan,

imam jedno hipotetsko pitanje u vezi stana, na koji bih voljela dobiti Vaše stručno mišljenje/ogovor.

Osoba A i osoba B su jednaki suvlasnici stana ( svaki ½). Osoba B samovlasno koristi cijeli stan nezakonito, nepošteno i neistinito. Obje polovice su terećene sa jednom presudom u jednakom iznosu . U međuvremenu je osoba A podigla tužbu protiv osobe B za naknadu korištenja ½ stana u nazad 5 g. Postupak još traje. Osoba A bi još voljela pokrenuti:

- istovrsnu tužbu ( za naknadu korištenja 1/2 stana ) protiv osobe B za razdoblje unazad 5 godina i

- zahtjev za razvrgnućem

Možete li mi reći kada bi bio najbolji trenutak za gore navedene radnje, treba li još koju predradnju napraviti prije pokretanja istih i da li bi bilo pametno upisati obje tužbe za naknadu korištenja kao teret/zabilježbu na nekretninu ( zbog sudske prodaje –razvrgnuća u kojoj osoba A želi kupiti taj stan).

Kako bi u tom slučaju izgledala sudska prodaja (u praksi) sa navedenim teretima/ zabilježbama tužbi?

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U međuvremenu je osoba A podigla tužbu protiv osobe B za naknadu korištenja½ stana u nazad 5 g. Postupak još traje. Osoba A bi još voljela pokrenuti:- istovrsnu tužbu ( za naknadu korištenja 1/2 stana ) protiv osobe B za razdoblje unazad 5 godina

parnica se već vodi na sudu,glede čega o istom zahtjevu ne može biti pokrenuta nova tužba, odn. druga parnica, a ako se ipak pokreće, ona prva odbacuje se ex offo,budući da se javlja litispendencija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

parnica se već vodi na sudu,glede čega o istom zahtjevu ne može biti pokrenuta nova tužba, odn. druga parnica, a ako se ipak pokreće, ona prva odbacuje se ex offo,budući da se javlja litispendencija.

 

Matrix 76 hvala Vam na odgovoru. Prema tome najbolje je pričekati presudu tužbe u tijeku pa tek ona pokrenuti novu (istu) za 5 godina u nazad, a nakon toga postupak za razvrgnuće, zar ne?

 

Možete li mi u kratkim crticama opisati tijek postupka sudskog razvrgnuća na ovom primjeru nakon presude prve tužbe i pokrenute druge iste tužbe tj. kako bi to razvrgnuće izgledalo u praksi? Je li pametno obje tužbe uknjižiti kao teret na stan?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema tome najbolje je pričekati presudu tužbe u tijeku pa tek ona pokrenuti novu (istu) za 5 godina u nazad,

pogrešno shvatate zastarni rok,ne morate čekati 5 godina da bi tužbu podnosili,potraživanje može biti i za kraće vrijeme ali ne i tražbine starije od 5 godina.

Prethodni odgovor se odnosio na nešto drugo,budući da ste iz opisanog tako shvaćeni,no nebitno.

Je li pametno obje tužbe uknjižiti kao teret na stan?

mislite na zabilježbu ovrhe na nekretninama temeljem pravomoćnih presuda.

tijek postupka sudskog razvrgnuća na ovom primjeru nakon presude prve tužbe i pokrenute druge iste tužbe

razvrgnuće pokrećete prijedlogom pred nadležnim sudom,a kao protustranku navodite drugog suvlasnika.

U istom prijedlogu između ostalog navodite nekretninu i način razvrgnuća.

Sudski postupak koji vodite je neovisan od postupka razvrgnuća suvlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

npr, postupak u tijeku traje več tri god. Do okončanja će po mojoj procijeni proći taman tih 5 god. koje sam kalkulativno napisala. Hvala na primjedbi.

sve je Bitno je , naučila sam nešto novo. :hvala:

 

ok za razvrgnuće! hvala!

 

 

 

mislim na zabilježbu čak postupka u tijeku, a presuda bi prema tome automatski trebala biti zabilježena, zar ne ? Nakon presude, podigla bi se druga identična i ona bi se zabilježila. Je li to pametno? Poanta je nekretninu opteretiti teretima zbog razvrgnuća suvl. zajed. koja bi se pokrenula nakon presude.

uređeno: od team
htjela sam odgovoriti s citato , ali mi nije uspjelo. Zato nanovo uređujem tekst.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim na zabilježbu čak postupka u tijeku, a presuda bi prema tome automatski trebalabiti zabilježena, zar ne ? Nakon presude, podigla bi se druga identična i ona bi se zabilježila.Je li to pametno?

Nemogu se svi sporovi zabilježiti u zemljišnim knjigama,odnosno dopušteno je zabilježiti spor od čijeg ishoda/presude ovisi kakvo knjižno pravo,što u vašem slučaju to nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija