Jump to content

Uknjižba nasljednika


Šime.n

Preporučene objave

Podnositelj prijedloga za upis stana u ZK, a na temelju sudske pravomoćne presude bila je moja majka koja je nedavno umrla. Prijedlog za uknjižbu podnijela je prije dvije godine i još uvijek nije riješen. Trebam li ja kao njen jedini zakonski nasljednik (imam pravomoćno Rješenje o nasljeđivanju) sada podnijeti novi prijedlog za uknjižbu ili mogu ustrajati na prijedlogu koji je majka već podnijela? Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel imovina za koju je podnijet prijedlog bila predmetom ostavinske rasprave iza umrle majke!!!

Ako nije,sačekajte dok se presuda provede u z.k.,a nakon toga pokrenite postupak za naknadno pronađenu imovinu,pozivom na poslovni broj rješenja o nasljeđivanju koje je doneseno iza umrle majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima Bovu i Matrix76. Pravomoćnu presudu naravno imam. U Rješenju o nasljeđivanju piše da sam naslijedio „izvanknjižno vlasništvo“ stana povezano sa suvlasničkim dijelom od ¾ na čest. zgr. xxx“ , a sve na temelju pravomoćne presude P-xxx/xx . Pitanje je: mogu li ja ustrajati (požurivati) na postojećem prijedlogu za uknjižbu koji je još prije dvije godine podnijela moja majka ili moram pisati novi prijedlog za upis prava vlasništva na svoje ime uz prilaganje rješenja o nasljeđivanju, a što bi valjda značilo barem još dvije godine čekanja na uknjižbu? Zgrada je trenutačno u cijelosti upisana u ZK na ime bivšeg vlasnika, firmu od koje je stan otkupljen presudom koja zamjenjuje ugovor o prodaji stana na kojem je postojalo stanarsko pravo. Zemljišnik radi problem oko uknjižbe jer samo moja pok. majka ima presudom utvrđen suvlasnički dio od 3/4 , a drugi mali stan u zgradi i bivši vlasnik cijele zgrade nemaju utvrđene i određene suvlasničke dijelove u onih preostalih ¼ zgrade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Rješenju o nasljeđivanju piše da sam naslijedio „izvanknjižno vlasništvo“ stana povezano sa suvlasničkim dijelom od ¾ na čest. zgr. xxx“ , a sve na temelju pravomoćne presude P-xxx/xx . Pitanje je: mogu li ja ustrajati (požurivati) na postojećem prijedlogu za uknjižbu koji je još prije dvije godine podnijela moja majka ili moram pisati novi prijedlog za upis prava vlasništva na svoje ime

 

podnesi novi prijedlog za upis vlasništva temeljem rješenja o nasljeđivanj uz prijedlog za upis vlasništva dostavi kopiju presde (ovjerene žigom pravomoćnosti) 250,00kuna sudske pristojbe (a možda i 1.250,00 kuna) .ovjerenu kopiju zahtjeva čuvaj kao potvrdu primitka zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije ili kasnije vi morate podnijeti prijedlog za upis prava vlasništva temeljem rješenja o nasljeđivanju,pa budući da je već u postupku upis po ovršnoj ispravi,vi možete već sutra ići s prijedlogom za upis,budući da će isti doći na red po okončanom upisu vaše nažalost umrle majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije ili kasnije vi morate podnijeti prijedlog za upis prava vlasništva temeljem rješenja o nasljeđivanju,

 

temeljem rješenja o nasljeđivanju vlasništvo se upisuje ako javni bilježnik dostavi rješenje gruntovnici radi upis vlasništva. tada se ne plaća sudska pristojba od 250,00kn.

 

dali u rješenju javnog bilježnika piše da će se rješenje dostaviti x sud,zemljišno knjižnom odjelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Rješenju o nasljeđivanju piše da će se “za posjed nekretnine označene pod toč. II izreke provesti potrebni upis tek kad glede iste nasljednik sredi zemljišnoknjižno stanje“.

Ne znam zašto u rješenju stoji „posjed“ kada se radi o vlasništvu (suvlasništvu) koje postoji već od trenutka pravomoćnosti presude?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.

Ne znam zašto u rješenju stoji „posjed“ kada se radi o vlasništvu (suvlasništvu) koje postoji već od trenutka pravomoćnosti presude?

Šime,nemojte se bespotrebno uzbuđivati,budući da imate čistu stvar.

Na ovakav stav upućuje presuda Županijskog suda u Varaždinu koja kaže;

""Ako je nekretnina u rješenju o nasljeđivanju utvrđena kao izvanknjižno vlasništvo ostavitelja a prednica ostavitelja također nije bila upisana u zemljišnoj knjizi kao vlasnica,onda se nasljednik može upisati u zemljišnu knjigu kao vlasnik samo ako pokrene pojedinačni ispravni postupak ili postupak pred parničnim sudom, ali ne i na temelju pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju""

Županijski sud u Varaždinu, Gž-511/09-2, od 29. IV.2009.

E naravno da će u vama sad nemir izazvati ovo zadnje u odluci koje se odnosi na ispravni postupak i parnicu,no nesikirajte se,jer za tim neće biti potrebe,budući da će upravo majčin prijedlog za upis po pravomoćnoj presudi srediti zemljišno knjižno stanje,što će dati za učinak da se rješenje o nasljeđivanju provede bez problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix76 „budući da će upravo majčin prijedlog za upis po pravomoćnoj presudi srediti zemljišno knjižno stanje“

 

Upravo tu vidim problem. ZK sud u dvije godine još nije izvršio upis prava vlasništva u glavnu knjigu idealnog dijela od ¾ i stana mada sve ostale upise vrše u roku os desetak dana do dva mjeseca. U zemljišniku tvrde da ne mogu upisati suvlasnički dio moje majke na temelju presude jer na ostatku zgrade od ¼ nisu određeni suvlasnički dijelovi između bivšeg vlasnika cijele zgrade i vlasnice drugog malog stana u zgradi. ZK sud cijelu stvar oteže u nedogled mada smo u više navrata tražili da nam barem odbiju uknjižbu pa bi valjda iz obrazloženja mogli razabrati što dalje raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Da bespotrebno ne otvaram novu temu,

još uvijek ne razumijem zbog čega zemljišnik nije pristao upisati moj suvlasnički dio od ¾ čest. zgrade na temelju pravomoćne presude, a ovo dvoje kojima nisu utvrđeni suvlasnički dijelovi upisati kao zajedničke vlasnike na preostaloj ¼. Kada sam u zemljišniku zamolio da barem prijedlog za uknjižbu odbiju kako bih iz obrazloženja mogao razabrati što mi je dalje raditi, rekli su mi: „ ne možemo vas uknjižiti niti prijedlog za upis možemo odbiti“. Koliko sam razumio ZOV dopušta mogućnost da na istoj nekretnini postoji zajedničko vlasništvo i suvlasništvo:

Članak 63.

(2) Svaki je zajedničar ovlašten u svako doba zahtijevati da se zajedničko vlasništvo podijeli tako da se odredi koliki mu suvlasnički dio pripada na ime njegova udjela u zajedničkom vlasništvu. Određivanjem njegova suvlasničkoga dijela, postaje on suvlasnik s ostalima, koji u preostalom dijelu ostaju zajednički vlasnici, sve dok se i oni ne podijele.

 

Pitao sam i dva odvjetnika koji imaju potpuno suprotna mišljenja o ovoj stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o čemu se tu radi ? o suvlasništvu na zgradi ?vlasništvu posebong djela(stana).

ko je u vlasničkom listu upisan kao vlasnik zgrade?

 

Radi se maloj zgradi koja se sastoji od dva stana, moga oko 90 m2 i drugog manjeg stana od oko 30 m2 i pripadajućih im sporednih dijelova. Sam stan je otkupljen prvom pravomoćnom presudom koja zamjenjuje ugovor o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo. Kasnije sam dobio (moja majka) drugu pravomoćnu presudu (radi utvrđenja prava vlasništva) u kojom je utvrđen moj suvlasnički dio na čest. zgr.xxx od 3/4 kao i određene prostorije koje kao sporedni dijelovi tom stanu pripadaju, a u prvoj presudi nisu bile navedene. Firma od koje su stanovi otkupljeni ostala je vlasnik samo jedne male prostorije koja čini oko 1/10 ukupne netto korisne površine zgrade. U glavnu knjizi stoji: "etažno vlasništvo sa neodređenim omjerima". Kao vlasnik zgrade 1/1 upisana firma od koje su stanovi otkupljeni i vlasnica drugog malog stana u zgradi čije se pravo vlasništva "zabilježuje" , a moja majka je još uvijek upisana u KPU. Vlasnik drugog stana tvrdi da nikad neće zatražiti, niti dopustiti utvrđenje njegovog suvlasničkog dijela jer mu to ne odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija