Jump to content

Obrt . bračna stečevina pitanje


Maricazg01

Preporučene objave

Poštovanje.

Koliko sam shvatila ukoliko je moj suprug otvorio obrt sa zajedničkim novcem, pola obrta je moje, tj. mogu potraživati dio uloženoga novca.

Zaima me što točno mogu potraživati i od kada do kada. Dali od trenutka kada je obrt otvoren pa do prekida braka ili do trenutka tužbe? Dali je pola obrta moje što bi značilo da imam pravo i na pola dobiti? Obrt je otvoren u stranoj zemlji. Dali to igra kakvu ulogu?

Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gleda se trenutak otvaranja obrta (ukoliko je otvoren u braku) pa do prestanka bračne zajednice (prestanka zajedničkog života).

 

Inače, da napomenem, jer vidim da upit ide u tom smjeru - ne možete potraživati sve prihode koje je obrt ostvario kroz sve ove godine, jer su oni ujedno bili i trošeni u sklopu trajanja bračne zajednice i na tekuće potrebe (pretpostavljam), već ono što danas postoji na osnovu tog obrta (imovina obrta, novci na računu i slično).

 

P.S. Idemo u odgovarajući podforum sa temom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[quote name=G

Razumijem, hvala na odgovoru.

Ima li kakve veze što sam ja tek danas, nakon 5 godina saznala da obrt postoji? Novac je trošen samo za njegove potrebe (mog bivšeg muža), a u obrt je ulagan kapital od moje i njegove plaće. Radi se o nekom Internet poslovanju a sjedište firme je u Irskoj. Ili je otvorena u Irskoj više ne znam ni sama.

I dodatno pitanje. Dakle moj dragi je dizao okolo kredite bez moga znanja, otvarao obrt bez moga znanja i to sa našim zajedničkim plaćama. Moja krivnja je što sam mu vjerovala i davala svoju plaću. Dali može sav taj novac koji je on isposuđivao od banaka i ostalih kao i kapital firme biti bračna stečevina u smislu da mi od svega da pola? Dakle ako je digao 90 tisuća kuna kredita i otvorio firmu sa 10 tisuća kuna, dali ja mogu potraživati 50 tisuća kuna? Za napomenuti je da nema novaca na računu i da je dužan, obrt ne znam u kakvom je stanju pošto je u Irskoj otvorena nekakva firma.

Da na računu ima 90 tisuća kuna koje je podigao bez moga znanja mogla bi tražiti pola, ali što ako je godinama podizao kredite, trošio na sebe i sada nema ništa osim dugova?

Hvala još jednom svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o nekom Internet poslovanju a sjedište firme je u Irskoj. Ili je otvorena u Irskoj više ne znam ni sama.

 

Razne internet tvrtke imaju jako nedefiniranu vrijednost, baziranu na 'intelektualnom kapitalu'. Dakle, vrijednost tvrtke je u ljudima. Kada ljudi (stručnjaci) odu, tvrtka ne vrijedi ništa.

Dakle, budite jako oprezni, jer bi i od same tvrtke ili obrta mogli naslijediti samo dugove.

 

I dodatno pitanje. Dakle moj dragi je dizao okolo kredite bez moga znanja, otvarao obrt bez moga znanja i to sa našim zajedničkim plaćama. Moja krivnja je što sam mu vjerovala i davala svoju plaću. Dali može sav taj novac koji je on isposuđivao od banaka i ostalih kao i kapital firme biti bračna stečevina u smislu da mi od svega da pola? Dakle ako je digao 90 tisuća kuna kredita i otvorio firmu sa 10 tisuća kuna, dali ja mogu potraživati 50 tisuća kuna? Za napomenuti je da nema novaca na računu i da je dužan, obrt ne znam u kakvom je stanju pošto je u Irskoj otvorena nekakva firma.

 

Ako je novac potrošen, nema ga. Nemate što djeliti.

 

I dugovi su bračna stečevina.

I dugove ćete dijeliti. Nažalost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali si siguran u to? Ako je on dizao kredite i sada je dužan ja sam dužna platiti pola od toga!? A, nisam ni znala da ih je dizao?

 

Da, on bi mogao tužbom tražiti plaćanje pola dugova. To ne ide automatizmom, ali ako pokrenete pitanje bračne stečevine, on će to sigurno 'staviti na stol.'

Zato oprez.

Treba prvo vidjeti ima li se što djeliti osim dugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede kredita vidite odličan članak ovdje.

 

Kod nenamjenskih kredita gdje se ne traži sudjelovanje ili suglasnost drugog

bračnog druga, ugovorni odnos postoji isključivo između banke i korisnika

kredita. Bračni drug korisnik kredita u skladu s tim odgovara samostalno za

svoje obveze prema banci, bez obzira na namjenu kredita koja u stvarnosti

može biti vrlo različita i nerijetko u korist oba bračna druga ili cijele obitelji.

Dakle ovo ide u moju korist?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Išlo bi, no sudska praksa je dosta različita. Ovaj članak je pravno mišljenje njegovih autora, s kojim se osobno slažem, ali svaki predmet je slučaj za sebe, a što će se desiti, u ovom trenutku nemoguće je precizirati. Svakako vam je članak putokaz u kojem smjeru ćete moći isticati argumente protiv eventualnog zahtjeva supruga ili banke prema vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija