Jump to content

otkaz


zoja 5555

Preporučene objave

zoja,

da. To je postupak u skladu sa Zakonom.

Obveza Poslodavca je da namjeravanu Odluku o izvanrednom otkazu ugovora o radu pravodobno dostavi Radničkom vijeći,odnosno da se o noj sa istim savjetuje i to samo u slučajevima :

- ako je radnik član RV

- ako je stariji od 60 godina(radnica55)

- ako je radnik sa smanjenom radnom sposobnosti

- ako je predstavnik u Nadzornom odboru Poduzeća

Radničko vijeće mora odgovoriti u roku pet dana.

Svaki poslodavac koji ima radničko vijeće ,naravno potpisnik je i Kolektivnog ugovora.

Kolektivni ugovori reguliraju i situacije u kojim preciziraju i situacije koje se smatraju opravdanim za otkazivanje ugovora o radu radi skrivljenog ponašanja radnika bilo Redovitim ili Izvanrednim otkazom. Za slučaj Vašeg bratića moglo bi se smatrati da je Izvbanredni otkaz opravdan ukoliko je on otuđio imovinu poslodavca kao što je :

- sredstvo rada

-sirovina

-gotovi proizvod

-vozilo

-neka oprema i sl.

pri čemu se moraju procijeniti okolnosti slučaja,visina štete,način izvršenja,bezobzirnost,učestalost,posljedice otuđenja,narušavanje ugleda poslodavca i druga.

Dakle,po meni, teško da Poslodavac u slučaju Vašeg bratića ima opravdan razlog za otkazivanje ugovora Izvanrednim otkazom.

Naime nisam siguran da će se ozbiljan poslodavac upustiti u Sudski postupak i što će na njegovu odluku reći radničko vijeće. Moglo bi ga to previše koštati. Bar prema sudskoj praksi.

ovo gore govorim samo u slučaju da Vaš bratić prije nije bio pisano opominjan od strane poslodavaca, vezano za povrede propisa iz radnih odnosa. Ukoliko jest,neće biti dobro za njega.

 

Ažurirano

 

Molim Vas mišljenje. Moj bratić je u poduzeću u kojem radi otuđio predmet koji je inače škart. Omogućena mu je obrana. U toku je savjetovanje s Radničkim vijećem zbog otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika. Da li je ta procedura u skladu s zakonom?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hurus,

radi se o redovitom otkazu zbog skrivljenog ponašanja, ne o izvanrednom. Bratić radi kod poslodavca 34 godine, uzoran radnik ( do ovoga ).

 

zoja,

mislim,proućavajući sudsku praksu na ovu temu,da Poslodavac neće ići "do kraja" te da će Radničko vijeće odbaciti ovu odluku s obzirom na činjenice koje ste naveli vezano za uredno ponašanje vašeg rođaka.U praksi sud jako gleda na činjenicu da radnik nije imao drugih prekršaja i u slučaju da predmet završi na sudu,teško da će sud odlučiti u korist poslodavca.Gore kaže Felixx,vrijednost tog škarta je bitna(možda je predmet škarta zlato ili što slično pa vrijedi pat tisuća nečega. Koliko vrijedi taj predmet? Treba proučiti što točno piše u Kolektivnom ugovoru vezano za slučajeve otuđenje poslodavčeve imovine ili sredstava.

Naravno i sve ostalo što sam rekao dole vrijedi i za Redovito otkazivanje zbog skrivljenog ponašanja radnika samo što je provedba samog otkaza drugačija u smislu da otkaz ne nastupa odmah po donošenju odluke. U prilog mojem mišljenju ,da će se poslodavac teško odlučiti da ide do kraja, je i činjenica da nije odlučio dati mu Izvanredni otkaz . Trebao je ako je taj njegov "grijeh" tako velik. Prije će biti da sav taj postupak :upozorenje Vašem rođaku i vjerojatno drugima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani molim Vas za savjet!

Radim u jednoj privatnoj firmi nešto više od 19god. Moj poslodavac često ima neprimjerene ispade i zna biti neugodan prema svima, tako je prosli tjedan, bez ikakvog razloga galamio i na mene. Ja sam ga tri put upozorila da ne viče, ali on je nastavio još žešće. Ja sam se počela osječati loše, pokupila stvari i sred radnog vremena otišla doma. Moj poslodavac poznat je po tome, već ima uvjetnu kaznu,a i početkom god.jednu je kolegicu fizički i verbalno napao, ali joj se kasnije ispričao i zvao da se vrati na posao. Ja od toga dana ne radim, on me nije kontaktirao, niti ja njega. Plaće ne isplačuje več daje kako tko ¨navaljuje¨ na njega, meni je dosta dužan. Molim Vas za savjet što i kako dalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NERA,ako niste bili na poslu i niste, potvrdom liječnika o privremenoj nesposobnosti za rad opravdali izostanak te ako je od tog dana, kad ste otišli sa posla proteklo više od tri dana,najvjerojatnije će Vam uslijediti Izvanredni otkaz ugovora o radu.

Vi ste odmah toga ili slijedećeg dana morali dostaviti Pismenu pritužbu poslodavcu. (ili osobi koja je zadužene za to-ako je uopće imate u firmi)na njegovo ponašanje , a tek onda napustiti radno mjesto, te u roku od osam dana zatražiti zaštitu kod nadležnog suda. I trebali ste otići na bolovanje zbog stresne situacije ,što bi ga spriječilo da Vam uruči Izvanredni otkaz.

Ovako Vam preostaje samo da se eventualno nagodite sa poslodavcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NERA,ako niste bili na poslu i niste, potvrdom liječnika o privremenoj nesposobnosti za rad opravdali izostanak te ako je od tog dana, kad ste otišli sa posla proteklo više od tri dana,najvjerojatnije će Vam uslijediti Izvanredni otkaz ugovora o radu.

Vi ste odmah toga ili slijedećeg dana morali dostaviti Pismenu pritužbu poslodavcu. (ili osobi koja je zadužene za to-ako je uopće imate u firmi)na njegovo ponašanje , a tek onda napustiti radno mjesto, te u roku od osam dana zatražiti zaštitu kod nadležnog suda. I trebali ste otići na bolovanje zbog stresne situacije ,što bi ga spriječilo da Vam uruči Izvanredni otkaz.

Ovako Vam preostaje samo da se eventualno nagodite sa poslodavcem.

To je bilo u petak, tako da je danas prvi radni dan. Bojim se samo da ne ostanem bez zaostalih plaća. Pismenu pritužbu nema smisla slati jer on je taj zbog kojeg sam i napustila radno mjesto. Zanima me da li mogu koristiti godišnji, pošto nam po ljetu nije bilo dozvoljeno zbog povećanja posla i imam još od prošle godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je bilo u petak, tako da je danas prvi radni dan. Bojim se samo da ne ostanem bez zaostalih plaća. Pismenu pritužbu nema smisla slati jer on je taj zbog kojeg sam i napustila radno mjesto. Zanima me da li mogu koristiti godišnji, pošto nam po ljetu nije bilo dozvoljeno zbog povećanja posla i imam još od prošle godine?

 

Nera,

učinit čete ovako:

1. Kod liječnika opće prakse: sigurno se loše osjećate. Na bolovanje i dostavite mu potvrdu.

2. Poštom preporučeno sa povratnicom na adresu poslodavca Zahtjev za zaštitu prava sa obrazloženjem

-sve navedite što se događalo

-tražite zaostale plaće i obračune plaća ako ih niste dobili.

Za prošlogodišnji GO je kasno,a ovogodišnji Vam mora mora dat ako se vratite na posao ako ne onda Vam mora dati novčanu naknadu ukoliko dođe do otkaza sa Vaše ili njegove strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nera,

učinit čete ovako:

1. Kod liječnika opće prakse: sigurno se loše osjećate. Na bolovanje i dostavite mu potvrdu.

2. Poštom preporučeno sa povratnicom na adresu poslodavca Zahtjev za zaštitu prava sa obrazloženjem

-sve navedite što se događalo

-tražite zaostale plaće i obračune plaća ako ih niste dobili.

Za prošlogodišnji GO je kasno,a ovogodišnji Vam mora mora dat ako se vratite na posao ako ne onda Vam mora dati novčanu naknadu ukoliko dođe do otkaza sa Vaše ili njegove strane.

 

Zahvaljujem na brzom odgovoru, osjećam se loše, to vam ne moram ni govoriti. Samo se bojim ako se vratim na posao kako će me tada tretirati kad se sad ovako ponaša iako mu radim 19god.ne dobivam plaće redovito i ne pitam za g.o. Samo me još zanima ako dobijem izvanredni otkaz da li imam pravo na otpremninu ili da li uopće imam pravo? Nisam ju ni mislila tražiti ali ako će igrati bezobrazno da se znam ¨postaviti¨?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Nemate pravo na otpremninu ili ako vi date izvanredni ili ako vam poslodavac da izvanredni.

Zato svakako ODMAH na bolovanje,a onda čemo se dogovarati. Naime kad mu pošaljete ZZP odmah će Vas zvati na razgovor a onda su sve opcije moguće. Pa i otpremnina. Ali morate mu zaprijetiti. Nek malo misli .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Nemate pravo na otpremninu ili ako vi date izvanredni ili ako vam poslodavac da izvanredni.

Zato svakako ODMAH na bolovanje,a onda čemo se dogovarati. Naime kad mu pošaljete ZZP odmah će Vas zvati na razgovor a onda su sve opcije moguće. Pa i otpremnina. Ali morate mu zaprijetiti. Nek malo misli .

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija