Jump to content

Legalizacija i Hrvatske vode


ivansa

Preporučene objave

Imam obiteljsku kuću u postupku legalizacije. Zahtjev je predan 2013.

Postupak je pri kraju.

Kazna od nekoliko tis. kuna je plaćena općini.

Komunalni doprinos prispjeva na plaćanje uskoro.

 

ALI na scenu stupaju Hrv. vode.

 

Javljaju da su na internetu vidjeli oglas za moj apartman i da žele naplatiti veći vodni doprinos, tj. dio kuće u kojem je apartman tretirati kao poslovni prostor.

 

Apartman imam od 07/2015 pa me zanima imaju li oni pravo na to obzirom da se u trenutku podnošenja zahtjeva za legalizaciju nisam bavio turizmom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam obiteljsku kuću u postupku legalizacije. Zahtjev je predan 2013.

Postupak je pri kraju.

Kazna od nekoliko tis. kuna je plaćena općini.

Komunalni doprinos prispjeva na plaćanje uskoro.

 

 

Hvala svima na odgovoru.

 

ALI na scenu stupaju Hrv. vode.

 

Javljaju da su na internetu vidjeli oglas za moj apartman i da žele naplatiti veći vodni doprinos, tj. dio kuće u kojem je apartman tretirati kao poslovni prostor.

 

Apartman imam od 07/2015 pa me zanima imaju li oni pravo na to obzirom da se u trenutku podnošenja zahtjeva za legalizaciju nisam bavio turizmom.

 

Poštovani forumaši!

Kod mene je situacija:

Sve ucrtano, međutim razlika je u 23.94m2 ( predsoblje,kupaona i špajza (ostava)

Pitanje: Na koji način se izračunava vodna i komunalna naknada temeljem legalizacije objekata?

Među ostalim da vas upitam ,da li se podrazumjeva plačanje vodne i komunalne naknade što plačamo redovito, pod gore navedeno ili je to nešto sasvim drugo. Eto, ne znam! Koji zakon itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši!

Kod mene je situacija:

Sve ucrtano, međutim razlika je u 23.94m2 ( predsoblje,kupaona i špajza (ostava)

Pitanje: Na koji način se izračunava vodna i komunalna naknada temeljem legalizacije objekata?

Među ostalim da vas upitam ,da li se podrazumjeva plačanje vodne i komunalne naknade što plačamo redovito, pod gore navedeno ili je to nešto sasvim drugo. Eto, ne znam! Koji zakon itd.

 

Potovani Daganec,

vodna i komunalna naknada obračunava se prema m3 (kubicima), temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, te Odlukom o komunalnom doprinosu grada XY (svaki grad/općina donosila je cijenu naknade za sebe) i vladinom Uredbom o visini vodnog doprinosa, te njenom izmjenom i dopunama.

 

Ne podrazumjeva se, to je nešto sasvim drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam obiteljsku kuću u postupku legalizacije. Zahtjev je predan 2013.

Postupak je pri kraju.

Kazna od nekoliko tis. kuna je plaćena općini.

Komunalni doprinos prispjeva na plaćanje uskoro.

 

ALI na scenu stupaju Hrv. vode.

 

Javljaju da su na internetu vidjeli oglas za moj apartman i da žele naplatiti veći vodni doprinos, tj. dio kuće u kojem je apartman tretirati kao poslovni prostor.

 

Apartman imam od 07/2015 pa me zanima imaju li oni pravo na to obzirom da se u trenutku podnošenja zahtjeva za legalizaciju nisam bavio turizmom.

 

Poštovani,

naknade se obračunavaju prema Rješenju o izvedenom stanju a ne prema oglasima na internetu.

Ako ste posupak za legalizaciju podinijeli za obiteljsku kuću bez poslovnog prostora, tako se i obračunavaju doprinosi. A pretpostavljam da ni sada dio kuće nije preamjenjen u poslovni prostor, to ste mogli napraviti tek s dobivanjem Rješenja o izvedenom stanju i završetku poslova oko legalizacije objekta.

Ili ste pružanje usluge počeli prema čl.34 st.4 Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

naknade se obračunavaju prema Rješenju o izvedenom stanju a ne prema oglasima na internetu.

Ako ste posupak za legalizaciju podinijeli za obiteljsku kuću bez poslovnog prostora, tako se i obračunavaju doprinosi. A pretpostavljam da ni sada dio kuće nije preamjenjen u poslovni prostor, to ste mogli napraviti tek s dobivanjem Rješenja o izvedenom stanju i završetku poslova oko legalizacije objekta.

Ili ste pružanje usluge počeli prema čl.34 st.4 Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti?

 

Da, usluge smo počeli pružati prema čl.34 st.4 Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (privremeno rješenje). Utječe li to na vodni doprinos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, usluge smo počeli pružati prema čl.34 st.4 Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (privremeno rješenje). Utječe li to na vodni doprinos?

 

 

Također, klasificirani smo kao iznajmljivač u domaćinstvu.

Znači li to da se apartman tretira kao stambeni objekt i da se vodni doprinos plaća u skladu s tim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, usluge smo počeli pružati prema čl.34 st.4 Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (privremeno rješenje). Utječe li to na vodni doprinos?

 

Poštovani, ne.

Pogotovo stoga što tijelo koje vam je izdalo privremeno rješenje o obavljanju ugo.usluga tek po izvršnosti rješenja o legalizaciji odlučuje o zahtjevu iznajmljivaća za izdavanje Rješenja o odobrenju obavljanja ugo.usluga, a najkasnije do 31. prosinca 2016., do kada, ako bi ste i trebali, je rok da prenamjenite stambeni u poslovni prostor.

 

Da je drugačije određeno zakonom, i država svoju naknadu za zadržavanje objekta i lokalna samouprava komunalnu naknadu, bi obračunavali na taj dio kao na poslovni prostor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također, klasificirani smo kao iznajmljivač u domaćinstvu.

Znači li to da se apartman tretira kao stambeni objekt i da se vodni doprinos plaća u skladu s tim?

 

Ne razumijem što vam zapravo osporavaju.

Nema više stope naplate vodnog doprinosa nego za stambeni prostor i prostor namjenjen poslovanju koje nije proizvodnog tipa.

 

Osim toga, vaš objekat je stambeni, bez obzira što se iznajmljuje preko ljeta u turističke svrhe. Vi niste hotel.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ne.

Pogotovo stoga što tijelo koje vam je izdalo privremeno rješenje o obavljanju ugo.usluga tek po izvršnosti rješenja o legalizaciji odlučuje o zahtjevu iznajmljivaća za izdavanje Rješenja o odobrenju obavljanja ugo.usluga, a najkasnije do 31. prosinca 2016., do kada, ako bi ste i trebali, je rok da prenamjenite stambeni u poslovni prostor.

 

Da je drugačije određeno zakonom, i država svoju naknadu za zadržavanje objekta i lokalna samouprava komunalnu naknadu, bi obračunavali na taj dio kao na poslovni prostor.

 

 

Poštovani Spitfire hvala Vam na odgovoru!

 

No, zanima me još jedna stvar. U kojem slučaju se apartman mora prenamjeniti iz stambenog u poslovni prostor, a kada može ostati stambeni?

 

Ažurirano

 

Ne razumijem što vam zapravo osporavaju.

Nema više stope naplate vodnog doprinosa nego za stambeni prostor i prostor namjenjen poslovanju koje nije proizvodnog tipa.

 

Osim toga, vaš objekat je stambeni, bez obzira što se iznajmljuje preko ljeta u turističke svrhe. Vi niste hotel.

 

Pa da, to ni meni nije jasno. Štoviše, nisu me ni kontaktirali nego su se javili mom arhitektu. On kaže da se s ovim još nije susreo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ne.

Pogotovo stoga što tijelo koje vam je izdalo privremeno rješenje o obavljanju ugo.usluga tek po izvršnosti rješenja o legalizaciji odlučuje o zahtjevu iznajmljivaća za izdavanje Rješenja o odobrenju obavljanja ugo.usluga, a najkasnije do 31. prosinca 2016., do kada, ako bi ste i trebali, je rok da prenamjenite stambeni u poslovni prostor.

 

Da je drugačije određeno zakonom, i država svoju naknadu za zadržavanje objekta i lokalna samouprava komunalnu naknadu, bi obračunavali na taj dio kao na poslovni prostor.

 

Također, klasificirani smo kao iznajmljivač u domaćinstvu.

Znači li to da se apartman tretira kao stambeni objekt i da se vodni doprinos plaća u skladu s tim?

 

Da, tako je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem što vam zapravo osporavaju.

Nema više stope naplate vodnog doprinosa nego za stambeni prostor i prostor namjenjen poslovanju koje nije proizvodog tipa.

 

Nije baš tako poštovani Felixx, naime obračun vodnog doprinosa pri postupku legalizacije vrši se po Uredbi gdje su objekti podjeljeni na:

-poslovni objekti

-obiteljske kuće do 400m2

-ostale sambene građevine za stalno stanovanje

-stambene građevine za povremeno stanovanje

-objekti društvene namjene i religijski objekti

-proizvodne građevine

-prometne građevine

-produktovodi

-kabelska kanalizacija

-ostale poslovne građevine

 

No to toliko i nije bitno, koliko mi se čini da je ovdje rijeć o APP.

Kako je kod nas sve moguće (pa i drvena peć), tako su određene lok. samouprave donosile neke odluke kojima su i privatnim iznajmljivačima slali nove mjesečne kom.naknade kao poslovnim prostorima, pa ko se žalio plačao je po starom, a ko nije, e tu je APP prošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije baš tako poštovani Felixx, naime obračun vodnog doprinosa pri postupku legalizacije vrši se po Uredbi gdje su objekti podjeljeni na:

-poslovni objekti

-obiteljske kuće do 400m2

-ostale sambene građevine za stalno stanovanje

-stambene građevine za povremeno stanovanje

-objekti društvene namjene i religijski objekti

-proizvodne građevine

-prometne građevine

 

I koji je koeficjent za poslovne i stambene građevine?

Je li isti ili ima razlike?

Gdje god sam gledao, ima umanjeni koeficjent za proizvodne, poljoprivredne objekte...

 

Stvarno nisam našao da je veći za poslovne objekte... ima li negdje kakva tabela za koju ne znam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potovani Daganec,

vodna i komunalna naknada obračunava se prema m3 (kubicima), temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, te Odlukom o komunalnom doprinosu grada XY (svaki grad/općina donosila je cijenu naknade za sebe) i vladinom Uredbom o visini vodnog doprinosa, te njenom izmjenom i dopunama.

 

Ne podrazumjeva se, to je nešto sasvim drugo.

 

Spitifire.

Odgovorite mi molim Vas ako znate, da li HRVI Domovinskog rata imaju neki popust

oko legalizacije, plačanja vodne i komunalne naknade.Ako da koji zakon i čl.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I koji je koeficjent za poslovne i stambene građevine?

Je li isti ili ima razlike?

Gdje god sam gledao, ima umanjeni koeficjent za proizvodne, poljoprivredne objekte...

 

Stvarno nisam našao da je veći za poslovne objekte... ima li negdje kakva tabela za koju ne znam?

 

Evo link na tablicu koju sam našao.

http://www.voda.hr/sites/default/files/svi_tarifni_brojevi_vdx_0.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spitifire.

Odgovorite mi molim Vas ako znate, da li HRVI Domovinskog rata imaju neki popust

oko legalizacije, plačanja vodne i komunalne naknade.Ako da koji zakon i čl.

 

Hvala unaprijed.

 

Poštovani Draganec, u slučaju komunalija HRVI nemaju nikakav popust. Osim u slučaju mjesečne naknade, ali to morate vidjeti u vašoj jedinici lokalne samouprave.

Za vodni doprinos bi vi trebali imati popust po koeficjentu 0,5 za HRVI, za obiteljsku kuću do 400m2.

 

Popuste su razni gradovi/općine, za kom.naknadu (za sve)pa i mougučnost plačanja na rate, uvodili odredbama za svoju lok.samoupravu, svaka za sebe i na svoj način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I koji je koeficjent za poslovne i stambene građevine?

Je li isti ili ima razlike?

Gdje god sam gledao, ima umanjeni koeficjent za proizvodne, poljoprivredne objekte...

 

Stvarno nisam našao da je veći za poslovne objekte... ima li negdje kakva tabela za koju ne znam?

 

Evo poštovani Ivansa je stavio odličan link.

S time da je zona A Grad Zagreb i zaštičeno obalno područje, zona B ostala područja RH osim A i C, a zona C označava područja od posebne državne skrbi.

 

Ažurirano

 

Susrećem se s raznim neprovjerenim informacijama, glasinama kako se na apartman u domaćinstvu trebaju plaćati povećane komunalne naknade i naknade za uređenje voda. Ima li u tome istine ili se radi o APP?

 

Poledajte post #12

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo poštovani Ivansa je stavio odličan link.

S time da je zona A Grad Zagreb i zaštičeno obalno područje, zona B ostala područja RH osim A i C, a zona C označava područja od posebne državne skrbi.

 

Zahvaljujem.

 

Imao sam neke starije tablice, kad su sve ove tarife bile puno veće, i do tri puta. Sada mi je tražilica izbacivala samo kalkulatore zaizračun legalizacije, pa i nisam dalje tražio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija